2015 Araç Cezaları Kapsamı Nedir?

Ülkemizde trafik kazalarının oldukça fazla yaşanmasından dolayı trafik cezaları her yıl daha fazla zamlanıyor. Trafik cezalarına göre yapılan zamlar da belli oldu. Ayrıca 2015 trafik cezaları zorunlu olan trafik sigortası fiyatlarını oldukça yakından etkilemiştir.

2015 Trafik Cezaları ve Zamları Nelerdir?

Alkollü Araba Kullanmanın Cezası 800 TL

Alkol alarak trafiğe çıkan araç sahipleri, 0.5 promilin üzerinde alkollü çıkarsa 800 TL, bir kez daha trafik polisine yakalanırsa 1.003 TL ceza ödeyecek. 3. kez yakalananlar ise 1.609 TL para cezası ödemek durumunda kalacak.

Kırmızı Işıkta Durmamanın Cezası 189 TL

Kırmızı ışıkta durmayan, trafik tescil belgesini olmayan, ehliyeti yanında bulunmayan, resmi plaka taktırmayan, diğer sürücüleri rahatsız eden ve dikkat dağıtıcı far taktıran sürücüler 189 TL ceza ödemesi yapacak.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın! TRAFİK TEKLİFİ AL

Araç Muayene Zamanını Geçirmenin Cezası 88 TL

Araç muayenesini yaptırmayanlar, 11 yaşın altında olup bisiklet kullanan, 13 yaşın altında motorsuz taşıt kullanan, trafik levhalarına uymayan, hızın az olmasını gereken yerlerde hızını düşürmeyenler ve araç takip mesafesine uymayanlar 88 TL para cezası ödeyecek.

Egzoz Ölçümünü Yaptırmamanın Cezası 963 TL

Aracının egzoz ölçümünü yaptırmayan araç sahipleri 963 TL trafik cezası ödeyecek. Egzozu bozuk olduğu için emisyonu fazla olanlar ise 1.932 TL’yi gözden çıkarak.

Sis Farını Gereksiz Yakmanın Cezası 77 TL

Sis farlarının sisli, karlı ve sağanak yağmurlu havalarda yakılması gerekiyor. Bu durumların dışında yani boş yere yakan araç sahipleri 77 TL trafik cezası ödemek durumunda kalacak.

Uygun Olmayan Renkli Cam Kullanımının Cezası 172 TL

Araç camlarının ışık geçirgenliğinin %70’in altında olmaması gerekiyor. Eğer altındaysa, düzenlenen bu tür renkli camların ‘E’ veya ‘e’ işaretinin yanında ‘V’ sembolü  olması gerekiyor. Buna uygun olmayan oto camlarını kullanan araç sahipleri, 172 TL ceza ödemek durumundadır.

2015 Trafik Cezası Zamlarından Dolayı Trafik Sigortası Nasıl Bir Değişim Gösterecek?

Trafik cezasına zamları trafik kazasına karışan araç sahiplerinin trafik sigortasının primlerini yükseltmektedir. Yani artık trafik kurallarını ihlal edenler ceza almanın yanı sıra trafik sigortası poliçesini de daha yüksek fiyata satın alabilecek. Tüm bu kurallar ve değişiklikler trafikte güvenliği sağlama amacı taşımaktadır. Konu ile ilgili detaylı bilgi için “Trafik Cezası Zamları, Yeni Yılda Trafik Sigortası Fiyatlarını Nasıl Etkileyecek?” yazımızı incelemenizi öneririz.

Ceza almak durumunda kalmamak ve trafikte maddi güvencenizle birlikte ilerlemek için zorunlu trafik sigortası yaptırmayı ihmal etmeyin. En uygun trafik sigortası fiyatları için Sigortam.net’tin sigorta sorgulama sayfasından online trafik sigortası teklifi alın. İsterseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın 7/24 telefon üzerinden sigorta yaptırın.

Benzer İçerikler

Trafik Cezaları 2018 Yılında Ne Kadar Oldu? Trafik cezaları 2018 yılında 14,47 oranında zamlanarak geldi. Maliye Bakanlığınca yeniden hesaplanan trafik...cezaları, sürücüler için daha fazla ceza yükü anlamına geliyor. Trafik cezaları 2018 yılında ne kadar...oldu? sorusuna karşılık trafik cezaları 2018 listesini sizinle paylaşıyoruz.

Trafik Cezaları 2018...Listesi

Ruhsatsız araç kullanmak Kırmızı ışıkta geçmek Hız sınırını %30’dan fazla aşmak Radarın bulunduğu yeri belirleyen cihaz kullanmak 5.942 TL 7.623 TL
Ceza...Nedeni Ceza Miktarı...(TL)
Ehliyetsiz olarak araç...kullanımı 2.018 TL
108 TL
Aracın muayene süresini...geçirmek 108 TL
235 TL
Trafik işaretlerine...uymamak 108 TL
488 TL
Yasak yerden...dönme 108 TL
Hatalı sollama 235 TL
Takip mesafesini ihlal etmek 108 TL
Engelli...yerine park etmek 216 TL
3 bin 42 TL
Uyuşturucu kullanarak araç kullanmak 5.167 TL
Hususi otomobili 0,50 promilin üzerinde alkollü olarak...kullanmak 1. defada 1.002 TL 2. defada 1.256 TL 3 ve 3'ten fazlasında...2.018 TL
Hususi otomobil dışında kalan...diğer araçları 0,20 promil üzerinde alkollü olarak kullanmak, 1. defada...1.002 TL 2. defada 1.256 TL 3 ve 3'ten fazlasında 2.018 TL
Tescilli aracı plakasız olarak kullanmak 2.018...TL
Sahte plaka kullanmak
Alkolmetreye üflemeyi kabul etmeme 2.869...TL
Yetkisi olmamasına rağmen plaka...basma 11.885
Taksimetre bulundurmamak 488 TL
Taksimetreyi bozuk olarak kullanmak

Geç Kalmadan 2018 Trafik Cezanızı...Sorgulayın

Trafik Cezaları 2018 Yılında Ne Kadar Oldu?Trafik cezaları...2018 yılı için bir hayli yüksek ücretlere sahip. Bu açıdan trafik cezanızın olup olmadığını öğrenmek daha da önemli...hale geldi. Araç plakanıza veya adınıza yazılan bir trafik cezanız varsa süresi geçmeden ödemeniz gerekiyor. Plakadan trafik...cezası sorgulaması için yapılması gereken ayrıntıları öğrenmek için " Plakadan Araç Trafik Cezası Sorgulama Nasıl...Yapılır?
" yazımızı okuyabilirsiniz. İnternetten kolay ve hızlı bir şekilde trafik cezası sorgulaması yapabilir, eğer var ise...ödeme konusunda geç kalmadan faiz ödemesi yapmak zorunda kalmazsınız.

Trafik Cezasını Erken Ödeyene %25 İndirim...Fırsatı

Trafik cezanızı 15 gün içerisinde ödediğiniz zaman ceza tutarı üzerinden %25 indirim fırsatı yakalayabilirsiniz....Trafik cezasızı %25 daha az ödemek istiyorsanız siz de 15 gün içerisinde cezanızı internet üzerinden veye diğer yetkili...kuruluşlar aracılığıyla ödeyerek daha fazla maddi sorumluluk altına girmekten kurtulun.Trafik cezanızı 15 gün içerisinde...ödeyerek indirimde faydalanmak için fazladan herhangi bir işlem yapmanıza gerek yok.  Aracınızın trafik cezasını indirimli ödemek...için herhangi bir kuruma başvuru yapmanız veya randevu almanız gerekmiyor. Trafik cezaları 2018 için ödeme...yaptığınız zaman %25 indirim fırsatı ödeme yöntemine göre değişmiyor. Ödeme türü olarak hangi yöntemi seçerseniz seçin,...otomatik olarak indirimli ceza tutarını ödeme ekranında görebilirsiniz. Daha önceki yıllarda olduğu gibi 2018’de de trafik...cezanızı nakit olarak ödeyebileceğiniz gibi  kredi kartı kullanarak da ödeyebilirsiniz.

2018'de Trafik Sigortası Cezasına...Dikkat!

Araç sahiplerinin yaptırmakla yükümlü oldukları zorunlu trafik sigortasının 2018 yılında da...yaptırılmaması ciddi cezalar alınmasına neden oluyor. 2018 yılında trafik sigortasını yaptırmamanın cezası 108...TL'dir. Ancak araç sigortasını yaptırmamanın cezası ve tehlikesi sadece bu ceza ile sınırlı kalmıyor. Geçen yıl...artan fiyatlar nedeniyle önemli sayıda sürücü araç sigortasını yaptırmazken, bu durum sürücülere farklı tehlikeleri de...beraberinde getiriyor. Araç sigortasını yaptırmayan sürücüler aracının bağlanması tehlikesi ile karşı karşıya kalabildikleri...gibi, aracın çekici ile çekilmesi ve otopark masrafları gibi ekstra ödemelerle de kötü sürprizler yaşayabiliyor. Ayrıca...poliçesini yenilemeyen sürücüler hasarsızlık kademesi sabit kaldığı için bir sonraki poliçe yenileme sürecindeki indirim...hakkını kaybediyorlar. Artı olarak araç sahipleri, mevcut poliçe tutarına da %5 oranında zamla karşılaşıyor. Araç sigortası...yaptırmamanın sürücüler açısından belki de en büyük tehlikesi olası bir kazada ortaya çıkabiliyor. Bilindiği gibi bu poliçe...türü karşı tarafa verilebilecek hasarları teminat altına aldığı gibi, ölümlü ve yaralanmalı kazalarda da yine karşı tarafın...tedavi masraflarını karşılıyor. Yani aracınızın sigortası bulunmadan bu gibi bir kazaya karışmanız halinde yüz binlerce...TL’lik bir hasar durumu ile karşı karşıya kalabileceğinizi asla aklınızdan çıkartmayın."Ben kaza yapmam" gibi bir düşünce...sürücülerin en fazla düştükleri yanılgıların başında geliyor. Belirttiğimiz gibi trafik cezaları 2018...kapsamında araç sigortası cezası çok büyük bir miktar olarak görülmese de sağladığı avantajlar ve yaptırılmadığı takdirde...ortaya çıkabilecek yaptırımlar nedeniyle trafik sigortası için gereken önem ve takibin mutlaka yapılması gerekmektedir. [widget...id="sigortamnet_trafik_widget-2"] Trafik cezaları 2018 kapsamında bir de trafik sigortası nedeniyle ciddi...yaptırımlarla karşılaşmamak adına aracınızın poliçesini yaptırmaya ve poliçe yenileme tarihinizin gecikmemesine mutlaka özen...göstermelisiniz. Sigortam.net'ten en uygun fiyat garantisiyle trafik sigortası tekliflerini internet üzerinden...karşılaştırabilirsiniz. Sadece 3 dakikanızı ayırarak trafik poliçenize anında sahip olun, dilerseniz 444 24 00...numaralı Sigorta Destek Hattı'mızdan arayarak da bilgi alın.