Trafik Sigortası Primini Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Trafik sigortası primini etkileyen faktörler, teminat ve limitlerin sabit olma durumuna ek olarak fiyatlarda değişikliklere neden olur. Peki trafik sigortası primine etki eden faktörler nelerdir? Trafik sigortası fiyatları neye göre değişir? Trafik sigortası fiyatını etkileyen faktörler hakkında merak edilenleri yazımızda bir araya getirdik.

Trafik Sigortası Primine Etki Eden Faktörler

Tüm motorlu taşıt sahiplerince yaptırılması yasalar tarafından zorunlu tutulan trafik sigortası, bir kaza halinde karşı tarafa verilen zararı karşılamakta, kazaya neden olan araç sahibi için maddi destek yaratmaktadır.

Zorunlu trafik sigortası fiyatları Hazine Müsteşarlığı tarafından yıllık olarak belirlenir ve sigorta şirketlerine iletilir. Bu fiyatların kapsadığı teminatların içeriği ve limitleri her araç için aynıdır.

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 20 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.

Ancak trafik sigortası primine etki eden faktörler, fiyatlarda belirli değişikliklere neden olabilir. Trafik sigortası primine etki eden faktörler için bir sıralama yapacak olursak;

  • Bu faktörlerin ilki aracın sahip olduğu plakanın il kodudur. Özellikle yoğun trafiğin ve farklı nedenlerden dolayı riskin olduğu yerlerde prim tutarı daha yüksektir. Primi etkileyen bu yoğunluğa il trafik hasar yoğunluğu adı verilir.
  • Primi etkileyen bir diğer faktör aracın kazaya karışıp karışmadığı, karışması durumunda kazanın kaç kez yaşandığıdır. Bir veya birden fazla kaza geçirmiş taşıtların trafik sigortası primi kaza yapmayan araçlara göre yüksek olacaktır. Ayrıca kazaya karışmayan araçlar hasarsızlık indirimi alacaktır.

Zorunlu trafik sigortası primine etki eden kazaya karışılması veya hiç kaza yapılmamış olması hali, araç satılana kadar devam edecektir. Aracın satılması durumunda; taşıtı alacak kişinin zorunlu trafik sigortası primi belirlemesinde geçmişte yapılan hasarsızlık indirimleri veya prim arttırımı uygulaması etkili olmayacaktır. Yeni araç sahibi, aracı almadan önceki trafik sigortası primine etki eden faktörler açısından bir sorumluluğa sahip olmayacaktır.

Prim Ödeyerek Daha Yüksek Maliyetlere Katlanmaktan Kurtulun!

Trafik sigortası yaptırırken prim ödemesi yapsanız da, kaza ya da bir hasar durumunda yükleneceğiniz hasar masrafları daha ağır olabilir. Karşı tarafın gördüğü tüm zararı kendi cebinizden karşılamak, trafik sigortası için ödeyeceğiniz primden çok daha yüksek olacaktır.

Bu sebeple siz de geç olmadan Sigortam.net‘ten trafik sigortası teklifi alın, en uygun trafik sigortası fiyatlarına internetten kolaylıkla ulaşın. Teminat ve fiyatları karşılaştırarak kendinize en uygun poliçeye 2 dakika içerisinde kavuşun. Dilerseniz 7/24 Sigorta Destek Hattımızdan bizi arayarak sigorta uzmanlarımızdan yardım alın.

Müşteri Yorumları