Tiroid Problemi Olanlar Dikkat! Sonbahar Geldi

Sonbahar, sıcaklık değerlerini değiştirmesiyle beraber, vücudumuzda da birtakım değişikliklerin sebepleri arasında olabiliyor. Sonbaharda karşılaşabilecek sağlık problemleri ile ilgili uyarılarda bulunan Uzman. Dr. Salim Bereket, özellikle tiroid problemi yaşayan kişilerin bu mevsim geçişlerinden daha fazla etkilendiklerini ifade etti. Mevsim değişikliğinin bile insan sağlığında oluşturduğu olumsuz etkiler ise özel sağlık sigortası poliçesinin önemini yine hatırlattı.

Tiroid Hastalığının Sebebi

Vücudun ani değişkenlik gösteren hava sıcaklıklarına kimi zaman uyum gösteremediğini belirten Bereket, bu gibi dönemlerde tiroid hastalarının daha açık bir hale gelidğini ifade etti. Ülkemizdeki tiroid hastalarının sayının her geçen gün arttığına dikkat çeken Bereket, hastalığın kökeninin tam anlamıyla bilinemediğini ancak, aşırı kilo, genetik faktörler ve radyosyon gibi nedenlerin bu hastalıkta risk oluşturabileceğine vurgu yaptı. Tiroidin erkeklerden çok kadınlarda daha fazla rastlandığını belirten Bereket, hastalıkla en fazla ilkbahar ve sonbahar mevsimlerinde karşılaşıldığını söyledi.

Mevsim geçişleri sırasında sadece troid prbleminin değil, farklı sağlık problemlerinin de ortaya çıkabileceğini söyleyen Bereket, bu dönemlerde grip, üst yolunum problemi ve nezle gibi hastalıklar geçiren kişilerin daha fazla risk altında olduğunu ifade etti.

“Tiroid Bezi Vücudun Orkestra Şefi Gibi”

Tiroid organını tanımlarken orkestra şefi örneğini veren Bereket, tiroid bezinin artması durumunda tüm vücut fonksiyonlarının hızlandığını, fazla düşmesinde ise bu durumun tam tersinin yaşandığını söyledi.

Hipertiroidi

Troid bezinin fazla salgılanmasına Hipertirioid, gerekenden az salgılanması durumun ise Hipotiroid adının verildiğini belirten Bereket, hipertirioid hastalığının ileri yaşlarda ve kadınlarda daha sık görüldüğünü belirterek, genetik faktörlerin de bu hastalığın ortaya çıkmasında önemli ölçüde etkili olduğunu söyledi.  

Hipotiroid

Hipotiroid probleminin ise tiroid bezinin gereken daha az salgılanmasını nedeniyle ortaya çıktığını söyleyen Bereket, bu hastalığa hipotiroide göre daha ender rastlanıldığını ancak, tedavi sürecinin daha zor ve sıkıntılı bir süreçten geçtiğini söyledi. Hastalığa sebep olarak en önemli sebebin Graves hastalığının olduğunu ifade eden Bereket, hipotiroidi tedavisinde kullanılan bazı horman ilaçlarının bu probleme neden olabileceğine dikkat çekti.

Bu Belirtilere Dikkat

Hipotiroid problemi yaşayan kişilerde sık sık saç ve kaş dökülmeleri, halsizlik, yorgunluk, mide ve bağırsak sistemindeki yavaşlamaya bağlı sindirim bozuklukları, kalbe giden uyarıların azalması sebebiyle kalp hızının yavaşlaması ve ritm bozuklukları gibi durumların ortaya çıkabildiğini ifade eden Bereket, hipertirioid hastalığında ise hipotirioid probleminin belirtlerinin tam tersinin yaşandığını söyledi. Hipertirioid hastalarının fazla yemek yemelerine karşın sürekli kilo kaybettiklerini, kalbe giden uyarıların fazlalaşması nedeniyle çarpıntı, sinirlilik ve ellerde titreme gibi şikayetlerin ortaya çıktığını belirten Bereket, tiroid hastalarının günlük yaşantılarına ve beslenmelerine büyük önem gösterlemeleri gerektiğine vurgu yaptı.

Hastalar İçin İyot Tavsiyesi

Tiroid hastalarının mutlaka yeterli seviyede iyot tüketmeleri gerektiğinin altını çizen Bereket, bu iyotun yumurta, süt, yeşil yaparaklı sebzeler ve deniz ürünlerinden karşılanabileceğini belirtirken, içerisinde guatrojen bulunması nedeniyle guatr hastalığına sebep olabilen, kara lahana, şalgam suyu ve soya fasulyesi gibi yiyeceklerden ise uzak durulması gerekitğini söyledi.

Sağlık Problemleri Karşısında Önleminizi Şimdiden Alın

Karşılaşabileceğiniz sağlık problemleri karşısında hızlı ve kaliteli bir hizmetin yolunu açan özel sağlık sigortası ile siz de, ister kendinizi, isterseniz de sevdiklerinizi güvence altına altın. İstediğiniz kapsamdaki özel sağlık sigortasına için hiç vakit kaybetmeden özel sağlık sigortası sorgulama ile veya 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattı'nı arayarak kolaylıkla ulaşın.

Müşteri Yorumları