Sigortacılar Kara Liste Hazırlıyor

HaberOrtak

Sigorta şirketleri sahte hasarlar için bankalar gibi bir kara liste oluşturacak.

Anadolu Sigorta Genel Müdürü Mustafa Su, “Sigortacıların soyulmasını önlememiz lazım. Yoksa bu zarar sigortalıların cebinden çıkıyor” dedi
Sigortacılar Kara Liste HazırlıyorSigorta sektörünün trafik ve kasko başta olmak üzere birçok branşta sahte hasar ve beyan nedeniyle yıllık kaybı yaklaşık 900 milyon lirayı buluyor. Bu nedenle sektör, abartılı hasar faturası çıkaran kötü niyetli kişilere karşı güçbirliğine hazırlanıyor. Sahtekârlık yapanları mahkemeye vereceklerini ve bankalar gibi bir kara liste oluşturacaklarını belirten Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği Başkanı ve Anadolu Sigorta Genel Müdürü Mustafa Su, “Sigortacıların soyulmasını önlememiz lazım. Yoksa bu zarar sigortalıların cebinden çıkıyor” dedi.
Anadolu Sigorta’nın ‘Bir Usta Bin Usta’ projesi nedeniyle Mardin’de soruları yanıtlayan Mustafa Su, sigortada sahte beyanlara karşı alacakları önlemleri anlattı.

19 kez kazaya karışan var

Kaza Tespit Tutanağı uygulamasıyla birlikte trafik ve kaskoda sahte hasar beyanlarının arttığını vurgulayan Mustafa Su şunları söyledi:
“Hasar frekansları inanılmaz arttı. Bir de bilinçli kaza yapanlar oluyor. Biz ekspertiz gönderdiğimizde kazadan feragat ediyor. Artık bu kişileri mahkemeye vereceğiz. Çünkü, dolandırıcılığa teşebbüs ediliyor. Aynı araç 19 kere kazaya karışmış. Bunu bırakın zorunlu sigorta yapmayı, ehliyetine el koymak lazım. Bunu yapan ya trafik canavarı ya da kasıtlı bizi soymak istiyor. Sigorta şirketleri de kara liste oluşturmalı. Dolandırıcılık yapmışsa poliçe verilmemeli” diye konuştu.

Sürprim % 300 oldu

Hasar frekansı yüksek olan sigortalılara uygulanan ‘sürprim’in (Sigortacının normal prim ile sigorta edemediği rizikolar için sigortalıdan istediği ek ücret) yüzde 80’den yüzde 300’e çıkarıldığını belirten Mustafa Su, sektör olarak Hazine’den bu oranın limitsiz olmasını istediklerini dile getirdi. Mustafa Su şöyle devam etti:
“Aracını kazasız kullananlar nasıl hasarsızlık indirimi alıyorsa, çarpışan araba gibi kullananlar da ilave prim ödüyor. Yani normal sigortalıdan yüzde 300 daha fazla prim ödüyor. Primleri yükseltince dolandırıcılık eskisi kadar kolay olmuyor. Ama bizim arzumuz ya limitsiz ya da bu oranın yüzde 500’e çıkarılması.”
Sağlık sigortalarında da abartılı faturalarla karşı karşıya kaldıklarını ifade eden Mustafa Su, “Sektör genelinde ödenen abartılı hasar oranı yüzde 10’larda. Bu hasarı primlere yüklersek sigortalıdan çıkıyor” dedi.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
82 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL