444 24 00
7/24 Yanınızdayız

100 Ceza Puanı Dolunca Ne Olur?

26 Kasım 2015

Sürücülerin trafik kurallarına gereken önemi vermeleri için geçtiğimiz yıllarda uygulamaya konulan ceza puanı sistemi, 100 ceza puanı limitini aşan sürücülere çok önemli yaptırımlar getiriyor. Peki 100 ceza puanı nedir? 100 ceza puanı dolduğunda ne olur?

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın! TRAFİK TEKLİFİ ALIN

İşte Ceza Puanı Yaptırımları

Uygulama gereğince 1 yıl içerisinde 100 ceza puanını dolduran sürücülerin ehliyetlerine 2 ay süreyle el konulur. Sürücüler 2 ayın sonunda herhangi bir sürücü kursunda aldıkları 40 saatlik eğitimin sonucunda, sürücü kursundan uygunluk belgeleri almaları halinde, ehliyetlerini tekrardan alabilirler.

1 yıl içerisinde ikinci defa 100 ceza puanını dolduran sürücülerin ehliyetlerine ise bu sefer 4 ay süresince el konulur. Ehliyetine ikinci defa el konulan sürücü, alacağı eğitimin yanı sıra, psikoteknik değerlendirmeye de girmek zorundadır. Sürücü yapılan muayeneler sonrasında ehliyetini alabileceğini belirten belgeye sahip olması durumunda ehliyetine kavuşabilmektedir.

1 yıl içerisinde üçüncü defa 100 ceza puanını dolduran sürücülerin ehliyeti ise iptal edilmektedir.

Ceza Puanı Ne Zaman Sıfırlanmaktadır?

Ceza puanları 1 yılın sonunda sıfırlanmaktadır. Örneğin 60 ceza puanı bulunan bir sürücünün ceza puanı, 1 senenin dolmasının ardından sıfırlanmaktadır.

Ceza Puanı Sorgulama

Ceza puanı sorgulama artık birçok işlemin gerçekleştirilebildiği E-devlet portalından sorgulanabilmektedir. Sürücüler turkiye.gov.tr’ye T.C. Kimlik No ve E-devlet şifreleri ile giriş yaptıktan sonra ceza puanı sorgulaması yapabilirler.  

Ceza puan sorgulaması yapmak için tıklayın.

Ceza Kaydı İçin Gerekli Belgeler

Ehliyetine el konulan sürücülerin, sürücü kurslarına 40 saatlik eğitim için başvuruları sırasında teslim etmeleri gereken belgeler ise şöyle;

 

  • Ehliyetin polis tarafından alındığına belirten tutanak ve ceza puanı için kurs sevk evrakı.
  • İkametgah belgesi ve nüfus cüzdanı fotokopisi
  • 4 adet vesikalık fotoğraf

 

Trafik Sigortası ile Güvence Sağlayın

Sürücüler için ceza puanı kadar, trafik sigortası da çok büyük bir önem taşıyor. Sürüş sırasında yaşanan olası bir kaza sonrasında karşı tarafa verilen hasarın karşılanmasını sağlayan zorunlu trafik sigortasına, trafik sigortası sorgulama ile veya 444 24 00 numaralı 7/24 kesintisiz Sigorta Destek Hattı’nı arayarak en iyi fiyat garantisiyle sahip olabilirsiniz.


Okumaya Devam Edin

Zorunlu Trafik Sigortası'nda Tarife Değişikliği

02 Haziran 2010 Çarşamba
Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürlüğü, Zorunlu Trafik Sigortası'nın sigorta şirketleride uygulanacak fiyat tarfileri ve tarifelerin Müsteşarlığa bildirimleri hakkında duyuru yaptı. 

Suistimallere Karşı Kendi Denetim Kadrolarımızı Oluşturduk

07 Haziran 2010 Pazartesi

Sahte hasar oran tespitinin tam olarak mümkün olmadığı ancak yüzde 15'lerde tahmin edildiğini kaydeden Mustafa Su, sektörün sahte hasar mücadelesini anlattı. 

En Çok Aracımızı Seviyoruz

11 Haziran 2010 Cuma

Türkiye'de, gelişmiş ülkelere göre sigorta yaptırma oranlarının düşük olduğu, sigorta pazarının yaklaşık yüzde 60'ını ise araçların trafik ve kasko poliçelerinin oluşturduğu bildirildi.