Kasko Sigortalarında Toplama Hasar Nedir ve Uygulaması Nasıldır?

Kasko hasarlarında sıkça karşılaşılan ve genelde sigortalıların büyük sorunlar yaşamalarına neden olan durumlardan birisi de birden fazla hasarı olan araçlarla ilgili yapılan tazminat talepleridir. Aracıyla çeşitli tarihlerde küçük de olsa kaza yapmış ancak sigorta şirketine hasar ihbarında bulunmamış sigortalılar, bu hasarları toplu olarak tazmin etmek istediklerinde, olumsuz sonuçlarla karşılaşabilmektedirler. Hasar meydana geldikten sonra hasarın tazmin edilmesi için belli bir süre içerisinde sigorta şirketine ihbar edilmesi gerekmektedir. Kasko Poliçesi Genel Şartlarında bu süre açıkça belirtilmiştir. ”Rizikonun gerçekleştiğinin öğrenilmesinden itibaren en geç 5 iş günü içinde hasarın sigorta şirketine bildirilmesi” şarttır. Bu sürede ihbarı yapılmayan ve dosyası açılmayan hasarlar, ihbar sorumluluğu yerine getirilmediği için değerlendirilmeye alınmamakta ve hasar ödemeleri reddedilmektedir.

Bu nedenle, hasar ihbar süresine dikkat edilmesi çok önemlidir. Aracın farklı yerlerinde farklı tarihlerde meydana gelen birden fazla hasar, aynı anda onarıma alındığında, hasar tutarı iki hatta üç katına çıkabilmektedir. Çünkü ilk hasar olduğunda talepte bulunulmuş olursa, aracın tamirine ilişkin parça veya işçilik tazminat tutarı son hasardan sonra çıkacak tutardan daha az olacaktır. Bu durum sigorta şirketlerine haksız yere bir maliyet yüklediğinden toplu olarak talep edilen hasarlar reddedilmekte ve ihbar süresinde bildirilmişse, sadece son hasar ödenmektedir.

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 20 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.

Zamanında bildirilmeyen hasarlarla ilgili ne tür bir işlem yapılır?

Bu nedenle herhangi bir hasarın hasar ihbar süresi içinde sigorta şirketine bildirilmesi çok önemlidir. Zamanında hasar ihbarında bulunmayan ve toplu olarak ihbarda bulunarak tazminat talep eden sigortalılar sigorta şirketleri tarafından haksız olarak değerlendirildiği için hasar tazminatlarını alamazlar. Siz de bu tür olumsuzluklarla karşılaşmamak için 5 işgünü içinde sigorta şirketinize hasar ihbarında bulunmaya özen göstermelisiniz. Siz de her hangi bir hasar durumunda en kolay yoldan sigorta şirketinize ulaşmak ve hasarlarınızın tam olarak karşılanmasını isterseniz Sigorta Destek Hattımız 444 24 00 ile iletişime geçebilirsiniz.

Müşteri Yorumları