Sigorta Taksitle Satın Alınabilir mi?

Sigorta yaptıracakların en çok dikkat ettiği nokta hiç kuşkusuz fiyatlardır. Halbuki fiyattan daha önemli olan poliçenizde risk durumunda haklarınızı koruyacak olan teminatların yer almasıdır.

İhtiyaçlarınızı karşılamayacak bir sigortanızın olması hasar durumunda sizi mağdur ettikten sonra hiçbir önem taşımayacaktır. Dolayısıyla ihtiyaçlarınıza en uygun olan sigortayı en uygun fiyata satın almanız odak noktanız olmalıdır.

Türk Ticaret Kanunu’nda sigorta yaptıran kişinin borçları ve yükümlülükleri belirtilmiştir. Sigortalı sigorta poliçesinde yazan şekilde sigorta primlerini ödemek durumundadır. Ayrıca farklı bir anlaşma söz konusu olmadığı sürece sigorta priminin peşin bir şekilde ödenmesi gerektiği de yazılmıştır.

Yani bu ifadeden de anlaşıldığı üzere sigortalı sigorta şirketiyle peşin ödeme yapacağı üzerine karar alınmadıysa taksitler halinde primlerini ödeyebilir.

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 20 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.

Yine kanun poliçenin taksitle ödenmesi durumunda, sigorta sözleşmesi yapıldıktan sonra ilk taksidin hemen verilmesi gerektiğini belirtir. Sigorta şirketinin sorumlulukları da ilk primin ödenmesiyle başlamış olur. Taksit tutarı ve ödeme tarihini şirketin poliçe üzerinde göstermesi zorunludur. Ayrıca yazılı olarak da bunu sigortalısına vermesi gerekir. Sigortalının taksitleri ödemediğinde yapılacak işlemlerin de neler olduğu poliçede yazılır ve yine bu bilgileri içerek ayrı bir yazılı kağıt da sigortalıya verilir. Sigortalı taksidini ödemediğinde sigorta şirketi noter aracılığıyla sigortalıya 10 gün ödeme süresi verir. Eğer sigortalı hala ödeme yapmıyorsa sigorta sözleşmesi feshedilir ve sigortalı kalan tüm borçları peşin olarak ödemek durumunda kalır.

Risk Durumunda Taksitli Ödeme Sona Erer

Kanunda ödenen primlerin taksitleri bitmeden bir risk yaşanması durumunda kalan prim borcunun tümünün ödenmesi gerektiği de yazar. Yani böyle bir durumda taksitli ödemeye son verilmiş olur. Bir başka durum da sigorta şirketinin ödediği tazminatlardır. Eğer şirketin sigortalıdan alacağı primi varsa bu tutarı düşerek tazminat ödemesi yapabilir.

Yasa tarafından sigorta ödemelerinde taksit yapılması yasaklanmamıştır. Yine de bu durum sigorta şirketlerine göre değişiklik gösterebilir. Dolayısıyla sigorta uzmanlarımıza 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayarak 7/24 ulaşabilir hem sigorta alabilir hem de sigorta ile ilgili bilgi alabilirsiniz.

Hayat risklerle doluyken sigorta yaptırmayı ihmal etmeyin. Unutmayın ki küçük primlerle büyük masrafların önüne geçebilirsiniz. Sigorta fiyatlarının nasıl belirlendiğiyle ilgili "Sigorta Fiyatları Nasıl Belirlenir?" yazımızı inceleyebilirsiniz. En uygun sigorta fiyatları için Sigortam.net’ten kolayca sigorta sorgulama yapın içiniz ve bütçeniz rahat olsun.

Müşteri Yorumları