Torba Yasa Trafik Cezalarına İndirim Getiriyor!

Kamuoyunda Torba Yasa olarak bilinen yasal düzenleme 11 Eylül 2014 tarihli Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi. Düzenleme birçok değişikliği içeriyor, araç sahiplerini ilgilendirecek düzenlemeler ; araç muayene gecikmeleri, trafik cezaları ve motorlu taşıtlar vergisi gecikmelerini kapsıyor. 

Bu uygulamaya göre araç muayene gecikme ücretleri 31 Aralık 2014 mesai bitimine kadar indirimli hesaplanacak. Araç muayene ücretleriyle beraber motorlu taşıt vergileri, trafik para cezaları, otoyol köprü gecikme zammı ve faizleri bu yeni yasayla indirimli olarak tekrar yapıladırılabilmektedir.

Güncel MTV ile ilgili bilgi alabilmek için; ''2014 Motorlu Taşıtlar Vergisi Hesaplama'' başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.Bilindiği gibi muayenesi yapılmayan araçların 2.el olarak satışı mümkün değil. Aracın muayene edilmesi de MTV, trafik cezası ve otoyol geçiş borcu olmamasına bağlı. 

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!TRAFİK TEKLİFİ AL

Bilhassa uzun süredir araç muayenesi yaptırmamış araç sahiplerinin sene sonuna kadar sürecek araç muayene, trafik ceza ve motorlu taşıt vergisi gecikme indirimi fırsatlarını değerlendirmelerini öneriyoruz. 2014 yılında uygulanan trafik cezaları ilgili detaylı bilgi almak isterseniz; ''2014 Trafik Cezaları Yaptırımları'' başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

11 Eylül  2014 Tarihli ve 29116 Sayılı Resmî Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren  Kanun Hükmünde Kararnamelerde değişiklik yapılması ile araç muayenesi, trafik cezası, otoyol geçiş ve motorlu taşıt vergisi gecikme ücretlerinde yapılacak uygulamalar şu şekildedir.

Geçerli bir muayenesi olmayan tüm araç cinslerini kapsayan yeni kanun ile gecikilen her ay için oluşan muayene gecikme ücreti detayları aşağıda verildiği üzere indirimli olarak ödenebilecektir;

Dönem ve uzunluğu itibarine bağlı olmakla birlikte gecikme ücretleri ortalamada eski tutarın 7’de birine karşılık geliyor.

  • 1 yıl gecikmiş bir otomobil 100 TL civarında bir gecikme yerine 18 TL ödeyecek yani 82 TL indirim var. Bu indirim rakamı otobüs için 109 TL.
     
  • 4 yıl gecikmiş bir minibüs 400 TL yerine 50 TL, Kamyon 535 TL yerine 68 TL, Traktör 203 yerine sadece 25 TL ödeyecek.
     
  • 10 yıldır muayene yaptırmamış bir traktör 510 TL yerine 62 TL ödeyecek, 450 TL civarında bir indirim.
     
  • 10 yıl gecikmiş bir minibüs 991 TL yerine 120 TL, otobüs/kamyon ise 1.340 TL yerine 169 TL ödeyecek. Yani 1.000 TL üzerinde bir indirim söz konusu.

Tuvturk’ten alınan bu rakamlar yaklaşıktır ve araç için gecikme ayına bağlı olarak farklı rakamlar oluşacaktır.

Daha fazla ayrıntılı bilgi için Gelir İdare Başkanlığı sitesini ziyaret edilebilir veya T.C. Maliye Bakanlığının bilgilendirme hattını arayabilirsiniz.

Gecikme İndirimi ile İlgili Detaylar
 

Araç Muayene Gecikmeleri

Yasadaki yeni düzenleme ile gelen gecikme cezası indirimi, düzenlenme tarihi olan 11 Eylül 2014 tarihi itibarini içermektedir ve geçerli bir muayenesi bulunmayan, muayenesini kanunun çıktığı gün itibariyle yaptırmamış araçları kapsamaktadır.

Yürürlük tarihinden sonra gecikmeye dahil olacak araçlar yürürlük kapsamına dahil değildir, 11 Eylül 2014 tarihini aşan araçlar %5 aylık gecikme ücretine tabi tutulacaktır.

Geciken her ay için muayene ücretinin %5’i olarak  hesaplanan muayene gecikme ücreti, yerine; kanunun yayımlandığı tarihe kadar Yurt içi Üretici Fiyat Endeksi aylık değişim oranları, kanununun yayımlandığı tarihten araç muayenelerinin yapıldığı tarihe kadar geçen her ay içinse aylık yüzde 1 oranı esas alınarak hesaplamaya tabi tutulacaktır. 

Gecikme ücretlerinin tümü hazineye ödenir. Bu rakamlara KDV’de dahildir. Tüm gecikme tahsilatları hazineye ödenmektedir. 

İlgili düzenleme 31 Aralık 2014 tarihine kadar geçerlidir. 

Motorlu Taşıtlar Vergisi ve Trafik Ceza Gecikme İndirimi ile İlgili Detaylar

30 Nisan 2014 tarihi ile birlikte kesinleşen motorlu taşıtlar vergisi ve bu vergiyi kapsayan vergi cezalarının tamamı ödenecektir. Gecikme faizi zammı yerine kanunun yayımlandığı tarihe kadar Yurt içi Üretici Fiyat Endeksi aylık değişim oranları esas alınarak hesaplanan tutar, yapılanma kapsamında ödenecek. Gecikme faizi ve gecikme zamlarının tahsilinden ise vazgeçilecek.

Trafik idari paza cezaları, oto yol ve köprülerden usulsüz geçişlerden kaynaklanan cezaların tümü; bu cezalara uygulanan aylık % 6 oranındaki faizler yerine Kanunun yayımlandığı tarihe kadar Yurt içi Üretici Fiyat Endeksi aylık değişimleri baz alınarak hesaplanan tutar, yeni yapılanma kapsamında ödenecek. Aylık %5 oranında hesaplanan faiz tahsilinden ise vazgeçilecek.

Uygulama kapsamında yapılandırılan motorlu taşıtlar vergisi be trafik para cezaları peşin ödenebileceği gibi 6,12 ve 18 olmak üzere farklı taksitlerde ödenebilecek.

31 Aralık 2013 tarihinden önce verilmiş olan ve miktarı 120 liranın altında kalan trafik idari para cezalarının ilgililere  bildirilmesinden,  bildirilenlerin ise tahsil edilmesinden vazgeçilecek.

Motorlu taşıtlar vergisi ve trafik para cezası yapılandırılmaları ile ilgili son başvuru tarihinin 1 Aralık 2014 günü mesai saati bitişi olduğunu unutmayın!

Siz de hala zorunlu trafik sigortanızı yaptırmadıysanız; Sigortam.net’e gelin, sadece 3 dakikanızı alacak trafik sigortası sorgulama ile uygun sigorta fiyatlarına ulaşın. Dilerseniz 7/24 hizmet veren 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın.

 

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL