2014 Zorunlu Trafik Sigortasında Neler Değişti?

Trafiğe çıkan her araç için geçerli olan zorunlu trafik sigortası uygulamaları ve fiyatları her yıl değişikliğe uğrayabiliyor.

Trafik sigortası kapsamında yer alan uygulamalar  değişse de değişmeyen tek şey; trafik sigortasının zorunluluğudur. Zorunlu trafik sigortasının yapılmaması halinde araç trafikten men edilecek ve sigortası yaptırılana yahut yenilenene kadar bağlanacaktır. 

Zorunlu trafik sigortası hem hayati yönü hem de maddi yönü ile hem sürücüler hem araçlar için önem arz etmektedir. Zorunlu trafik sigortası poliçesi kapsamında ödenen primler senelik ödenir ve her sene bu şartlar değişiklik gösterir. Dolayısıyla kişilerin ödediği prim miktarı ve sigorta şirketlerince belirlenen üst limitler dahilinde ödemeler yapılmaktadır.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın! TRAFİK TEKLİFİ AL

2014 yılına girmemiz ile ise zorunlu trafik sigortası fiyatları hakkında daha radikal değişiklikler yaşandı. Bu değişikliği getiren ise; Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortasında uygulama esasları hakkındaki yönetmeliğin 15.maddesine göre, herhangi bir bağlacılığı olmaması üzere hazırlanan ve uygulanması tavsiye niteliğinde olan ‘’Trafik Sigortası Rehber Tarifesi’’ yayına alındı.

Bu şu anlama gelyor; 2014 zorunlu trafik sigortası fiyatları üzerinde %10 indirim veya %20 artırım hakkı sigortayı yapan sigorta şirketlerinin insiyatifinde. Kısaca; 2014 trafik sigortası fiyatlandırma politikalarında standart bir uygulama söz konusu değil.

2014'ün zorunlu trafik sigortası fiyatları belirlenirken baz alınan kriterleri öğrenmek için ''2014 Zorunlu Trafik Sigortası Fiyatları'' başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Sigorta çeşitleri arasında yer alan, fiyatarın uygulamalarda da değişiklik getireceği ve böylece tam serbest döneme geçiş yapılacağı aylar öncesinde duyurulmuş olsa da, 2014 zorunlu trafik sigortasındaki değişiklikler tam olarak anlaşılmış değil.

Zorunlu trafik sigortası değişiklikleri 2014’in ilk günü ile birlikte uygulamaya konuldu. Peki zorunlu trafik sigortasındaki bu yeni uygulamalar neleri içeriyor, hangi uygulamaları değiştiriyor ve en önemlisi sürücülere bir avantajı oldu mu?

2014 Zorunlu Trafik Sigortası Uygulamaları

Standart Hasarsızlık İndirimi Yok

Sigorta şirketleri, artık kasko fiyatlandırma politikalarındaki gibi trafik sigortası primleri için de serbest oranlarda hasarsızlık indirimi uygulayabilecekler.  Önceden hasarsızlık indirimleri %20 oranlarına kadar çıkabiliyordu. Trafik sigortasındaki yeni dönem ile birlikte hç bir hasar kaydı olmayan, trafik kurallarına uyan sürücüler %20’den daha yüksek hasarsızlık indirimi elde edebiliyor ve bu kapsamda yer alan sigortalılar trafik sigortası poliçe primlerini daha düşükten ödeyebiliyor.

Trafik sigortasındaki hasarsızlık indirimi hakkında daha detaylı bilgi için ''Hasarsızlık İndirimi Trafik Sigortası İçin de Geçerli mi?'' başlıklı yazımız inceleyebilirsiniz.

Tam Serbest Trafik Sigortası

Trafik sigortası primleri için uygulanan fiyatlandırma politikalarında daha önce yarı serbest bir dönem söz konusuydu. Trafik sigortası üst limitleri Hazine tarafından belirleniyordu ve sigorta şirketleri bu limitlere uymakla yükümlüydüler. 2014 yılındaki yeni uygulamalarla beraber tüm prim artışları ve indirimleri sigorta şirketlerine kaldı.

Kusura Göre Sigorta Fiyatları

2014 zorunlu trafik sigortası uygulamalarında olağanüstü fiyat artışları yaşanabileceği düşünülmüştü. Oysa tam tersi; sigorta şirketleri sigorta fiyatlarını kusur oranlarına göre belirlemeye başladı. Bu doğrultuda arabasını dikkatsiz kullanan ve trafikteki diğer sürücülerin hayatlarını tehlikeye atan sürücülerin sigorta primleri artış gösterdi. Bu uygulama ile dikkatsiz sürücüleri caydırmak ve dikkatli araç kullanımını yaygınlaştırmak amaç edinildi. 

Trafik sigortasındaki eski uygulamada riskli müşterilerden alınan prim oranları sınırlıydı. Yeni Trafik sigortası kanunu ile bu oran standart olmaktan çıktı. İyi sürücünün ödüllendirildiği bu yeni uygulamalar sayesinde kaza oranları ve kazalarda yaşanan manevi hasalarda azalacaktır. 

Siz de her yıl düzenli olarak yenilenmesi gereken zorunlu trafik sigortanızı Sigortam.net’ten yaptırın, uygun sigorta primleri ile hem bütçenizi hem de trafikteki diğer sürücüleri güvenceye alın. Online işlemler yerine telefonla sigortalanmak isterseniz 7/24 hizmet veren 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızdan yardım alın.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın! TRAFİK TEKLİFİ AL

Benzer İçerikler