Temas Etmeden Kazaya Sebep Olanlar için Flaş Karar

Trafik sigortasında yaptığı hamlelerle son dönemde adından sıkça söz ettirmeye devam eden Hazine Müsteşarlığı, köklü değişikliklere imza atmaya devam ediyor. Geçtiğimiz hafta Resmi Gazete’de yayınlanan yeni uygulama gereğince, kazaya doğrudan karışmamasına rağmen kazada kusurlu bulunan sürücüler de artık kazadan sorumlu tutulabilecek.

“Sorumluluğa Engel Değil”

Hazine Müsteşarlığı yıllardır süren tartışmalardan birisi olan temassız kazalar için verdiği son kararla, kazaya doğrudan müdahil olmasa da, yaptığı hatalı hareket nedeniyle maddi veya manevi zarara neden olan sürücüleri de kazalardan sorumlu tutulmasının yolunu açtı. Bir örnekle açıklamak gerekirse, yolculuk sırasında dikkatsizce başka bir aracın önüne çıkarak, diğer aracın yoldan çıkmasına veya farklı bir araca çarpmasına neden olan sürücülerin trafik sigortası poliçelerinden de artık kazadaki kusur oranına göre tazminat talep edilecek. Şartlara eklenen “ kazanın temassız olması sorumluluğa engel olmaz.” İbaresi ile birlikte kazadaki kusurun tamamı kendisine ait olmamasına rağmen, oluşan zararın tümünden sorumlu tutulma devri de sona ermiş olacak.

Fiyatlardaki Düşüş Devam Ediyor

Trafik sigortası fiyatlarında düşüş sağlanması amacıyla trafik sigortası genel şartlarında yapılan art arda değişikliklerin ise etkisini göstermeye başladığı ifade ediliyor. Son olarak bir basın açıklaması yapan TSB (Türkiye Sigorta Birliği) de bu iddiayı doğruladı. Yapılan açıklamada fiyatların Mayıs ayından bu yana düşüşe geçtiği , Ağustos ayı itibari ile ilk defa trafiğe çıkanlar için bu düşüşün %15, diğer araçlar ve tüm basamak gruplarındankiler içinse ortalama düşüşün %10’u bulduğu belirtildi. Açıklamada trafik sigortası fiyatlarındaki belirsizliğin ortadan kalkması ve serbest rekabet koşullarının korunmaya devam edilmesiyle beraber söz konusu bu düşüş grafiğinin sürmesi beklendiği vurgulandı. Açıklamada ayrıca zorunlu trafik sigortası primlerinde düşüş yaşanmasını engellemedeki en önemli görevin trafikte kurallara uyarak, kaza sayılarının düşmesini ve prim maliyetlerinin azaltılmasını sağlayacak olan sürücülerde olduğu yeniden hatırlatıldı.

İlk Önce Mahkemeye Başvurma Devri Sona Erdi

Yürürlüğe giren değişikliklerle sigortalıların tazminat talebinde bulunmak için izleyecekleri yollarda da önemli değişiklikler yapıldı. Buna göre artık sigorta şirketinden maddi veya manevi tazminat talebinde bulunan hak sahipleri öncelikle mahkemeye başvurmak yerine sigorta şirketi ile iletişim kurmak zorunda kalacak. Sigorta şirketi ile anlaşılamadığı veya şirketin 15 iş günü içerisinde olumlu ya da olumsuz bir cevap vermediği durumlarda ise Sigorta Tahkim Komisyonu ve arabuluculara başvuru yapılabilecek. Tüm bu süreçlerinden ardından sonuç alınamaması halinde ise mahkeme devreye girecek.

Fiyatlar Düştü mü? Sorgulayın, 2 Dk’da Öğrenin

Türkiye’nin en iyi sigorta şirketlerinin tekliflerini müşterilerine sunan Sigortam.net sayesinde zorunlu trafik sigortası fiyatlarının durumunu sıcağı sıcağına öğrenebilirsiniz.

Hemen online olarak ya da 444 24 00 numaralı 7/24 kesintisiz Sigorta Destek Hattımız’ı arayarak uzman sigorta danışmanlarımızdan hızlıca trafik sigortası teklifi alın, hem de en iyi fiyat garantisiyle!

Siz de 3 milyonu aşkın mutlu müşterimiz gibi Sigortam.net’in avantajlı dünyasından yararlanmaya vakit kaybetmeden başlayın. Unutmayın, Sigortam.net’e bakmadan, sigorta alınmaz!

Müşteri Yorumları