Soğuk Havalarda Araç Nasıl Çalıştırılır?

Türkiye’ye kış geldiğinde pek çok alanda zorluk yaşıyoruz. Zaman zaman okullar tatil oluyor, devlet kurumları kapanıyor, bir takım işlemler aksıyor. Bütün bunların temelinde elbette ulaşımın zorlaşması ve trafiğin felç olması geliyor. Özellikle kış lastiği takmayan, yola yeterince hazır olmayan veya çeşitli araç aksamlarında problemler olan sürücüler hem kendileri hem de trafikteki diğer sürücüler için risk unsuru oluşturuyor. 

Soğuk havalarda aracı çalıştırmak başlı başına bir sorunken, güvenli sürüş ortamını yol boyunca sağlam tutmak gerçekten uzmanlık istiyor.

Kış aylarında araçların daha kolay çalışması için bazı küçük tedbirler alınabiliyor. Soğuk havalarda araç kullanımına dair bilgileri ve tedbirleri, sizin için bir araya getirdik.

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 20 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.

Soğuk Havalarda Kolay Araç Kullanımı
 

  • Öncelikle kendinize "Hangi motor yağını kullanmalıyım?" sorusunu sormalı ve bu konuda fikir sahibi olmalısınız. Kışın motor yağı seçiminde dikkat etmeniz gereken ilk nokta sentetik yağlara yönelmektir. Araç yağları, kışın katılaşır ve pistonların hareket etmesini kısıtlar. Bunun yanında kışın aracın motor yağı sürekli kontrol edilmelidir. Çünkü; araçlar kışın daha fazla yağ eksiltecektir.  
  • Sabah aracınızı çalıştırmadan önce ise ilk yapmanız gereken şey yaklaşık 2-3 dakika kadar aracınızı rölantide ve gaza basarak çalıştırmaktır.

  • Özellikle sert hava koşullarında yakıt boruları donabilir ve araç çalışmayabilir. Böyle bir durumda pek çok sürücü, aracın altında ateş yakma gibi bir yanlışa düşebiliyor. Bu sırada karter alttan ısıtıldığı için iç yapısında zarar oluşabilir. Motor gücü kaybına neden olan ve aracın çalışmasını zorlaştıran bir diğer yanlış hareket de motora su dökmektir. Çünkü; sıcak su motor parçalarına zarar verir.

  • Aracınızın camların buğulanma varsa, cam konumunu kullanarak kısa süre içerisinde buğulanmayı giderin, böylece görüş alanınız genişleyecektir.

  • Camdaki buğulanma gibi aracınızı kaplayan kar da görüş açınızı zorlayacaktır. Bu nedenle direksiyona geçmeden önce, aracınızdaki karı temizlemenizi öneririz.

  • Bütün bunlar yanında araç bakımının mevsimsel olarak yapılması önemlidir ama kışın bu önem daha da artar. Aracınızdan kışın zor şartlarına rağmen yüksek performans istiyorsanız, araç km bakımın uygun şekilde adım atmalısınız.

Araç bakımı ve kullanımı ile ilgili tüm detaylara dikkat etmenize rağmen, aracınızın aksamlarındakli bir problem sizi yarı yolda bırakabilir veya bir şekilde hasar alabilirsiniz. Herhangi bir sebeple yolda kaldığınızda avantaj sağlayacak olan ise kasko sigortasıdır. 

Doğru teminatlar ve uygun kasko fiyatları için Sigortam.net'e gelin, araç sigortalarınızı şansa bırakmayın. Araç sigortası ilgili her konuda destek almak için 7/24 hizmet veren 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızdan bize ulaşarak, sigorta işlemlerinizi kısa sürede tamamlayabilirsiniz.

Müşteri Yorumları