2015 Araç Cezaları Kapsamı Nedir?

Ülkemizde trafik kazalarının oldukça fazla yaşanmasından dolayı trafik cezaları her yıl daha fazla zamlanıyor. Trafik cezalarına göre yapılan zamlar da belli oldu. Ayrıca 2015 trafik cezaları zorunlu olan trafik sigortası fiyatlarını oldukça yakından etkilemiştir.

2015 Trafik Cezaları ve Zamları Nelerdir?

Alkollü Araba Kullanmanın Cezası 800 TL

Alkol alarak trafiğe çıkan araç sahipleri, 0.5 promilin üzerinde alkollü çıkarsa 800 TL, bir kez daha trafik polisine yakalanırsa 1.003 TL ceza ödeyecek. 3. kez yakalananlar ise 1.609 TL para cezası ödemek durumunda kalacak.

Kırmızı Işıkta Durmamanın Cezası 189 TL

Kırmızı ışıkta durmayan, trafik tescil belgesini olmayan, ehliyeti yanında bulunmayan, resmi plaka taktırmayan, diğer sürücüleri rahatsız eden ve dikkat dağıtıcı far taktıran sürücüler 189 TL ceza ödemesi yapacak.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın! TRAFİK TEKLİFİ AL

Araç Muayene Zamanını Geçirmenin Cezası 88 TL

Araç muayenesini yaptırmayanlar, 11 yaşın altında olup bisiklet kullanan, 13 yaşın altında motorsuz taşıt kullanan, trafik levhalarına uymayan, hızın az olmasını gereken yerlerde hızını düşürmeyenler ve araç takip mesafesine uymayanlar 88 TL para cezası ödeyecek.

Egzoz Ölçümünü Yaptırmamanın Cezası 963 TL

Aracının egzoz ölçümünü yaptırmayan araç sahipleri 963 TL trafik cezası ödeyecek. Egzozu bozuk olduğu için emisyonu fazla olanlar ise 1.932 TL’yi gözden çıkarak.

Sis Farını Gereksiz Yakmanın Cezası 77 TL

Sis farlarının sisli, karlı ve sağanak yağmurlu havalarda yakılması gerekiyor. Bu durumların dışında yani boş yere yakan araç sahipleri 77 TL trafik cezası ödemek durumunda kalacak.

Uygun Olmayan Renkli Cam Kullanımının Cezası 172 TL

Araç camlarının ışık geçirgenliğinin %70’in altında olmaması gerekiyor. Eğer altındaysa, düzenlenen bu tür renkli camların ‘E’ veya ‘e’ işaretinin yanında ‘V’ sembolü  olması gerekiyor. Buna uygun olmayan oto camlarını kullanan araç sahipleri, 172 TL ceza ödemek durumundadır.

2015 Trafik Cezası Zamlarından Dolayı Trafik Sigortası Nasıl Bir Değişim Gösterecek?

Trafik cezasına zamları trafik kazasına karışan araç sahiplerinin trafik sigortasının primlerini yükseltmektedir. Yani artık trafik kurallarını ihlal edenler ceza almanın yanı sıra trafik sigortası poliçesini de daha yüksek fiyata satın alabilecek. Tüm bu kurallar ve değişiklikler trafikte güvenliği sağlama amacı taşımaktadır. Konu ile ilgili detaylı bilgi için “Trafik Cezası Zamları, Yeni Yılda Trafik Sigortası Fiyatlarını Nasıl Etkileyecek?” yazımızı incelemenizi öneririz.

Ceza almak durumunda kalmamak ve trafikte maddi güvencenizle birlikte ilerlemek için zorunlu trafik sigortası yaptırmayı ihmal etmeyin. En uygun trafik sigortası fiyatları için Sigortam.net’tin sigorta sorgulama sayfasından online trafik sigortası teklifi alın. İsterseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın 7/24 telefon üzerinden sigorta yaptırın.

Benzer İçerikler