Trafik Cezaları Sigorta Primlerini Yükseltecek mi?

Trafik kazalarını azaltmak ve sürücüleri daha sorumlu davranmaya yöneltmek amacıyla trafik cezalarında artışa gidileceğine ”Trafik Cezaları 2015’te Zamlanıyor!” başlıklı yazımızda değinmiştik.

Trafik Kanunu’na göre yapılacak kapsamlı değişikliklerle ilgili bilgiler geliyor. Bilgiler arasında; İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan çalışmaların kasko ve trafik sigortasına da etkisi olacağı yer alıyor.

Değişiklik için farklı ülkerdeki benzeri uygulamalar inceleniyor, incelemelerde ABD modeli ön plana çıkmış durumda. ABD sisteminde sadece trafik kazası yapanlar değil, trafik kurallarını ihlal edenler de ciddi bir yaptırımla karşı karşıya kalıyor.

Örnek verecek olursak; kırmızı 3 kez ihlal ettiğinizde ödeyeceğiniz sigorta primi 2 kat yükseliyor. Bu kuralları hatırlamak için; ”Herkesin Bilmesi Gereken 10 Trafik Kuralı” başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 20 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.

Planlamayla ilgili açıklamada bulunan Ankara Valisi Kemal Önal, şu ifadelerde bulundu; ‘’Herhangi bir model için 500 lira kasko ücretini ödemeye tabi tutuluyorsunuz, defalarca trafik ihlali yapsanız dahi aynı sigorta priminin ödemesini yapıyorsunuz. Bu uygulama hayata geçirilirse, kırmızı ışığı 5 kez ihlal etmeniz durumunda kasko priminiz artış gösterecek. Bu uygulamanın gerçekleşmesi için çalışmalar devam ediyor. Modelin hayata geçirilmesi için öncelikle yasal değişiklik gerekiyor. Bu konuda da çalışmalar sürüyor”.

Uygulamayla ilgili bir diğer açıklama da Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği (TSB), Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Kalkavan’dan geldi.

Kalkavan, trafik kuralları ihlalinin risk değerlendirilmesinde kullanılabilmesi yönündeki değişikliği memnuniyetle karşıladığını bildirdi ve açıklamalarına şöyle devam etti;

“Bu uygulamayla daha adil bir kasko hesaplaması yapılırken trafik kurallarına uyulmasında önemli bir artış gerçekleştirileceğini düşünüyoruz. Bir yandan sürücülerde ek maliyete yol açacak kural ihlallerinin önüne geçilmesi sağlanırken, diğer yandan sürücülerin ilave indirimleri elde etmek için kurallara riayet etmeleri teşvik edilecek. Böylece risk değerlendirmesi daha iyi yapılabilecek. Herkesin aynı fikirde olacağı üzere aşırı süratle araç kullanan ve trafik kurallarını ihlal etmeyi alışkanlık haline getiren kişilerle, kurallara büyük bir özveriyle uyan sürücülerin primlerinin aynı olması adil bir uygulama değildir.’’

Amerika modeli örnek alınan uygulama, pek çok cezai yaptırımla bilinçli sürücü olmayı teşvik ediyor.

Amerika Modelinden Örnekler

  • Araç sigortası yaptırmadan önce trafiğe çıkmanın cezası 500 dolar. Ayrıca sürücülerin ehliyetleri alınıyor.
  • Ülkemizde en büyük sorun park sorunu. Amerika’da otomobilin ikamet adresi dışında park edilmesi durumunda da 100 dolar cezai yaptırım var. Bu ceza ödenmedikçe oran artıyor ve sürücülerin siciline işliyor.
  • Trafikt cezasına 3’ten fazla maruz kalan araçlar hiç kaza yaşamamış olsa dahi 3-4 kat daha yüksek trafik sigortası primiyle karşı karşıya kalıyor.
  • Kurallara uymadığı için trafik cezası alan sürücüler ‘’sürücü savunma’’ kursu alıyor ve kişiler kurallara uymayı öğreninceye kadar kursa devam ediyor.

Hem trafik sigortası geciktirme cezaları, hem de kural ihlalleri bütçenizde büyük maliyetlere neden olabiliyor. Trafik sigortasını yaptırmamış olmak da bir çeşit kural ihlalidir.

Siz de umulmadık cezalarla karşılaşmamak için Sigortam.net’in trafik sigortası fiyatları sorgulama formunu doldurun, sadece 3 dakikada teklif alın. En uygun araç sigortasıyla güvenceyi yakalayın. Dilerseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın!

Müşteri Yorumları