Sollama Yaparken Bunlara Dikkat!

Şehir içi ve şehirlerarası trafikte güvenli sürüş kuralların mutlaka dikkat edilmesi gerekir. Yapılan yanlış bir manevra hasarlı kazalara hatta can kayıplarına neden olabilir. Ülkemizde trafik kazalarının sıkça yaşanmasına hatalı sollamanın da payı oldukça büyüktür. Zincirleme kazalara da neden olan yanlış sollamaları önlemek için sollama kurallarına uyulması son derece önemlidir. "Trafikte Güvenli Sürüş için 8 Teknik!" yazımızı mutlaka inceleyin.

Uzun Yolda Dikkatinizi Arttırın!

Şehir içerisinde tek, iki ya da üç şeritli yollar olduğu ve hız daha az olduğu için sollama yapmak daha kolaydır. Şehirlerarası yollarda, otobanlarda sollama yapmak çok daha zordur. Çünkü hız limiti daha yüksektir ve daha dikkatli olunması gerekir. Yollarda sollamanın yasak olduğunu gösteren levhaların bulunup bulunmadığına da dikkat etmeniz gerekir.

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 20 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.

Yol Koşullarını Değerlendirin!

Yol koşulları sollama yaparken dikkat edilmesi gereken önemli noktalardan biridir. Örneğin yağışlı havalarda yol ıslak olduğu için kayganlık durumu da daha fazladır. Dolayısıyla kaygan yolda sollama yapmak oldukça tehlikelidir. Takip mesafenizi fazla tutarak ve mutlaka öndeki araca sollayacağınızın uyarısını vererek yapmalısınız.

Keyfi Sollama Yapmayın!

Sollama yapmak özellikle hız düşkünü genç sürücüler tarafından yapılıyor. Mecburiyetten değil keyfi olarak yapılan sollamalar riskleri beraberinde getiriyor. Küçük olarak görülen bu riskler büyük boyutlu kazaların meydana gelmesine neden olabilir. Dolayısıyla yol durumunun müsait olmadığı zamanlarda asla sollama yapmamalı sizin ve diğer sürücülerin hayatını riske atmamalısınız.

Kesik Çizgili Yollarda Sollama Yapın!

Sollama sadece kesik çizgilerin olduğu yollarda yapılabilir. Yalnız bu durum her zaman geçerli olmayabilir. Güvenlik nedeniyle geçici ya da sürekli olarak kesikli yolların bazılarında da sollama yasak olabilir. Dolayısıyla bu yasaklara uymanız son derece önemlidir.

Takip Mesafesine Önem Verin!

Sollama yapacağınız zaman öndeki araca çok yaklaşmadan, takip mesafesini fazla tutarak yapmanız gerekir. Sollama yaptığınız anlarda mutlaka uyarı sinyali vererek diğer sürücülerin dikkatli olmalarını sağlamalısınız.

Yukarıdaki önerilere uyarak sollama yapmalısınız. Yine de olası bir risk durumunda zararlarınızı telafi edebilmeniz için kasko sigortası yaptırmalısınız. En uygun kasko fiyatlarına Sigortam.net’ten 3 dakikada kasko sorgulama yaparak kolayca ulaşın. İsterseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayarak sigortanızı 7/24 telefonda satın alın.

Müşteri Yorumları