Trafik Kazalarında Açılabilecek Davalar

Zorunlu trafik sigortası Türkiye’de trafiğe çıkan tüm motorlu taşıt sahipleri için zorunlu bir sigortadır. Yaptırılmadığı durumda ağır cezai yaptırımları vardır. Zorunlu olmasının dışında trafik sigortası kazada mağdur olan tarafın haklarını korumayı, zararlarını en aza indirmeyi amaçlar.

Bu noktada kazada mağdur olan şahısların maddi ve manevi hakları vardır. Bu hakları için dava açabilirler. Borçlar Kanunu’na göre mağdur olan kişinin maddi ve manevi tüm haklarını, masraflarını karşılamak zorunludur. Yaşanan kazalarda hak talep edebilmek için kazanın yaşanmasından itibaren belli bir zamana kadar ilgili yerlere kazanın bildirilmesi gerekir. Konuyla ilgili ayrıntılı bilgiye "Zorunlu Trafik Sigortasında Kazalar ve Zaman Aşımı ile İlgili Bilgiler" yazımızdan ulaşabilirsiniz. Mağdur şahısların açabilecekleri davalar ve şartlarıyla ilgili genel bilgiler aşağıdaki gibidir. Tazminatların ödenme süresiyle ilgili bilgi almak için "Trafik Sigortasında Tazminatın Ödenme Süresi Ne Kadardır?" yazımızı inceleyin.

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 20 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.

1.    Vefat Durumundan Dolayı Maddi Ve Manevi Tazminat Talepleri

Vefat eden kişinin desteğiyle yaşamını sürdürenlerin maddi ve manevi kayıpları, cenaze masrafları karşılanmak durumundadır. Kaza anında ölümün gerçekleşmemesi ve yaralının hastanede vefat etmesine kadar olan süre zarfında, hastane giderleri, yol masrafları da tazmin edilecektir.

2.    Bedensel Zararların Meydana Gelmesi Durumunda Maddi Ve Manevi Tazminat Talepleri

  • Bedensel zararlar arasında aşağıdaki durumlar sayılabilir:
  • Kazada kişinin sakat kalması ve bu durumun süreklilik arz etmesi,
  • Kişinin kaza sonucunda geçici bir süre ile işgöremez durumda olması,
  • Kaza sonucu kişinin ruhsal bozukluk yaşaması, bu durum geçici ya da kalıcı olabilir,
  • Mevzuattaki eksiklikten dolayı sakatlık oranının bilinmediği estetik hasarlar,
  • Kaza sonucu büyük çapta sakatlığı olan kişinin hayatı boyunca bakıma muhtaç olması durumunda bakıcı masrafları,
  • Kişide geçici olarak işgörememezlik durumu varsa bu süre zarfında yardım eden ve bakımını sağlayan kişiye yaptıklarının karşılığının ödenmesi,
  • İyileşme sürecindeki tedavi masrafları, ameliyat giderleri gibi masraflar ve kaza geçiren kişinin yakınlarının yol, yeme-içme, barınma vs. harcamalarının karşılanması,
  • Kişinin kazada uğradığı sürekli sakatlık durumundan dolayı gelirinin azalması ya da tamamen kaybetmesi durumu söz konusu olmasa bile güç kaybı yaşadığı için maddi ve manevi tazminat hakkı vardır.

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 20 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.

3.    Kaza Geçiren Kişinin Yakınlarının Maddi Ve Manevi Tazminat Talepleri

Kaza geçiren kişinin en yakınları yani anne, baba, eş, çocuk gibi kişilerin de kazadan dolayı yaşadığı şok, ruhsal bozukluk ve kalp krizi gibi durumlardan dolayı maddi ve manevi hakları bulunur. Büyük boyutlu durumlarda tedavi giderleri, kazanç kaybı gibi haller de teminat altında olacaktır.

4.    Araç Ve Eşya Hasarından Dolayı Maddi Ve Manevi Tazminat Talepleri

Herhangi bir trafik kazasından aracı ve araçtaki eşyaları zarar gören bir kişi olaydaki kusuru oranında zararını talep edebilir.

Trafik sigortanızı yaptırın, mağdur durumda kalmayın. En uygun trafik sigortası fiyatları için Sigortam.net’ten sadece 2 dakikada trafik sigortası hesaplaması yapın. Dilerseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın, sigortanızı 7/24 telefonda satın almanın rahatlığını yaşayın.

Müşteri Yorumları