Test Sürüşü Nasıl Yapılmalıdır?

Sıfır ya da sahibinden araba almaya karar verdiniz. Heyecanınız büyük ve arabayı test etmek için sabırsızlanıyorsunuz. Bu durumda heyecanınızı bastırmaya elinizden geldiğince arabayı dikkatlice incelemelisiniz. Konuyla ilgili Sahibinden Araba Alırken Dikkat! ve Sıfır Araç Almak İsteyenlere Öneriler yazılarımızı incelemenizi öneririz.

Test Sürüşünde Nelere Dikkat Edilmeli?

Aracın sürücü koltuğuna oturun ve kendinizi rahat nasıl hissettiğinize bakın. Diz mesafesine, koltuğun genişliğine, koltuğun kolay ayarlanabilir olup olmadığına, belinizi destekleyip desteklemediğine, tavanın alçak olup olmadığına, araca rahatça girip çıkabilmeye vs. dikkat etmeniz gerekir. Ayrıca, göstergelerin ve kontrollerin okunaklı ve kullanışlı olup olmadığını, dikiz aynası ve yan aynaların durumu, gaz ve fren pedallarının vücut yapınıza uygun olup olmadığını da mutlaka inceleyin.

Test Sürüşüne Başlamadan Önce Dikkat Edilecekler

Test sürüşüne başlamadan önce bazı kontrollerin yapılması gerekir. Öncelikle koltuğu ve aynaları kendinize göre ayarlayın, emniyet kemerinizi takmadan asla  arabayı çalıştırmayın. Test sürüşünde radyonun kapalı olması da dikkatinizin dağılmasını engelleyecek, motorun sesini daha rahat duymanızı da sağlayacaktır. Böylece motorun garip sesler çıkarıyor olması durumunda fark etmeniz de kolay olacaktır. Aracı devamlı kullanacağınız yolun sürüş testini yapacağınız yolla benzerlik göstermesi yararınıza olacaktır. Örneğin, aracınızı çoğunlukla otobanda kullanacaksanız aracı mutlaka otobanda da test etmelisiniz.

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 20 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.

Test Sürüşüne Başladıktan Sonra:

Aracın hız performansına dikkat edin ve kolayca vites değiştirilebilir olup olmadığını inceleyin. “Araç hızlandığında sesi fazla mı çıkıyor?, Motorun gürültüsü dışarıdan duyuluyor mu?, Lastiğin gürültüsü yüksek mi?, Yokuş çıkarken araç zorlanıyor mu?, Aracın bagajı yeterli genişlikte mi?” gibi soruları da kendinize sormanız büyük önem taşıyor.

Değerlendirmelerinizi objektif şekilde yapmaya çalışmanız sizin yararınıza olacaktır. Unutmayın ki satın alma sürecinden sonra farkedeceğiniz olumsuzluklar için geri dönüş çok zor olacaktır.

Kasko sigortası yaptırarak yola çıkmayı unutmayın. Sigortam.net üzerinden araç sigortası sorgulama yaparak en uygun araç kasko fiyatları listesine kolayca ulaşın. 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızdan 7/24 detaylı bilgi alın.

Müşteri Yorumları