Tamamlayıcı Sağlık Sigortasının Avantajları Nelerdir?

Sağlık sigortaları değişen yaşam biçimleriyle birlikte artık herkes için daha önemli olmaya başladı. Bütçeleri sınırlı olanlar için Tamamlayıcı Sağlık Sigortası çok önemli bir fırsat. Toplumumuzda en geniş kitleyi bu sisteme dahil etmek ve hizmet kalitesini daha yukarılara taşımak için Sigortam.net olarak bizde sizlerin yanınızdayız.

Genel Sağlık Sigortası olan herkesin sahip olabileceği Tamamlayıcı Sağlık Sigortası, küçük primlerle geniş teminatlar sunuyor. Sigorta başlangıç tarihinden sonra ortaya çıkan hastalıklara ait muayene, tetkik ve tedavi giderlerini karşılayan sigortayla, SGK’nın karşıladığı sağlık hizmeti tutarı sonrasında kalan kısım sigorta şirketi tarafından ödeniyor ve aradaki ücret sigortalılara yansıtılmıyor.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortasında mevcut olan SGK katılımı ile tedavi giderleri düşürülerek özel sağlık sigortası primleri aşağı çekilebilmekte ve böylece prim yüksekliği nedeniyle özel sağlık sigortasına kavuşamayan kişilere bu imkan tanınmaktadır.

Özellikle dünyadaki gündemin sağlık olduğu bu günlerde sağlık sigortaları bir kez daha önemini hatırlattı. Sigortam.net Sağlık Sigortaları Direktörü Ayşe Savun, tamamlayıcı sağlık sigortasının avantajlarını ve güncel bilgileri okuyucularımız için aktardı.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Nedir, Kimler Yaptırır?

Tamamlayıcı Sağlık Sigortasından sosyal güvenceye sahip genel sağlık sigortalıları SGK ile anlaşmalı özel sağlık kuruluşlarında ücretsiz olarak muayene ve tedavi olabilirler.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Nedir?

Sağlık hizmetlerinde Sosyal Güvenlik Kurumu’na tabi olan kişilerin, SGK ile özel sağlık sigortası imkanlarını bir arada kullanabildiği sisteme Tamamlayıcı Sağlık Sigortası denmektedir.

Bilindiği üzere ayakta ve yatarak tedavi imkanı sağlayan sağlık poliçeleri önemli bir kesim tarafından pahalı bulunmaktadır. Bu maliyeti düşürmek amacıyla SGK ile anlaşmalı hastanelerde SGK’nın karşılamadığı tedavileri veya karşıladığı tedavilerde ortaya çıkan fark ücretlerini karşılayan ürün Tamamlayıcı Sağlık Sigortasıdır. Bu sigorta kapsamında ise SGK’lı olan kişiler özel hastanelerin hizmetlerinden de yararlanabiliyorlar.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Avantajları Neler?

Tamamlayıcı sağlık sigortasında öne çıkan en büyük avantaj özel sağlık sigortaları genelde özel hastanelerde ayakta tedavi masraflarını %80 oranında karşılarken tamamlayıcı sağlık sigortası kapsamında tedavi giderlerinin yüzde 100 oranında karşılanması sağlanıyor.

Teminat kapsamı olarak Tamamlayıcı Sağlık Sigortası’nın özel sağlık sigortasından çok farklı olmadığını söyleyebiliriz. Üstelik de primleri çok daha ekonomik olup “Primler, yaşa, yaşanılan şehre ve alınan teminata göre değişiklik gösteriyor.

Genç yaşta Tamamlayıcı Sağlık Sigortası yaptırarak pek çok avantajdan faydalanmak ve çok uygun primlerle bu ürüne sahip olmak mümkün. Öte yandan hastaların görecekleri özen ve ihtimam açısından bir fark bulunmuyor. Kolayca işlemlerini yaptırabiliyorlar. Tüm bu avantajlarıyla çok hızlı büyüyen bir sigorta ürünü diyebiliriz.

Hızlı artan talep dolayısıyla her geçen gün sigorta şirketleri Tamamlayıcı Sağlık Sigortalarındaki hastane ağlarını da genişletiyor.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Teminatları Neler?

Sigortanın iki tür teminatı bulunuyor. Yatarak ve ayakta tedavi temel teminatlarıdır. Yatarak tedavi, tek başına satın alınabilir ve sigorta başlangıç tarihinden itibaren gerçekleşen hastalıklarda özel hastanelerde tedavi olmayı sağlıyor. Ancak yatış gerektiren durumlarda doktorun mutlaka yatış gerektiğini belirtmesi gerekiyor, aksi halde sigortalının talebine göre yatış sağlanmıyor.

Diğer bir teminat olan ayakta tedavi ise tek başına alınamıyor, yatarak tedavi teminatına ek olarak alınabiliyor. Bu kapsamda ayakta yapılacak tüm muayene, tetkik ve tedaviler yılda ortalama 8-10 kez ücretsiz olarak yapılıyor. 8-10 muayeneden sonra oluşacak tedaviler için ise ücret talep ediliyor. Ayakta tedavi kapsamında aynı zamanda fizik tedavi, radyoloji gibi tedavi yöntemleri de girmektedir.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası’nda yatarak tedavi için ise bir sınırlama bulunmuyor. Kanser, kalp gibi önemli hastalıkları da kapsayan ürünler, poliçe başlangıç tarihinden sonra ortaya çıkan hastalıkların tedavilerini karşılıyor. Bazı şirketler doğum teminatının yanı sıra tüp bebek teminatını da herhangi bir bekleme süresi olmadan ekleyebiliyor. Bebeklerin doğum tarihleri itibarıyla sigortalanmasıyla doğuştan gelen hastalıklarının ödenmesi sağlanıyor.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortasında Dikkat Edilmesi Gereken Konular

Aslında özel sağlık sigortası olan bir kişi SGK’ya da tabi ise hem özel sağlık için sigorta şirketine hem de Genel Sağlık Sigortası için SGK’ya prim ödemektedir. SGK prim ödemesi zorunlu iken özel sağlık sigortası isteğe bağlıdır.

Özel sağlık sigortasının tabana yayılabilmesi için pek çok ülkede tamamlayıcı sağlık sigortasına başvurulmuştur. Yurt dışında uygulanan modelde tedavinin alındığı sağlık kuruluşunun sosyal güvenlik kurumu ile anlaşmasının bulunması şart değildir. Sosyal güvenlik kurumu herhangi bir tedavi için belirlediği tutarın belli bir oranını bu modelde ödemekte, arda kalan tutar da sigorta şirketince ödenmektedir. Böylelikle iki kuruma da ödenen primin karşılığı alınırken bu modelden vatandaş, sosyal güvenlik kurumu ve sigorta şirketi kazançlı çıkmaktadır.

Ülkemizdeki uygulama ise Tamamlayıcı Sağlık Sigortası sadece SGK ile anlaşmalı hastanelerde geçerlidir. Bu nedenle belli rahatsızlıklarda SGK ile anlaşmalı olmayan hastanelerde tedavi almayı planlayan veya alacağı tedavide kurum veya doktor sınırlamasına tabi olmak istemeyen kişiler, bu uygulamaya dikkat etmelidirler.

Müşteri Yorumları