Su Baskınına Yakalanan Sürücü Ne Yapmalı?

Ani bastıran yağmurlar, dört mevsimi yaşadığımız ülkemizde çok yabancısı olmadığımız bir durum. Hiç beklenmedik ve olmadık yerlerde yoğun yağış sonrası su baskınları, sel tehlikesi ile burun buruna gelebiliyoruz. Sel veya su baskınına nerede maruz kalırsak kalalım can sıkıcı bir durum, üstelik su baskını sonrası süreç de oldukça zahmetli.

Peki, sele araba kullanırken yakalanırsak vey gitgide artan su baskınında araç içerisinde mahsur kalırsak, hem kendimizi hem de aracımızı bu durumdan nasıl kurtarabiliriz?

Yağan  her yağmurda sel olması gibi bir düşünce elbette doğru değil ancak şu gerçek ki yağmur yağışları güvenli sürüşü tehlikeye atan bir durum. Bu yüzden yağmur yağışının başladığı anda hız limitini düşürmek, yolumuza yavaşlayarak devam etmek gerekiyor.

Aksi halde direksiyon hakimiyeti zorlaşıyor, kazalar kaçınılmaz oluyor. Neticede trafikte ne yaşayacağımızı, karşımıza ne çıkacağını tahmin etmek güç. 

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 20 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.

Trafikteki belirsizlikler bu kadar fazlayken bir de yağmurlu havaya rağmen temkinli davranmamak, bile bile risk almak demektir.  

Yaşadığımız şehir büyük ve gelişmiş olsa da trafikteki risklerden, sel ve su baskını tehlikesinden kaçma şansımız yok. Ansızın taşan dereler, alt yapı yetersizlikleri, önlem alınamayan su baskınları her yerde, herkesin hayatını ve mal varlıklarını riske atabiliyor.

Su birikintisi içerisinde ilerlemeye çalışan araç bir süre sonra su yüzeyinin üstüne çıkar, bu suyun miktarı 60 cm kadardır. Arabayı yoldan ve köprüden sürükleyecek kadar yağan yağmurlarda yapılması gereken en doğru şey sular yükselmeye başladıkça arabayı terketmek. Ancak arabayla sel suyundan geçeceksek yapılması gereken şey; motorun stop etmesini ve egzoza su kaçmasını önlemek amacıyla motoru yüksek hıza tutup aracı birinci viteste tutmak.

Su baskınları ve selleri sonucunda aracınızı bir şekilde kurtardığınızı düşünseniz de aracınızda ciddi hasarlar oluşacaktır. Bu hasarları hemen fark etmeseniz bile bir süre sonra aracınızı aynı performansla kullanmadığınızı, aracınızda bir farklılık olduğunu net bir şekilde görebilirsiniz. Aracın çalışmaması, motor arızaları hatta pert, su baskınına maruz kalan araçta görülebilecek hallerden bazılardır. 

Su Baskınında Zarar Gören Aracın Tamiri

Su baskınlarının araçta yarattığı arızalar, kasko sigortası sayesinde giderilecek veya perte çıkan araçlar yenilenecektir. Kasko sahibi olmayan sürücüler ise büyük bir maddi kayıpla karşı karşıya gelecektir. 

Siz de kasko temel teminatları içerisinde yer alan su baskınlarının verdiği zararlara karşı aracınızı ve araç aksamlarını güvence altına alın. 

Kasko sigortaları, temel güvenceler dışında pek çok riske karşı da ek teminat vermektedir. Bu teminatları en uygun şekilde almanın yolu ise kasko hesaplaması yapmaktan geçer. Siz de en doğru kasko hesaplaması için Sigortam.net’e gelin, aracınızın güvencesini riske atmayın. Telefon desteği için 7/24 kesintisiz hizmet veren 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı aramayı unutmayın!

Müşteri Yorumları