Sovtaj Nedir?

Sovtaj Nedir?

Özellikle kasko sigortalarında karşımıza çıkan sovtaj kelimesi, bilinmesi gerekli olan bir uygulamadır. Bu sebeple sovtaj hakkında merak edilenleri sizler için bir araya getirdik. Sovtaj nedir? Hangi durumlarda sovtaj devreye girer? sorularının detaylarını yazımızda bulabilirsiniz.

Sovtaj nedir sorusu hakkında aklınızda ilk oluşması gereken kavram, hasarlı malın hasar görmeyen kısmının gelir haline dönüştürülmesi ve tazminat ödemesinden düşülmesidir. Daha ayrıntılı tanımlanacak olursa sovtaj, sigortacılık sektöründe hasar gören malın hasar almayan bölümünün sigortacı tarafından alınarak gelir haline getirilmesine veya hasarlı malın değer taşıyan bölümünün sigortalıya bırakılarak, sigorta şirketinin bu değeri tazminat ödemesinden düşmesine verilen isimdir.

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 20 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.

Hangi Durumlarda Sovtaj Devreye Girer

Özellikle kasko poliçelerinde sık sık karşılaşılan sovtajda, sigorta şirketi perte çıkmış veya hasarlı aracın belli bir bölümünü bizzat kendisi veya vekalet yoluyla satışını gerçekleştirek tazminat ödemesinin bir kısmını bu yolla karşılamaktadır. Bir örnekle açıklamak gerekirse, rayiç bedeli 75.000 TL olan kaskolu bir aracın yaşadığı kaza sonrasında eksper raporu ile perte çıktığını kabul edelim. Bu durumda sigorta şirketi, sigortalıya aracın kaza yaşandığı günkü rayiç bedeli olan 75.000 TL’yi ödeyecektir. Bu işlemlerden sonra pert olan aracın kullanım ve satış hakkı ise sigorta şirketine geçecektir. Sigorta şirketi böylelikle ödediği tazminat tutarının bir kısmını sovtaj bedeli yoluyla karşılamış olacaktır.

Sovtaj, artık kullanılamaz duruma gelen araçların yeniden dönüşüme kazanılmasını sağlaması ve sigorta şirketlerinin zararlarının hatırı sayılır bir kısmını karşılaması nedeniyle ülke ekonomisine de katkı sağlamaktadır.

Burada pert araç ile hurda araç arasındaki farkın da altını çizmek gerekiyor. Bilinenin aksine pert araç ve hurda araç aynı anlama gelmemektedir. Perte çıkartılan aracın trafik tescil kaydının silinmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Bu kararı sigorta şirketi veya aracın sonraki sahibi verebilir. Ancak hurdaya çıkartılmış aracın ise trafik tescil kaydının silinmesi mecburidir.

Olası Hasarlara Karşı Kasko Güvencesi Sağlayın

Trafikte seyir halindeyken ağır bir kaza ile karşılaşma ihtimaliniz her zaman söz konusudur. Sadece trafikteyken değil, aracınızın başına park halindeyken bile istenmedik durumlar gelebilir. Bu gibi durumlar karşısında aracınızı kasko ile güvence altına almanız, tamir işlemlerinden, aracın perte çıkması halinde o günkü değerinin ödenmesine kadar birçok konuda araç sahibine avantajlar sağlamaktadır. Siz de işinizi şansa bırakmak istemiyorsanız, hemen Sigortam.net'ten kasko hesaplama yöntemi ile ya da 444 24 00 numaralı 7/24 kesintisiz Sigorta Destek Hattı’nı arayarak kolayca teklif alın.

Müşteri Yorumları