100 Ceza Puanı Dolunca Ne Olur?

Sürücülerin trafik kurallarına gereken önemi vermeleri için uygulamaya konulan ceza puanı sistemi, 100 ceza puanı limitini aşan sürücülere çok önemli yaptırımlar getiriyor. Peki 100 ceza puanı nedir? 100 ceza puanı dolunca ne olur?

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!TRAFİK TEKLİFİ AL

Ceza Puanı Yaptırımları

100 Ceza Puanı Dolunca Ne Olur?Uygulama gereğince 1 yıl içerisinde 100 ceza puanını dolduran sürücülerin ehliyetlerine 2 ay süreyle el konulur. Sürücüler 2 ayın sonunda herhangi bir sürücü kursunda aldıkları 40 saatlik eğitimin sonucunda, sürücü kursundan uygunluk belgeleri almaları halinde, ehliyetlerini tekrardan alabilirler.

1 yıl içerisinde ikinci defa 100 ceza puanını dolduran sürücülerin ehliyetlerine ise bu sefer 4 ay süresince el konulur. Ehliyetine ikinci defa el konulan sürücü, alacağı eğitimin yanı sıra, psikoteknik değerlendirmeye de girmek zorundadır. Sürücü yapılan muayeneler sonrasında ehliyetini alabileceğini belirten belgeye sahip olması durumunda ehliyetine kavuşabilmektedir.

1 yıl içerisinde üçüncü defa 100 ceza puanını dolduran sürücülerin ehliyeti ise iptal edilmektedir.

Ceza Puanı Ne Zaman Sıfırlanmaktadır?

Ceza puanları 1 yılın sonunda sıfırlanmaktadır. Örneğin 60 ceza puanı bulunan bir sürücünün ceza puanı, 1 senenin dolmasının ardından sıfırlanmaktadır.

Ceza Puanı Sorgulama

Ceza puanı sorgulama artık birçok işlemin gerçekleştirilebildiği E-devlet portalından sorgulanabilmektedir. Sürücüler turkiye.gov.tr’ye T.C. Kimlik No ve E-devlet şifreleri ile giriş yaptıktan sonra ceza puanı sorgulaması yapabilirler.

Ceza puan sorgulaması yapmak için tıklayın.

Ceza Kaydı İçin Gerekli Belgeler

Ehliyetine el konulan sürücülerin, sürücü kurslarına 40 saatlik eğitim için başvuruları sırasında teslim etmeleri gereken belgeler ise şöyle;

  • Ehliyetin polis tarafından alındığına belirten tutanak ve ceza puanı için kurs sevk evrakı.
  • İkametgah belgesi ve nüfus cüzdanı fotokopisi
  • 4 adet vesikalık fotoğraf

Trafik Sigortası ile Güvence Sağlayın

Sürücüler için ceza puanı kadar,trafik sigortasıda çok büyük bir önem taşıyor. Sürüş sırasında yaşanan olası bir kaza sonrasında karşı tarafa verilen hasarın karşılanmasını sağlayan zorunlu trafik sigortasına, Sigortam.net‘ten trafik sigortası sorgulama ile veya 444 24 00 numaralı 7/24 kesintisiz Sigorta Destek Hattı’nı arayarak en iyi fiyat garantisiyle sahip olabilirsiniz.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
82 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL