Trafik Sigortası Primleri Neye Göre Belirlenir?

Trafik sigortası, ülkemizde zorunlu bir sigortadır ve araç sahibi olan herkes bu sigortayı yaptırmakla yükümlüdür. Yaptırılmadığı tespit edildiğinde ceza verilir. Daha da kötüsü araç uzun süre trafikten men edilir ve otoparka çekilir. Aracın burada kaldığı süre boyunca ve tekrar trafiğe dönme aşamasında araç sahibi maddi ve manevi olduça zor süreç geçirir.

Bu tür durumlarla karşılaşmadan ve birçok masraf ödemeden önce trafik sigortanızı yaptırmanız faydalı olacaktır. Ayrıca zorunlu trafik sigortası kaza durumunda karşı taraftaki ve 3. kişilerdeki hasarları teminat altına alarak bu masrafların araç sahibinin cebinden çıkmasını önler.

Zorunlu trafik sigortasının bu kadar faydası ve gerekliliği açıkça görülürken, bu sigortayı yaptıranların oranı oldukça azdır. Ülkemizde yaşanan trafik kazalarının fazlalığı düşünüldüğünde bu durum daha da vahimdir. Prim ödememek için bu sigortayı yaptırmayanlar yanlış düşünmektedirler. Trafik sigortası primleri yüklü bir miktar değildir ve yaptırılmadığı zaman ödenmesi gereken maliyetler düşünüldüğünde çok daha azdır.

Trafik sigortasının limit ve teminatları Hazine Müsteşarlığı tarafından belirlendiği için standarttır. Fiyat ve ödeme koşulları her sigorta şirketinde farklıdır. Sigorta şirketleri trafik sigortası primlerini belirlerken bazı noktaları dikkate alırlar.

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 20 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.

Trafik Sigortası Primlerini Etkileyen Sebepler

  •  Aracın bağlı olduğu ilde trafiğin yoğunluğunun olup olmaması ve trafik kazalarının fazla yaşanıp yaşanmaması primleri etkiler. 
  • Aracın eski ya da yeni bir model olup olmaması önemlidir. Hangi marka araç olduğu da primleri etkiler
  • Aracın hususi ya da ticari amaçla kullanılıp kullanılmaması da primleri etkiler.
  • Araç sahibinin daha önce kaza yapıp yapmaması ve bulunan hasarsızlık indirimi de primleri etkileyen sebepler arasındadır.
  • Trafik sigortasının zamanında yenilenip yenilenmemesi de trafik sigortası primlerini etkileyen önemli bir kriterdir

Sigortam.net’ten trafik poliçe sorgulaması sadece 2 dakikanızı alır. “En İyi Fiyat Garantisi” ile trafik sigortası sahibi olursunuz. Sigortam.net bu garantiyi öyle bir sunar ki aynı şirketin, aynı ürününü, aynı şartlarda başka bir yerde bulmanız durumunda o fiyattan sigorta satışını yapmayı kabul eder. Dilerseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın, sigortanızı 7/24 telefonda yaptırın, en uygun sigorta fiyatlarını kaçırmayın.

Müşteri Yorumları