Sigortacılar Kara Liste Hazırlıyor

HaberOrtak

Sigorta şirketleri sahte hasarlar için bankalar gibi bir kara liste oluşturacak.

Anadolu Sigorta Genel Müdürü Mustafa Su, “Sigortacıların soyulmasını önlememiz lazım. Yoksa bu zarar sigortalıların cebinden çıkıyor” dedi
Sigortacılar Kara Liste HazırlıyorSigorta sektörünün trafik ve kasko başta olmak üzere birçok branşta sahte hasar ve beyan nedeniyle yıllık kaybı yaklaşık 900 milyon lirayı buluyor. Bu nedenle sektör, abartılı hasar faturası çıkaran kötü niyetli kişilere karşı güçbirliğine hazırlanıyor. Sahtekârlık yapanları mahkemeye vereceklerini ve bankalar gibi bir kara liste oluşturacaklarını belirten Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği Başkanı ve Anadolu Sigorta Genel Müdürü Mustafa Su, “Sigortacıların soyulmasını önlememiz lazım. Yoksa bu zarar sigortalıların cebinden çıkıyor” dedi.
Anadolu Sigorta’nın ‘Bir Usta Bin Usta’ projesi nedeniyle Mardin’de soruları yanıtlayan Mustafa Su, sigortada sahte beyanlara karşı alacakları önlemleri anlattı.

19 kez kazaya karışan var

Kaza Tespit Tutanağı uygulamasıyla birlikte trafik ve kaskoda sahte hasar beyanlarının arttığını vurgulayan Mustafa Su şunları söyledi:
“Hasar frekansları inanılmaz arttı. Bir de bilinçli kaza yapanlar oluyor. Biz ekspertiz gönderdiğimizde kazadan feragat ediyor. Artık bu kişileri mahkemeye vereceğiz. Çünkü, dolandırıcılığa teşebbüs ediliyor. Aynı araç 19 kere kazaya karışmış. Bunu bırakın zorunlu sigorta yapmayı, ehliyetine el koymak lazım. Bunu yapan ya trafik canavarı ya da kasıtlı bizi soymak istiyor. Sigorta şirketleri de kara liste oluşturmalı. Dolandırıcılık yapmışsa poliçe verilmemeli” diye konuştu.

Sürprim % 300 oldu

Hasar frekansı yüksek olan sigortalılara uygulanan ‘sürprim’in (Sigortacının normal prim ile sigorta edemediği rizikolar için sigortalıdan istediği ek ücret) yüzde 80’den yüzde 300’e çıkarıldığını belirten Mustafa Su, sektör olarak Hazine’den bu oranın limitsiz olmasını istediklerini dile getirdi. Mustafa Su şöyle devam etti:
“Aracını kazasız kullananlar nasıl hasarsızlık indirimi alıyorsa, çarpışan araba gibi kullananlar da ilave prim ödüyor. Yani normal sigortalıdan yüzde 300 daha fazla prim ödüyor. Primleri yükseltince dolandırıcılık eskisi kadar kolay olmuyor. Ama bizim arzumuz ya limitsiz ya da bu oranın yüzde 500’e çıkarılması.”
Sağlık sigortalarında da abartılı faturalarla karşı karşıya kaldıklarını ifade eden Mustafa Su, “Sektör genelinde ödenen abartılı hasar oranı yüzde 10’larda. Bu hasarı primlere yüklersek sigortalıdan çıkıyor” dedi.

Benzer İçerikler

Kasko ve Trafik Sigortası Endeksi Ocak 2018 Sonuçları

Trafik Sigortası Primleri Yeni Yıla Artışla Başladı

Sigortam.net Kasko ve Trafik Sigortası Endeksi’ne göre sigorta pirimlerinde yeni yılın ilk ayında yükseliş...yaşandı. Ocak ayı verilerine göre 2017 Aralık ayına kıyasla kasko sigortası endeksi 7 puan artış göstererek 94, trafik sigortası...endeksi ise 3 puanlık artış göstererek 62 oldu.

Türkiye’nin ilk ve en büyük sigorta platformu Sigortam.net, kasko ve...trafik sigortası primlerindeki değişimi ortaya koyan Kasko ve Trafik Sigortası Endeksi’nin ocak ayı verilerini...açıkladı. Otomobillere sunulan tekliflerin ağırlıklı ortalamasını gösteren endekse göre, ocak ayı kasko sigortası endeksi...geçen yılın aralık ayına göre 7 puan artış göstererek 94 oldu. Trafik sigortasında ise geçen yıl aralık ayında 59 olan endeks,...yeni yılın ilk ayında 3 puan artarak 62’ye yükseldi. Böylece 2017’nin son ayında 795 TL olan ortalama trafik sigortası primleri...832 TL, 1.872 olan ortalama kasko primleri ise 2.014 TL oldu. Sigortam.net CEO’su Tahsin Gürdoğan, endeks...sonuçlarına ilişkin değerlendirmesinde, “İlk olarak geçen yılın Ağustos ayında sonuçlarını açıkladığımız Sigortam.net...Kasko ve Trafik Sigortası Endeksi ile araç sahiplerine otomobil sigortalarındaki genel seyre ilişkin bilgi sunmayı sürdürüyoruz....Böylelikle araç sahipleri için büyük önem taşıyan kasko ve trafik sigortalarındaki trendlerin de yakından takibini sağlıyoruz....Kasko ve Trafik Sigortası Endeksi’nin sonuçlarına göre kasko va trafik sigortası endeksi, yeni yıla yükselişle başladı. Aralık...ayında 56 puan olan trafik sigortası primlerindeki endeks 3 puanlık bir artış göstererek Ocak ayında 62’ye yükseldiğini; geçen...yılın son ayında 87 puan olan kasko sigortası primleri endeksi ise 7 puan artış kaydederek Ocak ayında 94 olduğunu görüyoruz....2017’nin Aralık ayı ile kıyasladığımızda yeni yılda hem trafik hem de kasko sigortası fiyatlarında artış yaşandı ancak 2017...Ocak ayı ile kıyasladığımızda hâlâ düşük rakamlardaki seyir devam ediyor. Dolayısıyla yıl bazında baktığımızda geçen...yıl yaşanan düşüş trendinin bu yıl da devam ettiğini söyleyebiliriz. Geçen yıl aynı dönemle kıyaslama yapıldığında...2017’nin Ocak ayında 1.337 TL olan trafik sigortası primlerinin, bu yılın aynı döneminde 831 TL olarak gerçekleştiği...görülüyor. Geçen yıl Ocak ayında 2.148 TL olan kasko primleri ortalaması ise bu yılın Ocak ayında 2.014 TL oldu. Sigortam.net...olarak araç sahiplerine sigorta yaptırmanın en kolay, en hızlı ve en uygun fiyatlı yolunu sağlarken sahip olduğumuz büyük veriyi...hizmetlerine sunmayı sürdüreceğiz. Hasar anında olduğu kadar doğru bilgi ihtiyacı konusunda da her zaman müşterilerimizin...yanındayız” diye konuştu. Sigortam.net Kasko ve Trafik Sigortası Endeksi’ne göre 2017 yılın ocak ayından bu yana...otomobillerde kasko ve trafik sigortası primlerindeki değişimi gösteren grafik şöyle:  

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL