Taşıt Kredisi Çekerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yeni bir otomobil sahibi alma hayali kuran kişiler için araç kredisi kullanımı beraberinde birçok soru işaretini getiriyor. Araç kredisi alırken ödeme sürecinde kötü sürprizlerle karşılaşmamanız için dikkat etmeniz gereken en önemli noktalara yer verdik.

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 20 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.

Sıfır Otomobil Kredisi Çekerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Almayı düşündüğünüz otomobilin kredi ödeme şartlarını belirleyecek olan ilk konu, aracın sıfır mı, yoksa ikinci el mi olduğu ile ilgilidir. Alacağınız aracın sıfır mı yoksa ikinci el mi olması gerektiği konusunda kararsızsanız “Sıfır mı, İkinci El mi? 5 Basit İpucu ile Karar Verin” başlıklı içeriğimize göz atabilirsiniz.

Eğer sıfır model bir otomobil almayı düşünüyorsanız, otomobili alacağınız şirketin kendi kurduğu finansman destek sistemlerinden yararlanabilirsiniz.

Şirketler özellikle kampanya dönemlerinde uyguladıkları %0 faizli ve uzun vadeli kredi seçenekleri ile araç sahibi olmak isteyenler için oldukça cazip tekliflerde bulunabiliyor.

Bu nedenle araç ve finansman desteği kampanyalarını bir süre takip edip, bütçeniz için en uygun zamanı beklemeniz, ödemelerinizde bir problemle karşılaşmamanız adına oldukça önemlidir. Ancak araç kredisi tekliflerini değerlendirirken de dikkatli olmakta fayda var. Bazı %0 faizli kredi adı altında tanıtımı yapılan finansman destekleri, sözleşmede dikkat edilmeyen birtakım maddelerden dolayı reel faizden daha fazla bir ücret ödenmesine neden olabiliyor. Bu nedenle kredi sözleşmesini imzalamadan önce sözleşmeyi tüm detaylarıyla kontrol edip, kredi tahsis ücreti vs. gibi ekstra masrafların olup olmadığına, ödeme sonunda reel faizden daha fazla miktarda bir ödeme yapıp yapmayacağınıza dikkat etmelisiniz.

  • Sözleşmeyi bütün detaylarıyla kontrol edin.
  • Ödeme sürecinde ekstra masraflarla karşılaşmayacağınızdan emin olun.
  • Kredi vadelerini ince eleyip sık dokuyarak belirleyin.
     

İkinci El Otomobil Kredisi Çekerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Almayı düşündüğünüz araç sıfır değil de ikinci el bir otomobilse bu durumda araç kredisi için doğrudan bankalara başvuru yapmalısınız. Günümüzde belli bir geliriniz varsa ve kredi sicilinizde de herhangi bir problem bulunmuyorsa, büyük ihtimalle bir sıkıntıyla karşılaşmadan araç kredisi kullanabilirsiniz. Ancak bu süreçte de ekonomik yönden mağdur olmamanız için bazı konulara dikkat etmelisiniz. Kredi başvurusunda bulunurken öncelikle bütçe planlamanızı doğru bir şekilde yapıp, kredi taksitlerini öderken sıkıntıya düşmeyeceğinizden emin olmalısınız. Taksit ödemelerinizde bütçenizin sarsılmasına neden olabilecek kısa süreli vadelerin dışında, aylık ödeme miktarı düşük görünmesine rağmen ödeme sonunda aracın değerinden çok daha fazla bir maliyete neden olacak uzun vadeli kredi tekliflerinden de uzak durmalısınız.

Kredi başvurunuzu yaparken bankaların faiz oranlarının dışında ödeme sürecinde dosya masrafı, kredi tahsis ücreti vs. adı altında talep edilebilecek ücretler konusunda da dikkatli olmalısınız. Bankaların araç kredisi faiz oranlarına otomobil kredisi hesaplama sistemi üzerinden ulaşarak, ihtiyacınız olan kredi miktarı için istenen ödeme koşullarını öğrenebilirsiniz.

 

Taşıt Kredisi Çekerken Kasko Uyanıklığına Dikkat

Araç kredisi başvurularında tüketicilerin sıklıkla karşılaştıkları bir diğer durumsa, bankaların kredi vermek için kendi belirledikleri sigorta şirketinden kasko sigortasının yaptırılması koşulunu öne sürmeleri veya kendi istedikleri şirketten kasko yaptırılması durumunda daha düşük faizli kredi teklifi vermeleridir.

Öncelikle bankaların araç kredisi verirken, kasko yaptırılmasını şart koşma gibi bir hakları bulunmadığının altını çizelim. Kasko sigortası isteğe bağlı bir sigorta türüdür ve tüketici talep etmediği takdirde böylesi bir koşul öne sürülemez. Her ne kadar son dönemde rekabetten dolayı bankaların taşıt kredisinde kasko yaptırma koşulunu şart koşmaları nadirleşmiş olsa da, bu sefer de kasko yaptırılması halinde daha düşük faiz oranlı kredi verildiğini belirten kampanyalar ortaya çıktı.

İşte otomobil kredisi çekmeyi düşünenlerin özellikle bu konuda çok daha dikkatli olması gerekiyor çünkü, kasko sigortaları sabit bir prim tutarına sahip değildir. Her sigorta şirketi aynı araç ve sürücü için farklı kasko teklifleri verebilir. Eğer kredi çekmeyi düşündüğünüz banka daha düşük faiz oranlı kredi için kasko sigortası yaptırmanızı şart koşuyorsa, öncelikle bankadan söz konusu kasko sigortasının priminin ne kadar olduğunu ve bu prime hangi teminatların dahil olduğunu öğrenin. Daha sonra Sigortam.net’in kasko hesaplama aracını kullanarak bir seferde ve hızlıca Türkiye’nin en iyi sigorta şirketlerinin aracınız için verdiği kasko tekliflerini görerek karşılaştırın. Bankanın verdiği kasko teklifi ile diğer sigorta şirketlerinin verdiği kasko teklifleri arasındaki farkı hesaplayarak, kredi ödemeniz sonunda iddia edildiği gibi gerçekten avantajlı çıkıp çıkmayacağınızı kontrol edin. Çünkü birçok banka, düşük faiz oranı ile uygun ödeme koşulları sunduğunu iddia ettiği kredinin maliyetini, tüketiciye fahiş fiyata yaptırdığı kasko sigortası ile karşılamaktadır. Üstelik bu gibi tüketiciye dayatılan kasko poliçelerinin teminatları da araç sahibine ilerleyen süreçte kötü sürprizler çıkartabilir.

  • Bankanın önerdiği kasko poliçesi primini öğrenin,
  • Kasko hesaplama aracı ile diğer şirketlerin tekliflerini karşılaştırın,
  • Aradaki farkı hesaplayarak gerçekten kredi çekiminde avantaj sağlayıp sağlamadığınızı kontrol edin.
     

Kasko Tekliflerini Karşılaştırın, En Avantajlı Poliçeye Sahip Olun

Yeni alacağınız aracın ve bütçenizin güvenliğini sağlaması açısından kasko poliçesi büyük önem taşımaktadır. Ancak belirttiğimiz gibi kasko sigortası yaptırırken sadece fiyat değil, teminat kapsamları da göz önünde bulundurulmalıdır. Bu nedenle kasko poliçenizi yaptırırken uzman bir sigorta danışmanından yardım almak hayati öneme sahiptir. Sigortam.net’te her biri konusunun uzmanı profesyonel sigorta danışmanlarımızla aklınıza takılan her konuda size destek vermek için yanınızdayız.

Aracınızın kaskosunu ihtiyaçlarınıza en uygun teminatlarla ve en iyi fiyat garantisiyle yaptırmak için şimdi online kasko sorgulama ile ya da 444 24 00 numaralı 7 gün 24 saat kesintisiz Sigorta Destek Hattımız’ı arayarak teklif alın, uzman sigorta danışmanlarımızın eşliğinde en avantajlı poliçeye kolayca sahip olun.

Unutmayın, Sigortam.net’e bakmadan, sigorta alınmaz!

Müşteri Yorumları