Trafik Sigortası Yaptırdım Kaskoya Gerek Var Mı?

#SigortamHayatım #sigortamnet
Otomobilin Mesut Abisi, sigortam.net okurları için zorunlu trafik sigortası ve kasko yaptırmak isteyenlerin merak ettiği tüm soruları cevaplıyor.

Zorunlu trafik sigortası ve kasko... Otomobil sahipleri için iki bilinmeyenli denklem. Bu iki sigorta türü hep karıştırılır. Birini yaptırınca diğerine gerek kalmıyor sanılır. O zaman soralım, trafik sigortası yaptırdık, Kaskoya gerek var mı? Evet var. Nasıl? Tek tek anlatalım. Otomobil sahibi olmanın binbir türlü zorluğu var. Bir bir sayıp dökmeyelim, pek çoğumuz yaşayarak öğreniyoruz zaten. O zorlukların kimisi de zorunluluk; vergi gibi, muayene gibi ve zorunlu trafik sigortası gibi. Peki ama neden zorunlu? Sigorta dediğimiz şey, riski en aza indirmek için satın aldığımız bir güvence değil mi? Kendimi ve aracımı güvenceye alıp almamak benim tercihim olması gerekmiyor mu? Çok haklısınız, durum tam da öyle aslında, ama zorunlu trafik sigortası sizi ve aracınızı değil, başkalarını size karşı korumak için var. Sizi koruyacak olan sigortanın adıysa kasko. Kafanız mı karıştı? Madde madde anlatarak netleştirelim.

İnternetten Teklif Alın!

2 dakikada 20 sigorta şirketinin tekliflerini karşılaştırın, anında satın alın.

Zorunlu Trafik Sigortası Neden Zorunlu?

Zorunlu trafik sigortasıyla kasko başka başka şeyler arkadaşlar. Biri, adı üstünde “Zorunlu Trafik Sigortası”. Bu sigorta için “Ben istemiyorum” deme hakkımız yok. peki, neden böyle bi hakkımız yok? Çünkü bu sigorta bizi başkalarına karşı koruyan bir sigorta türü değil? Tam tersine, başkalarını bize karşı koruyor.

Nasıl yani? Sigortayı biz yaptırıyoruz, parasını biz ödüyoruz, o başkasını mı koruyor? Evet, aynen öyle, parasını biz ödüyoruz ama o başkasını koruyor. Ama bir sor, neden koruyor, kime karşı koruyor? Bize karşı koruyor arkadaşlar. Şaşırmayalım, kıymetini bilirsek, bizi önemli bir sıkıntıdan kurtaran bir sistem.

Nasıl mı? Şöyle: Bizim sebep olduğumuz bir kazada, zarar verdiğimiz araç veya kişlerin zararını bizim yerimize, kusurumuz oranında karşılıyor. Yani bizim ödememiz gereken yüklü tazminatları sigortamız ödüyor. Tabii, vicdanlı ve ahlaklı biriysek ve çarpıp kaçmamışsak. Aslında bu sigorta, çarpıp kaçmamızın sebeplerini de ortadan kaldırıyor. Öyle ya, başkasına verdiğimiz zararı bizim yerimize ödeyen bir sigortamız varsa niye vurup kaçalım ki?

Anlayacağınız arkadaşlar, zorunlu trafik sigortası, bir kaza sırasında hem kusurlu olanı ödemek zorunda kalacağı yüklü miktarlara hem de mağduru başkasının vereceği zararlara karşı korumak için var ve iki tarafın da mağdur olmasını engellemek için zorunlu.

Peki, zorunlu olduğu halde trafik sigortası yapmazsak ne olur? Resmi adı, Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası olan trafik sigortasını yaptırmazsak ciddi cezalarla karşı karşıya kalırız. Dikkat ettiyseniz ceza demedim, çoğul konuştum, cezalar dedim, yani zorunlu trafik sigortası yaptırmamanın birden fazla cezası var. Bunu ayrı bir videonun konusu yapıp genişçe anlatmak istiyorum, fakat şu kadarını söyleyim, zorunlu trafik sigortası bulunmayan araçların trafiğe çıkması yasak, yakalandın mı aracı bağlarlar. Bağlanan aracın otopark parasını düşünsek yeter. Dediğim gibi bu konuyu ayrı bir videoda genişçe anlatacağım.

TRAFİK SİGORTASI NEYİ KAPSAR? Umarım buraya kadar olan kısmı net olarak anlamışızdır. Trafik sigortası olarak bildiğimiz Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası… Offf be! İyi ki dilimize trafik sigortası diye yerleşmiş, yoksa resmi olanı söylemeye nefes yetmiyor. Evet, trafik sigortasını biz yaptırmak ve parasını biz ödemek zorundayız ama o bizi ve aracımızı değil, başkalarının aracını kusurumuz oranında bize karşı koruyor. Fakat bu bizim hayrımıza bir durum, çünkü başkalarına verdiğimiz maddi ve bedeni zararların bedelini sınırlı da olsa bizim yerimize sigorta ödüyor, bizi büyük bir yükten kurtarıyor. Genel çerçevesiyle trafik sigortası bu. Peki, neyi kapsar, neyi kapsamaz? Hemen sıralayalım. Bir trafik kazasına karıştığımızda, diğer araç veya araçlarda oluşan hasar bedelini poliçede yazan limitler dahilinde, -burası önemli, birazdan geleceğim- bizim kusurumuz oranında sigorta şirketi öder. Ve diğer araçta bulunan üçüncü kişilerin yaralanması durumunda her yıl değişen limitler dahilinde tedavi masraflarını da yine sigorta karşılar.

Sebep olduğumuz kaza nedeniyle sakat kalan tüm üçüncü kişilere de sigorta poliçesinde yazan limitler ölçüsünde tazminat ödenir.

Eğer bizim aracımızda yolcu varsa ve onlardan bedenen zarar gören olmuşsa, onların tedavi masrafları veya vefat tazminatları da yine bizim sigortamız tarafından karşılanır.

Sadece araca ve içindekilere verdiğimiz zararla sınırlı değil, yayalara vereceğimiz bedeni zararı da yine sigorta karşılar. Yani yayaya çarpma sonucu yaralanma veya ölüm söz konusu olursa trafik sigortası bunu da tazmin eder.

TRAFİK SİGORTASI NEYİ KAPSAMAZ? Peki, trafik sigortası neyi kapsamaz? İşte burada trafik sigortasıyla kaskonun farkı ortaya çıkıyor. Pek çoğumuzun trafik sigortası kapsamında sandığı öyle konular var ki, bu yüzden insanlar “Trafik sigortası yaptırdım, kaskoya ne gerek var” diyor ve acayip derecede yanılıyor. Bunlar neler?

Kaza yaptığımızda ister asli kusurlu biz olalım, ister karşı taraf olsun, sigortamız, bizim zararımızı veya aracımızın hasarını kesinlikle karşılamaz. Eğer kusurlu karşı tarafsa bizim zararımızı karşı tarafın sigortası öder, kusurlu bizsek cebimizden öderiz.

Trafik sigortası adı üstünde trafik sigortası, yani bu sigortanın devreye girmesi için bir veya daha fazla aracın trafikte kazaya karışması gerekiyor. Trafik kazası dışında ortaya çıkan hiçbir hasar trafik sigortası kapsamına girmez. Buradan şunu anlayalım arkadaşlar; aracımız yanar, çalınır, terör olayları veya deprem nedeniyle zarar görür ya da sele kapılırsa trafik sigortası zararı karşılamaz.

Daha da ötesi, aracımızı, duvara, ağaca veya herhangi bir cisme çarpmışsak yine burdan doğacak zararlar, trafik sigortasını ilgilendirmez. Otoparkta, sokakta veya herhangi bir arazide park halindeyken, aracımıza başkaları tarafından verilen zararı yine bizim sigortamız karşılamaz. Ancak zarar veren aracı tespit etmemiz halinde karşı tarafın sigortasından zararı karşılamasını talep edebiliriz.

Trafik Sigortası Kasko Yerine Geçer Mi?

Bu anlattıklarımı biraz da olsa anlamışsanız, trafik sigortasının kaskonun yerini dolduramayacağını da görmüşsünüzdür. Kendi aracımıza bizim kusurumuz veya araç dışında başka bir dış etkenin verdiği zararı sadece kaskoyla telafi etmemiz mümkün, trafik sigortası bunu hiçbir şekilde karşılamıyor. Örnek, kaza yaptığımızda kusurlu bizsek karşı tarafın hasar bedelini trafik sigortamız karşılıyor ama kaskomuz yoksa kendi aracımızın tüm hasarını cebimizden ödemek zorundayız. Yine duvara, ağaca, refüje, köprü ayağına veya herhangi bir cisme çarptığımızda, aracı bir yere sürttüğümüzde ya kaskomuz olacak veya tüm hasarı kendi cebimizden karşılayacağız, trafik sigortasını unutalım.

Sokağa park ettiğimiz aracımızın üstüne araç devrildi, balkondan saksı düştü, fırtınada sokaktaki dükkanın tabelası kopup geldi, aracımızın kaportasını parçaladı; dolu yağdı, sel oldu, yol çöktü aracımız içine düştü, heyelanda dereye yuvarlandı, depremde yıkıntı altında kaldı, hırsızlar sokaktaki onca aracın arasından bizim aracımızı çalıp götürdü, kötü komşu eline çekiç alıp aracımızı göçük delisi yaptı… Saymakla bitmez. Bu durumların hepsinde zararımızı karşılayabilecek tek bir sigorta var: Kasko. Trafik sigortasını unutun.

Üstelik kaskonun kapsama alanını daraltmak veya çekici hizmetinden, ikame araç teminine kadar istediğimiz kadar genişletmek de bizim elimizde. Anlayacağınız arkadaşlar, trafik sigortası yaptırdım, kaskoya ne gerek var diyemezsiniz. Trafik sigortası ayrı, kaskonun yeri apayrı.

Toparlayacak olursak;

  • Trafik sigortası zorunludur ve bu sigortayı yaptırmayan araç trafiğe çıkamaz, çıkarsa ilk kontrolde bağlanır ve trafik sigortası yaptırdıktan, cezalar, otopark ücretleri ödendikten sonra araç trafiğe çıkabilir. Kaskoysa zorunlu değil, isteğe bağlıdır, ama en az trafik sigortası kadar, hatta bizim açımızdan bazen daha da önemlidir. 
  • Trafik sigortası bizim değil, zararına sebep olduğumuz üçüncü kişilerin maddi ve bedeni zararını kusurumuz oranında ve her yıl belirlenen limitler dahilinde karşılar, bizim gördüğümüz zararsa ancak kaskomuz varsa karşılanır, yoksa tüm zararımızı cebimizden öderiz.
  • Trafik sigortası demin de söylediğim gibi belli limitler dahilinde bizim başkalarına verdiğimiz zararları karşılar ve bunun sınırları vardır. Mesela 2021 yılı için araç başına maddi hasar limiti 43 bin liradır. Yani 500 bin liralık bir araca çarpmışsak ve araç pert olmuşsa sigorta sadece 43 bin lirasını öder, geri kalanı varsa karşı tarafın kaskosu karşılar, ama dönüp bunu bizden ister. İşte bu noktada eğer kapsamlı bir kasko yaptırmışsak, mesela ihtiyari mali mesuliyet teminatımız varsa bizim sigortamız devreye girer ve kaskomuz karşı tarafa verdiğimiz zararın kalan kısmını öder. Aynı şekilde trafik sigortasının yaralanma ve ölüm tazminatlarında da limitleri var. Kaskomuzu ihtiyari mali mesuliyet teminatıyla birlikte yaptırmışsak, bedeni zararlarda trafik sigortası limitlerini aşan kısmı yine kaskomuz karşılar.

Ben size olanca açıklığıyla ve en sade dille anlatmaya çalıştım arkadaşlar. Ama satın alma aşmasında yine kafanız karışır ve uzman bir desteğe ihtiyaç duyarsanız sigortam.net 7 gün 24 saat bu konuda destek sunuyor. İster 444 24 00’ı arayarak, ister sigortam.net internet adresinden talep oluşturarak bu desteğe ulaşabiliyorsunuz. Bugüne kadar 5.5 milyon mutlu müşterinin sigorta hizmeti aldığı sigortam.net, emin olun sizi de mutlu edecek bir çözüm mutlaka sunacaktır.

Müşteri Yorumları