Tip 1 Diyabet

Tip 1 diyabet sıklıkla çocuk ve gençlerde görülen bir diyabet türüdür. Bu tip diyabet, toplam diyabet vakalarının %10’unu oluşturur.
 
Tip 1 Diyabet Nasıl Oluşur?
 
Otoimmün hastalıklar bağışıklık sisteminin, vücudun kendi hücrelerini yabancı madde olarak algılaması sonucu bu hücreleri tahrip etmeye başlaması olarak açıklanır. Diyabet hastalığında vücut, bilinmeyen bir sebeple pankreasta insülin üretimini sağlayan beta hücrelerini yabancı madde olarak algılar ve tahrip etmeye başlar. Bu tahribat sebebiyle vücutta insülin yetersizliği ortaya çıkar.
 
Diyabet hastası olmayan kişilerde pankreas, kandaki şekeri alarak kas, yağ ve karaciğer hücreleri içerisine girmesini ve vücudun enerji sağlamasına yarar. Diyabet hastası kişilerde ise pankreas görevini yerine getiremediği için kandaki şeker oranı yüksektir.
Sigorta ihtiyaçlarınız için


Tip 1 Diyabet Belirtileri Nelerdir?

Tip 1 diyabette vücut, besinlerden elde edilen şekeri hücrelere aktaramadığı için kilo kaybı yaşar. Bundan dolayı kişilerin iştahı artsa da kiloları düşer. Şeker düzeyi yükselmeye başlayınca vücut hücrelere aktaramadığı şekeri idrar yolu ile atar. Bundan dolayı kişiler çok su içme ihtiyacına girerler. Besinlerden enerji elde edemeyen vücutta yorgunluk görülür.
 
Tip 1 Diyabet Tedavisi
 
Tip 1 diyabet tedavisi düzenli insülin takviyesi ile gerçekleştirilir. Sağlıklı beslenme ve düzenli spor da tedavinin önemli kısımlarıdır. Ömür boyu sürecek olan insülin tedavisine ek olarak kişilerin kan şekeri değerleri normal sınırlar içerisinde tutulmalı, ayrıca vücut ağırlığı da ideal değerlerde olmalıdır.
 
Tip 1 diyabet hastalarının beslenme konusunda dikkat etmeleri gereken bazı hususlar bulunur. Bu kişiler tek tip besinler tüketmemeli, öğünlerde besin çeşitliliği sağlamalıdırlar. Aldıkları besinlerin posa miktarı yüksek olmalıdır. Kan şekeri ölçümü için ihtiyaçlarına uygun oranlarda karbonhidrat tüketmelidirler. Besin tüketimleri yeterli ve düzenli olmalıdır.
 
Diyabet hastalığı için özel sağlık sigortanızdan faydalanarak özel hastanelerden tedavi hizmeti alabilirsiniz.
 
Özel Hastaneler ve Anlaşmalı Sigorta Şirketleri
 
Sağlık sigortası fiyatları için en iyi seçenekler Sigortam.net’te. Hemen sağlık sigorta sorgulama yaparak anlaşmalı sigorta şirketleri tarafından verilen en iyi sigorta tekliflerine ulaşın, bütçenize en uygun sağlık sigortasını seçin. Sigorta ile ilgili her türlü soru ve sorununuz için www.sigortam.net internet sitesi veya 444 24 00 Sigorta Destek Hattı üzerinden 7/24 destek alın.

Müşteri Yorumları