Araç Kiralarken Dikkat Edilmesi Gerekenler | Sigortam.net
444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Araç Kiralarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Artık bir çok aile tatillerinde araç kiralayarak özgürce gezebilmenin avantajını kullanıyor. Sıcak havalarda araç kiralayarak klimalı ve konforlu bir yolculuk yapmanız mümkün.

 
Araç kiralama popüler hale geldikçe fiyatları da eskiye oranla daha uygun olmaya başladı. Tatilinizde bütçenize göre bir kiralık araç bulmanız hiç de zor değil. İster günlük ister dönemsel bazda araç kiralaması yapabilirsiniz.
 

Tatilde Araç Kiralamanın Püf Noktaları

 
Araç kiralarken dikkat etmeniz gereken 15 maddeyi sizin için listeledik:
 
1- Aracınızı mutlaka yasal firmalardan kiralayın. Bu konuda yasal izni olmayan bir yerden kiralamanız, başınıza istemediğiniz dertler açabilir.
 
2- Kiralama yapacağınız şirketin servis ve bakım noktalarının sizin güzergahınızda olup olmadıklarını öğrenin.
 
3- Aracın kilometresini kontrol edin.
 
4- Güvenlik açısından, özellikle şehirlerarası seyahat edecekseniz az kullanılmış ve yeni araçları tercih edin. Güvenlik donanımına bakın. ABS, hava yastığı ve emniyet kemerlerini kontrol edin. Çocukla birlikte seyahat ediyorsanız, çocuk koltuğu talep etmeyi unutmayın.
 
5- Aracın 3 yaşını aşmamış olmasına dikkat edin.
 
6- Araç kiralanırken bir kusuru, arızası, hasarı var mı yok mu kontrol edin. Farların ve ışıkların çalıştığından emin olun. Herhangi bir sorunu hemen ilgili personele bildirin ve sözleşmeye not düşürün. Hatta orada bir fotoğrafını çekin.
 
7- Mutlaka araç kiralama sözleşmesi yapın. Aksi halde bir kaza sonucunda maddi kayıp istemediğiniz noktalara gelebilir.
 
8- Kiralanacak olan aracın fiyatının neleri kapsadığını kontrol edin. Genelde vitrinde ilan edilen fiyata ekstra bazı ücretler eklenecektir. Anahtar teslim kira fiyatını öğrenmeniz daha doğru olur.
 
9 – Aracın kasko ve diğer sigortalarının tam olduğundan emin olun. Kasko sigortası olmayan bir araç ile kaza yaptığınızda, araç kiralık olduğundan trafik sigortası da hasarı karşılamamaktadır. Böylece tüm masraflar sizin üzerinize kalabilir.
Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
3 Dakikada kolayca teklif alın! KASKO TEKLİFİ AL

10- Bir kaza, çekilme vb. durumunda hangi yol izlenmeli ve ne tür belgelerin getirilmesi gerektiği konusunda bilgi isteyin. Hangi numarayı ve kimi arayacağınızı öğrenin.
 
11 – Erken rezervasyon her zaman bir fiyat avantajı (yüksek-sezon dışında) sağlar. Önceden firmadan rezervasyon yaparsanız aracınızı çok daha uygun fiyata kiralama imkanı bulabilirsiniz. Belli bir gün sayısını geçen kiralamalarda da indirim uygulanmaktadır.
 
12- Rezervasyonunuzu yaparken şirketin iptal işlemlerini öğrenin. Özellikle, herhangi bir iptal ücretinin olup olmadığını ve ceza ödememek için en geç ne zaman haber vermeniz gerektiğini öğrenmelisiniz.
 
13- Araç kiralama konusunda internette de araştırma yapın. Büyük şirketler bazen sadece internet kullanıcılarına özel indirimler sunmaktadır, mümkün olduğu kadarıyla bunlardan yararlanın. Bireysel araç kiralama web sitelerini takip edin.
 
14- Ek sürürücüler için ücret olup olmadığını ve isimleri sözleşmede belirtilmesi gerekip gerekmediğini sorun. Kiralama sözleşmesine diğer ek şoförleri de ilave edin. Sözleşmeye dahil olmayan birine aracınızı kullandırmanız halinde, sözleşmenin geçerliliğini tehlikeye atabilirsiniz.
 
15 – Tek yön kiralamalar için, teslimat ücretleri sormayı ihmal etmeyin. Bunlar çok yüksek olabilir.
 
Tatile çıkarken evde bıraktığınız aracınız varsa mutlaka tatile çıkmadan önce kasko sigortasını yaptırın.
 
 

Benzer İçerikler

2015 Yılı Araç Vergisi ile İlgili Önemli Noktalar

2015 yılında araç vergisinde de değişiklikler yaşandı. Araç sahiplerini oldukça etkileyecek olan bu değişiklerden haberdar olun, bütçenizi koruyun.

Devamını Oku

Araç Sigorta Fiyatları Ne Kadar?

En uygun araç sigorta fiyatları sigorta sorgulama işlemiyle Sigortam.net'te. Hemen teklif alın ihtiyaçlarınıza en uygun araç sigortanıza kolayca ulaşın.

Devamını Oku

En Uygun Araç Fiyatlarına Ne Zaman Ulaşılır?

Araç alımlarında en doğru zamanı belirlemek için sürekli ilanları kollamanız gerektiğini düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz! Araç alımlarında en doğru zaman kişilere göre değişiyor. Çünkü; en doğru zamanı kişilerin ihtiyaçları ve içinde bulunduğu koşulları belirliyor. Peki, nasıl?  Örneğin; aracınızın oldukça pahalıya mal olacak bir hasar geçirdiğini varsayarsak, yapabileceğiniz 2 seçenek var: aracınızı tamir ettireceksiniz veya tamir ücretinin üzerine biraz daha ekleyip yeni bir araba arayışına gireceksiniz. Bu durumda çok fazla zaman kaybetme lüksünüz olmayacağı için acele etmeniz gerekebilir.  Ancak sıkıldığınız için araç değişimi […]

Devamını Oku