46.404 müşterimiz
son 24 saatte
bizi ziyaret etti!
X
444 24 00
7/24 Yanınızdayız

2014 Trafik Sigortası Kanunu Değişikliği

08 Ocak 2014

1 Ocak tarihinden itibaren trafik sigortasında yeni bir dönem başladı. Yeni Trafik Sigortası Yasası ile devletin belirlediği trafik sigortasında hasarsızlık indirimi ve prim artırım oranları kaldırıldı. Artık sigorta şirketleri indirim ve artırım oranlarını kendisi belirleyecek.

İyi Sürücüye Uygun Sigorta Fiyatları

Eski uygulamada sigorta primi %250’ye, sigorta suistimaline karışan sigortalılarda %500’e kadar artırılabilirken, yeni uygulamayla bu oranlar sigorta şirketleri tarafından serbestçe belirlenebiliyor. Az hasarlı ya da hasarsız sürücüler daha az sigorta ücretleri öderken, geçmişinde kazaya karışan sürücüler hasar miktarı ve kazanın şekline göre sigorta şirketlerinin belirlediği oranlara bağlı olarak daha çok prim ödeyecek. Böylece kurallara uyan ve kazaya karışmayan iyi sürücüler maddi açıdan korunmuş olacak.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00
Trafik Sigortasında Fiyatlar Düştü! Hemen Alın, İndirim Fırsatını Kaçırmayın! TRAFİK TEKLİFİ AL

İnternet Üzerinden Sigorta Teklifi

Yeni trafik sigortası ile  birlikte Hazine Müsteşarlığı sigorta şirketlerine, teklif verme ve internette poliçe ekranı oluşturma gibi zorunluluklar getirdi. Buna göre şirketler, kendi belirledikleri indirim ve prim arttırım oranlarını internet üzerinden tüketiciye sunmak zorunda. Ayrıca şirketlerin verdiği teklifler ay sonuna kadar geçerli olacak. Tüketici kendisine teklif sunan şirketlerin sigorta prim oranlarını internetten karşılaştırarak kendisine en uygun şirketi seçebilecek. Fakat teklif süresi içinde tüketicinin kazaya karışması durumunda eski teklif geçersiz olacak ve sigorta şirketi yeni bir rakam belirleyecek.

Hasara Göre Prim Uygulaması

Sigorta şirketleri, Hazine Müsteşarlığı gözetiminde olacak. Şirketlerin mali bünyelerinde problem bulunması, şirketler arası haksız rekabet ya da poliçe düzenlenmemesi durumunda Hazine Müsteşarlığı devreye girerek cezai yaptırımlar uygulayak. Ayrıca yeni uygulamayla sigorta şirketlerinin, sigortalı bilgilerini otomasyon sistemiyle görebilecek, hasarsızlık durumunda kendi belirledikleri indirimleri sunacak ve sigortalının geçmişine yansıyan hasar fazla ise prim arttırımları kendileri tarafından hesaplanacak. Ayrıca, sigortalının hasar geçmişiyle birlikte aracın yaşı, plakanın kayıtlı olduğu ildeki trafik yoğunluğu, sürücünün yaşı, sürücü belgesini aldığı tarih gibi durumlar da indirim ya da sürprim de etkili olacak.

Zorunlu trafik sigortasını bir an önce yaptırmak veya vadesi dolmuş poliçenizi hemen yenilemek için Sigortam.net’ten hemen online trafik sigortası teklifi alabilir veya 444 24 00 Sigorta Destek Hattı’nı arayarak sigorta uzmanlarımızla görüşebilirsiniz. 


Okumaya Devam Edin

Zorunlu Trafik Sigortası'nda Tarife Değişikliği

Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürlüğü, Zorunlu Trafik Sigortası'nın sigorta şirketleride uygulanacak fiyat tarfileri ve tarifelerin Müsteşarlığa bildirimleri hakkında duyuru yaptı. 

En Çok Aracımızı Seviyoruz

Türkiye'de, gelişmiş ülkelere göre sigorta yaptırma oranlarının düşük olduğu, sigorta pazarının yaklaşık yüzde 60'ını ise araçların trafik ve kasko poliçelerinin oluşturduğu bildirildi.

Erzurum Kaza Riski Yüksek İller Arasında

Erzurum’da sigorta acentesi işletmeciliği yapan Hasan Başkaban, trafikte seyreden araç sayısının 74 bin 311 olduğunu belirterek, 13 bininde, sigorta bulunmadığını bildirdi.