Sigortacılar Kara Liste Hazırlıyor

HaberOrtak

Sigorta şirketleri sahte hasarlar için bankalar gibi bir kara liste oluşturacak.

Anadolu Sigorta Genel Müdürü Mustafa Su, “Sigortacıların soyulmasını önlememiz lazım. Yoksa bu zarar sigortalıların cebinden çıkıyor” dedi
Sigortacılar Kara Liste HazırlıyorSigorta sektörünün trafik ve kasko başta olmak üzere birçok branşta sahte hasar ve beyan nedeniyle yıllık kaybı yaklaşık 900 milyon lirayı buluyor. Bu nedenle sektör, abartılı hasar faturası çıkaran kötü niyetli kişilere karşı güçbirliğine hazırlanıyor. Sahtekârlık yapanları mahkemeye vereceklerini ve bankalar gibi bir kara liste oluşturacaklarını belirten Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği Başkanı ve Anadolu Sigorta Genel Müdürü Mustafa Su, “Sigortacıların soyulmasını önlememiz lazım. Yoksa bu zarar sigortalıların cebinden çıkıyor” dedi.
Anadolu Sigorta’nın ‘Bir Usta Bin Usta’ projesi nedeniyle Mardin’de soruları yanıtlayan Mustafa Su, sigortada sahte beyanlara karşı alacakları önlemleri anlattı.

19 kez kazaya karışan var

Kaza Tespit Tutanağı uygulamasıyla birlikte trafik ve kaskoda sahte hasar beyanlarının arttığını vurgulayan Mustafa Su şunları söyledi:
“Hasar frekansları inanılmaz arttı. Bir de bilinçli kaza yapanlar oluyor. Biz ekspertiz gönderdiğimizde kazadan feragat ediyor. Artık bu kişileri mahkemeye vereceğiz. Çünkü, dolandırıcılığa teşebbüs ediliyor. Aynı araç 19 kere kazaya karışmış. Bunu bırakın zorunlu sigorta yapmayı, ehliyetine el koymak lazım. Bunu yapan ya trafik canavarı ya da kasıtlı bizi soymak istiyor. Sigorta şirketleri de kara liste oluşturmalı. Dolandırıcılık yapmışsa poliçe verilmemeli” diye konuştu.

Sürprim % 300 oldu

Hasar frekansı yüksek olan sigortalılara uygulanan ‘sürprim’in (Sigortacının normal prim ile sigorta edemediği rizikolar için sigortalıdan istediği ek ücret) yüzde 80’den yüzde 300’e çıkarıldığını belirten Mustafa Su, sektör olarak Hazine’den bu oranın limitsiz olmasını istediklerini dile getirdi. Mustafa Su şöyle devam etti:
“Aracını kazasız kullananlar nasıl hasarsızlık indirimi alıyorsa, çarpışan araba gibi kullananlar da ilave prim ödüyor. Yani normal sigortalıdan yüzde 300 daha fazla prim ödüyor. Primleri yükseltince dolandırıcılık eskisi kadar kolay olmuyor. Ama bizim arzumuz ya limitsiz ya da bu oranın yüzde 500’e çıkarılması.”
Sağlık sigortalarında da abartılı faturalarla karşı karşıya kaldıklarını ifade eden Mustafa Su, “Sektör genelinde ödenen abartılı hasar oranı yüzde 10’larda. Bu hasarı primlere yüklersek sigortalıdan çıkıyor” dedi.

Benzer İçerikler

SBM’den Trafik Sigortası Tekliflerini Görme Dönemi BaşladıAraç sahiplerinin trafik sigortası poliçelerini daha uyguna yaptırabilmeleri ve şirketlerin tekliflerini daha kolay görebilmeleri...için SBM (Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi) tarafından devreye sokulan trafik prim karşılaştırma sistemi artık...kullanılabiliyor. Zorunlu trafik sigortası geçen yılın ortalarından itibaren artan fiyatlar nedeniyle araç sahipleri için en...önemli problemlerden birisi haline geldi. Bu süreçte Hazine Müsteşarlığı’nın
trafik...sigortası genel şartları başta olmak üzere yasal konularda yaptığı değişiklikler ise sürücüleri yeteri kadar...tatmin etmedi. [widget id="sigortamnet_trafik_widget-2"]

Trafik Sigortasında Kritik Açıklama Mehmet Şimşek’ten...Geldi

Tüm bu tartışmalar devam ederken geçtiğimiz aylarda Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in araç sahiplerine...olabildiğince farklı şirketten teklif almaları ve bunun için interneti de kullanmaları yönünde çağrıda bulunması ise yeni bir...dönemin başlangıcı oldu. Mehmet Şimşek’in ilk olarak Eylül ayının başlarında belirttiği SBM üzerinden şirketlerin trafik...sigortası tekliflerini görülebileceği yönündeki haber, Ekim ayıyla beraber resmen SBM’nin sistemi üzerinden uygulanmaya başladı....Artık araç sahipleri sadece TC. Kimlik Numarası ve araç plakası bilgilerini kullanarak sigorta şirketlerinin verdiği teklifleri...görebiliyor. Henüz yeni bir uygulama olması nedeniyle hem sistemsel hem de sigorta şirketlerinin altyapıda yaşadıkları bazı...problemlerden dolayı uygulamada birtakım sorunlarla karşılaşılsa da, bu sorunların ilerleyen günlerde ortadan kalkacağı...öngörülüyor.

Teklifi Gördüm, Trafik Sigortası Poliçemi Nasıl Yaptıracağım?

Aracınız için verilen zorunlu trafik...sigortası teklifleri arasından sizin için en uygun poliçeyi ise bulunduğunuz yerde, istediğiniz gün ve saatte kolayca...yaptırabilirsiniz. Nasıl mı? Türkiye’nin alanında ilk ve lider kuruluşu Sigortam.net olarak Türkiye’nin en iyi sigorta...şirketleri ile çalışmaktayız. Bütçeniz ve ihtiyaçlarınız doğrultusundaki en iyi trafik sigortası poliçesine ister online olarak...zorunlu trafik sigortası hesaplama sayfası üzerinden, isterseniz de...444 24 00 numaralı 7 gün 24 saat kesintisiz Sigorta Destek Hattı’nı arayarak sahip olabilirsiniz. Siz de zorunlu trafik sigortası...poliçenizi en uygun fiyata yaptırmak için trafik sigortası teklifi aldıysanız ve poliçenize geç kalmadan sahip...olmak istiyorsanız tek yapmanız gereken Sigortam.net’in uzman sigorta danışmanlarına ulaşmak. Sigortam.net olarak müşterilerimize...günün 24 saati poliçe yaptırabilme fırsatının yanı sıra en iyi fiyat garantisi ve diğer kampanyalarımızla...birlikte sigorta yaptırmayı çok daha avantajlı hale getiriyoruz. Sigortam.net’in en iyi fiyat garantisi avantajından yararlanmak ve...mevcut kampanyaları hakkında bilgi almak için geç kalmayın.

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL