444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Size En Uygun Tatil Hangisi?

18 Mayıs 2016

Okulların kapanması ve havaların ısınmasının ardından Ramazan bayramı tatilinin de 9 gün olacağının açıklanmasıyla tatil hayali kuranlar için yoğun bir karar verme ve planlama süreci başladı. 

Tatil, herkes için en değerli zaman. Bir anlamda yıl içindeki çabaların karşılığı, rahatlayıp yenilenebileceğimiz, vaktin çok çabuk geçmesi nedeniyle hiç bir zaman yeterli gelmeyen güzel günler demek. Tatillerde bazen gerçekten tam kendinize göre yerlere giderken, bazen de bütün yıl beklediğiniz o birkaç hafta istediğiniz gibi geçmeyebilir. Size en uygun tatil alternatiflerini bulabilmeniz için ufak bir rehber hazırladık. 
 

Nasıl Bir Tatilden Hoşlanıyorsunuz?

Tatilden keyif almanın ilk şartı sevdiğiniz aktivitelerle o değerli vakti geçirmek. Halbuki bazen herkesin gittiği, popüler yerlere gidip de buraların pek size göre olmadığını hissedersiniz. Çoğunluğun gittiği yerler genelde “standart iyi” yerler olarak görülse de, buralar herkesin zevklerine ve içindeki gezgine uygun olmayabilir. 
 
Tatil planı yapmaya başlamadan önce kendinize soracağınız bir kaç soru:
 
  • Etrafımda nasıl insanların olmasından hoşlanıyorum?
İş hayatınızdaki çevrenizi temel almayın. İş hayatında ciddiyetten hoşlanıyor olabilirsiniz, ama içinizde gezgin zaman kısıtlaması olmadan daha rahat ilişkiler kurmak istiyor olabilir. Bu yüzden kendinizi rahat bırakın ve tatilde beraber olmak istediğiniz arkadaşları ve çevreyi hayal etmeye çalışın. 
 
  • ​Hangi konularda konuşmayı seviyorum?

Herkesin konuşmaktan hoşlandığı konular genelde yapmaktan hoşlandığı şeylerle paraleldir. Bu nedenle günlük hayatta sizi mutlu eden sohbetlerinizi hatırlayın ve bu konuları daha fazla konuşabileceğiniz yerleri bulmaya çalışın. Örneğin; deniz sporlarını seviyorsanız, su aktivitesi çok olan bir yere gitmeniz oradaki insanlarla bir çok ortak yönünüzün olduğu ve iyi vakit geçireceğiniz anlamına gelebilir. 

  • Ailemle en çok ne yaparken mutlu oluyorum? Eşim neler yapmayı seviyor, çocuklarımın en sevdiği aktiviteler neler?
Eğer ailenizle tatile çıkıyorsanız, standart aktiviteler yerine tatilinizi biraz daha özelleştirebilir ve tüm aile bireylerini daha fazla mutlu edebilirsiniz.  
 
Aynı durum arkadaşlarınızla birlikte çıkacağınız tatiller için de geçerli. Herkesin yapmaktan hoşlandığı en az bir aktivite üzerinde anlaşmanız ve belki de bu aktiviteleri sıraya koymanız tatilinizin çatışmasız ve sorunsuz geçmesini sağlar. 
 
  • Aşağıdaki hangi özellik size daha uygun?
Maceralı bir tatil mi istiyorsunuz yoksa bütün gün sıcak kumsalda uzanıp hiç bir şey yapmamak mı size daha mutlu eder? Unutmayın sadece kumsalda olayım düşüncesi, tatile başladıktan ve üzerinizdeki yorgunluğu attıktan bir iki gün sonra yerini sıkıntıya bırakabilir ve tatilinize daha hareketli bir yerde devam etmek isteyebilirsiniz. 
 
Eğer böyle hissediyorsanız, tatilinizi ikiye ayırıp önce kafa dinleyeceğiniz bir yere, daha sonra biraz daha hareketli, hatta macera dolu bir yere gidebilirsiniz. 
 

Sizin için Hazırladığımız Tatil Alternatifleri

 
Aşağıda Türkiye ve yurtdışında görülebilecek bazı yerleri bulabilirsiniz. İki veya daha fazla yeri birleştirip, değişik yerleri görebilir ve en sevdiğiniz tatil çeşidini belirleyebilirsiniz. 
 

Yaşadığınız Şehir ve Çevresinde Tatil

 
Uzun bir tatile fırsatınız yoksa, haftasonları bulunduğunuz şehrin çevresindeki yerlere rahatça gidebilirsiniz. Hatta eğer varsa günübirlik şehir turlarına katılıp kendi şehrinizi bir turist gözü ile görebilirsiniz. 
 
İki üç günlük bir tatiliniz varsa her gün bir aktivite belirleyip bunları yapabilir ve farklı bir bakış açısı kazanabilirsiniz. Örneğin; bir günü kültürel aktivitelere ayırıp sinema ve tiyatroya gidebilir, ertesi gün tüm şehri yürüyerek dolaşabilirsiniz. 
 
İstanbul ve çevresindeki bazı alternatif yerler şunlar:
 
İstanbul Parkları
Sahip olduğu bir çok yeşil alan ve park İstanbulluları bekliyor. Her parkın kendine has aktiviteleri var. Çimenlere uzanıp bütün gününüzü geçirebileceğini bir çok parktan bazıları şunlar:
 
Fenerbahçe Parkı, Yıldız Parkı ve Korusu, Bebek Parkı, Gülhane Parkı, Maçka Parkı, Ulus Parkı, Sanatçılar Parkı, Göztepe Parkı…
 
Kıyıköy
Haftasonu tatilleri için ideal olan bu kasabayı popüler yapan özellikleri denizi, balık yemekleri ve havası. Burada hem doğayla içiçesiniz, hem denize girebiliyorsunuz, hem de sakin bir balıkçı köyünün huzurunu yaşıyorsunuz. Kıyıköy’e İstanbul’dan turlar da düzenleniyor.
 
Kerpe – Kefken
Karadeniz tarafında Kandıra’ya 10 km. uzaklıkta olan bu iki balıkçı köyü hem macera severler için kaya tırmanışı, hiking, dalış gibi aktiviteler sunuyor, hem de sakin koyları ile aileler için iyi bir tatil imkanı yaratıyor. 
 
Mürefte
Tekirdağ tarafında bulunan Mürefte’de, yamaçlarındaki üzüm bağları, doğal güzellikleri ve kendine has mutfağı ile farklı bir tatil geçirebilirsiniz. 
 

Türkiye İçinde Tatil

 
Tatilinizi yurtiçinde geçirmeyi planlıyorsanız  ve artık deniz tatilinden sıkıldıysanız, farklı bir tatil arıyorsanız bazı alternatif yerler şunlar olabilir:
 
Karadeniz 
Karadeniz bölgesi her tür tatili sevenler için çok çeşitli imkanlar sunuyor. Yazın sıcak havalarına karşı Karadeniz yaylalarına gitmek çok iyi bir alternatif olabilir. Yayla köylerinde konaklayabilir, sağlık ve huzurla dolabilirsiniz. Maceralı bir tatil yaşamak isterseniz de doğa yürüyüşlerine ve dağ tırmanışlarına katılabilirsiniz. 
 
Doğu Anadolu
Yazın deniz ve güneşten daha farklı bir tatil arıyorsanız, çok zengin tarihi ve doğal güzellikleri ile daha yeni keşfedilen Doğu Anadolu sizi bekliyor. Yine yaylalarda serinleyebilir, muhteşem tarihi yerleri gezebilir, dahası turla gideceğiniz için yepyeni arkadaşlar edinebilirsiniz. Ailenizle gitmek isterseniz, yine buna uygun daha az yorucu turlar bulabilirsiniz. 
 
Kapadokya
Yazın sıcak olmasına rağmen Ağustos sonu ve Eylül ayı için iyi bir alternatif olan Kapadokya, hem dünyaca ünlü yeryüzü şekilleri, üzüm bağları hem de muhteşem gün batımı manzaraları ve kaya içlerine oyulmuş otantik otelleri ile güzel bir tatil yaşatıyor. Maceracılar için değişik yürüyüş, tırmanış ve bisiklet turları mevcutken, aileler için etraftaki açık hava müzelerine daha rahat ulaşım imkanı sağlayan turlar var. 
 

Yurtdışı Tatili

Daha uzakta bir tatil düşünüyorsanız, öncelikle nasıl bir ortam istediğinize karar vermeniz, plan yapmanızı kolaylaştırır:
 
Doğa Tatili
Doğayla iç içe olabileceğiniz bir yer arıyorsanız Doğu ve Güney Afrika, Endonezya, Brezilya, Hindistan’da Goa gibi yerler tam size göre olabilir. Tüm bu yerlere özgü bitki örtüsü ve vahşi yaşamı da görebilirsiniz. Hem de sahil kesimlerine giderek deniz ve güneşin de tadını çıkarabilirsiniz.
 
Sakin Bir Tatil 
Tropik kumsallara uzandığınız, rahat ve otantik bir otelde konaklamalı bir yer hayal ediyorsanız akla ilk gelen Maldivler dışında değişik ve muhtemelen daha hesaplı olabilecek yerler Karayipler, Mauritius, Seyşeller ve Kanarya Adaları olabilir. Buralara gitmek için illa ki çok para harcamanıza da gerek yok. Türkiye yerine gideceğiniz yerdeki seyahat acentaları ile bağlantı kurarsanız, muhtemelen size düşük bütçeli bir çok alternatif önereceklerdir. 
 
Kültür Tatili 
Tatilinizi kültürel olarak zengin şehirlerde geçirmek istiyorsanız; Avrupa’nın Paris, Roma, Brüksel gibi büyük şehirlerinin yanı sıra Asya ve Uzakdoğu’yu da deneyebilirsiniz. Vietnam, Hong Kong, Güney Kore, Japonya gibi ülkeler çok değişik deneyimler yaşamanızı sağlayabilir. Buralardaki değişk turlara katılıp hem şehir turu yapabilir, hem de sahile geçirecek zaman bulabilirsiniz. 
 
Size en uygun tatili
Bunlar dışında henüz bilmediğiniz ama tam size uygun yerler olabilir. Size en uygun tatili keşfetmek için sadece biraz daha dikkatli bir araştırma yapmanız gerekecektir. İnternette yazılan seyahat günlüklerini karıştırmanız bile size tahmin edemeyeceğiniz alternatifler sunacaktır. 
 

Tatilde Sağlığınızı Nasıl Koruyabilirsiniz?

 
Gezinizi planlarken, özellikle yurtdışına gidiyorsanız, bazı konularda tedbirli olmanızda fayda var. Örneğin gittiğiniz ülke tropik kuşakta yer alıyorsa bazı özel aşılar yaptırmanız gerekebilir. Bu özel durumları seyahat acentanızdan öğrenebilirsiniz. 
 
Özel sağlık sigortası yaptırdıysanız poliçenize yurtdışı teminatı da ekletebilir, böylece gezinizde sizde ve ailenizin üyelerinde oluşabilecek en ufak bir hastalık durumunda tedavinize vakit kaybetmeden başlayabilirsiniz. Özel sağlık sigortasının yanı sıra seyahat sigortası da sizi ve yanınızdaki eşyalarınızı güvence altına alır. 

Okumaya Devam Edin

Jolly Tours 2010 Hedefi

20 Mayıs 2010 Perşembe
Jolly Tours Yönetim Kurulu Başkanı Mete Vardar ve Genel Müdür Figen Erkan: 2010 yılında yüzde 35’lik artış hedeflediklerini söyledi.

Yanar Döner Sigorta!

23 Mayıs 2010 Pazar
İzlanda'da patlayan ve külleri global hava trafiğini bile hala felç etmeye devam eden volkan, sigortacılara yeni bir iş kapısı yarattı.

Turizm Şirketleri Zorunlu Olmasına Karşın Paket Tur Sigortasını Yaptırmıyor

27 Mayıs 2010 Perşembe
2007'de uygulamaya giren paket tur sigortasını, maliyeti artırdığı gerekçesiyle sadece birkaç seyahat acentesi yaptırıyor. Sigortacılar mali yapısı güçlü şirketlere teminat veriyor.