Sigorta Yenileme Nasıl Yapılır?

Sigorta, kendinizi, sevdiklerinizi ve mal varlıklarınızı risklere karşı korumanın en garanti yoludur. Bir riskle karşılaşıldığında sigorta poliçesi, aldığınız limit ve teminatlar doğrultusunda zararınızı maddi olarak karşılar. Böylece büyük masrafları ödemek zorunda kalmadığınız için bütçeniz de korunmuş olur.

Sigorta yenileme, satın alınan sigorta çeşidine ve sigorta şirketinin prosedürlerine göre değişmektedir. Ayrıca sigortalının sürekliliğine, hasarsızlık indirimine, özel sağlık sigortası yenilemesi ve ömür boyu yenileme garantisine bağlı olarak da farklılaşmaktadır.

Sigortalının sürekliliği aslında aldığı poliçeden ve hizmetten memnun kalmasıyla oluşur. Sigorta şirketinin hizmetinden memnun olan sigortalı aynı şirketten poliçe yenilemeye devam eder. Uzun yıllar aynı şirketten sigorta satın alan müşteri zamanla gönül bağıyla da şirketine bağlanabilir. Bazı şirketler uzun yıllar kendisinden sigorta alan kişilere özel indirimler de uygulayabilir. Bu indirimler sigortalıyı satın almaya daha çok çekebilir. Yani görüldüğü üzere karşılıklı etkileşim burada çok etkilidir.

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 20 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.

Özellikle kasko, trafik sigortası ve konut sigortasında hasarsızlık indirimi büyük önem taşır. Poliçeler genellikle yıllık olarak yapılır, 1 yıl sonra tekrar yenilenmesi gerekir. Poliçe süresi boyunca hasar almamak ya da küçük hasarları poliçeye yansıtmayarak tazminat istememek bu indirimi hak etmenizi sağlar. Sigorta şirketleri hasarsız müşterilerini daha çok memnun etmek ister ve süreklilik sağlanması için prim indirimi yaparlar.

Hasarsızlık indirim oranı her yıl artar. Hasarsız geçirilen her yıl bu indirimin birikmesine neden olur. İndirim oranları da her sigorta şirketine göre farklılık gösterir. Bu oranlar ortalama %30 ile %65 arasında değişir.

Sigortalı herhangi bir sebepten dolayı sigorta şirketini değiştirmek isteyebilir. Böyle durumlarda hasarsızlık indirimleri kaybolmaz. Hasarsızlık indirimin kaybolduğu durumları “Hasarsızlık İndirimi Nasıl Kaybedilir?” yazımızdan okuyabilirsiniz. Yine sigortalı yeni bir araç satın aldığında hasarsızlık indirimi son bulmaz. Çünkü bu indirim kişinin kendisine iyi sürücü olduğu için verilen bir ödül gibi kabul edilebilir.

Ömür boyu yenileme garantisi en sık tartışılan konulardan biri. Bazı sigorta şirketlerinin poliçe imzalandıktan sonra ortaya çıkan hastalıkları teminat altına almaması sigorta ile sigortacılar arasında gerginlere yol açıyor hatta poliçenin iptal edilmesine neden oluyordu. Bu durumu önlemek amacıyla Hazine Müsteşarlığı Nisan ayında yeni bir uygulamayı yürürlüğe koydu. Bu uygulamaya göre; sigorta şirketleri ömür boyu yenileme garantisi kapsamında bir poliçe sunuyorsa, poliçe imzalandıktan sonra herhangi bir değişiklik yapamayacak. Eğer değişiklik yapmak istiyorsa o zaman poliçeyi ömür boyu yenileme garantisi adı altında sunamayacak. Ömür boyu yenileme garantisi ile ilgili detaylı bilgiye “Sağlık Sigortasında Ömür Boyu Yenileme Garantisi Nedir?” yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Hayatınızı sigortalatmayı ihmal etmeyin. Sigortam.net üzerinden sigorta sorgulama yapın, en uygun kasko, trafik ve özel sağlık sigortasına kolayca ulaşın. Dilerseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızdan da 7/24 sigorta satın alın.

Müşteri Yorumları