Sompo Japan Sigorta Kasko -Tam Kasko

Sompo Japan Sigorta Kasko Ürününde Dikkat Edilmesi Gereken Özel Şartlar

1 Nisan 2013 itibariyle Kasko Genel ve Özel Şartları’nda birtakım değişiklikler olmuştur. Hasar durumunda sorun yaşamamanız için aşağıdakileri mutlaka okuyun.

1-Eski Genel Şartlarda Olup Yeni Genel Şartlarda Bulunmayan Teminat ve Uygulamalar

A)Araç Bedeli

Rayiç değer belirleme yöntemi değişeceğinden, poliçe üzerine araç bedeli yazılmayacak. Bunun yerine aracın rayiç bedelinin nasıl belirleneceği yazılacak.

B) Eksik/Aşkın Sigorta

Araç bedeli artık poliçeye yazılmayacağı için eksik/aşkın sigorta uygulaması da sona eriyor. Uygulama yalnızca aksesuarlar için devam edecek.

C) Enflasyondan Korunma Klozu

Araç bedeli poliçeye yazılmayacağı için enflasyonun aracın değerini etkilemesini engellemek amacıyla konulan enflasyondan korunma klozu da artık poliçelerde yer almayacak. Aracın değeri zaten rayiç değer ile belirleneceğinden değer kaybı oluşmayacak.

2-Yeni Genel Şartlarda Olup Bu Üründe Olmayan Teminatlar

Aşağıdaki teminatlar kasko genel şartlarında standart olarak bulunup, bu üründe seçmeli veya şartlı olarak bulunmaktadır.
-Kişisel eşyalar
-Kullanım ve gelir kaybı
-Yurtdışı (Seçimli)
-0 km araçlarda yenisi ile değiştirme (Şartlı)

3- Ek Teminatlar

Yeni Kasko Sistemi’nde Ek Teminatlar Genişletilmiş Kasko ve Tam Kasko ürünleri içerisinde bulunacaktır. Bu üründe bulunan ek teminatlar:
-3. kişilerce kötü niyet ve muziplikle yapılan hareketler
-Yasal olarak taşınmasına izin verilen yanıcı, parlayıcı maddeler, (Seçimli)
-Araç anahtarının ele geçirilmesi sonucu çalınma,
-Kemirgen ve hayvanların verdiği zararlar*
*Kemirgen ve diğer hayvanlar tarafından verilecek zararlar teminat kapsamındadır.

4-Ürüne Özel Uygulamalar

A) Yedek Parça Uygulaması

Hasar gören parçanın onarım imkanı yok ise sigortacı tarafından orijinal veya logosuz yedek parça tedarik edilir. Hasarlanan parça orijinal değilse aynı özellikleri taşıyan parça ile değiştirilme yoluna gidilir. Sigortacıdan izin alınmaksızın yapılan değişimler ödenmez.

B) Cam Hasar Uygulaması

Anlaşmalı olmayan cam servislerine gidilmesi durumunda hasar bedelinin % 15 lik kısmı ( 100 TL den az olmamak kaydı ile) sigortalı tarafından karşılanacaktır. Bu kloz sıfır yaş araçları kapsamamaktadır.

C) Servis Uygulaması

Onarım sigortacının anlaşmalı olduğu serviste veya sigortalının tercih edeceği serviste yapılabilir. Anlaşmasız servislerde Sigortacıdan izin alınmaksızın yapılan onarımlar ödenmez.

D) Rayiç Değer Belirleme Uygulaması

Rayiç değer araç satışı yapılan internet siteleri, gazete ilanları, araç galeri satışları ve ikinci el yetkili satıcıları nezdinde aynı emsaldeki araç değerlerine göre belirlenir. Rayiç değer hiç bir surette hasar tarihi itibariyle TSB araç değer listesindeki rayiç bedel üzerinde olamaz.
Bu sayfada paylaşılan detaylar tamamen bilgi amaçlıdır. Sigorta şirketleri ürün ve teminatlarda değişiklik yapabilirler. Bu nedenle, satın aldığınız poliçe ile beraber gelen belgede yer alan genel ve özel şartları mutlaka okumanızı hatırlatırız. İtiraz durumunda en kısa zamanda 444 24 00 Sigorta Destek Hattı veya sigorta danışmanınız ile iletişime geçmelisiniz.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
82 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL