2015 Araç Muayene Fiyatları

Bir otomobil sahibi olan veya olacak herkes otomobil sahibi olmanın bir takım sorumlulukları da getirdiğini bilir, bilmese bile kısa süre içerisinde oldukça maliyetli bir şekilde öğrenir. Araç sahiplerinin sorumlulukları arasında ilk sıralarda araç muayenesinin yaptırılması gelir.

Araç muayenesi, araçtan beklenen performansın alınması ve güvenli sürüşün devamı için yapılan bir çeşit işlemler bütünüdür. Bu muayene, trafiğe çıkan motorlu veya motorsuz araçların trafiğe uygun olup olmadıkların test etmek amacıyla yapılır. Araç muayenesi sırasında araçlar sıkı bir kontrolden geçer ve kontroller sayesinde trafik kazaları oranı büyük oranda engellenir. 2016 yılının ücretlerine ise 2016 araç muayene fiyatları listesinden ulaşabilirsiniz. 

Araç muayeneleri tam olan araçların ömrü uzadığı gibi ikinci el araç piyasasında da değeri yükselir. Ayrıca büyün bunların yanında araç bir şekilde bakım gördüğü için ek bakım masraflarından da tasarruf edilmiş olur.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın! TRAFİK TEKLİFİ AL

Her araç sahibinin yaptırmakla mükellef olduğu, birçok sürücü farkında olmasa da hem araçlar hem sürücüler için ciddi avantajlar sunan araç muayenesinin yapılmasının elbette bir bedeli var. 

Araç muayene fiyatları bir önceki yılın Aralık ayında, yani yeni bir yıla girmeden önce belirlenmktedir. Bu yıl araç muayene zamanları gelenler için de 2015 araç muayene fiyatları geride bıraktığımız Aralık 2014’te belirlenmiş ve duyurulmuştur.

2015 Araç Muayene Ücretleri ve Muayene Gecikmeleri

Araç muayene fiyatları belirlenirken 3 ayrı kategori baz alınır. İlgili kategorilerin içerisinde yer almayan araç türlerinin muayene fiyatlarını T.C Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı belirler. Araç kategorilerine göre 2015 araç muayene fiyatları şöyledir:

Otobüs, Kamyon, Çekici ve Tanker: 245,44 TL
Otomobil, Minibüs, Kamyonet, Özel Amaçlı Taşıt, Arazi Taşıtı, Römork ve Yarı Römork: 181,72 TL
Traktör, Motosiklet ve Motorlu Bisiklet: 93,22 TL

Araç muayenesinde belirtilen bu ücretler, sürücülerin cezasız olduğu varsayılarak belirtilen ücretlerdir. Araç muayenesini geciktiren sürücüler, ceza ödemek zorunda kalacaklardır. Ayrıca bu cezanın dışında da muayenenin geciktirildiği her ay için araç muayene ücretine % 5 zam uygulanacaktır. %5’lik fazla araç muayene ücreti uygulaması yalnızca muayene istasyonunda geçerlidir. Muayenesiz aracın çevirmelerde fark edilmesi, farklı cezai işlemlere neden olabilir.

Araç muayene gecikme cezalarını basit bir örnekle anlatmak için kişisel aracının muayenesini 120 gün geciktirmiştir bir araç sahibinin ödeyeceği miktarı belirleyelim:

2015 yılı için şahsi otomobillerden alınan muayene ücreti 181,72 TL’dir. Gecikme faizi aylık % 5 olarak belirlenmiştir. 120/30 =4 aydır. Yani 181,72 TL X 5/100 X 4 = 36,344 TL ödenecek ceza bedelidir. Muayenesiz araç ile trafikte yakalanmanın bedeli ise 88 TL’dir. Bu cezalarla hiç karşılaşmamanız için önerilerimize "Hızlı ve Kolay Araç Muayenesi için Yapılması Gerekenler" başlıklı yazımızda yer vermiştik.

Yıllık araç giderlerine bir de çevirmelerde aldığınız trafik cezalarını eklememek için araç muayenesini geciktirmeyin ve trafik sigortanızı mutlaka yaptırın. En uygun trafik sigortası fiyatları için Sigortam.net’ten online trafik sigortası teklifi alın ya da 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayarak 7/24 sigortanızı yaptırın.

Benzer İçerikler

2019 Araç Muayene Ücretleri Ne Kadar? 2019 araç muayene ücreti ne kadar? Araç muayene ücretlerine ne kadar zam geldi? sorularının cevaplarına yazımızdan...ulaşabilirsiniz. Milyonlarca araç sahibini yakından ilgilendiren araç muayene ücretleri listesinin 2019 yılına ait...güncel bilgileri aşağıda.

Araç Muayene Ücretleri 2019

Araç...Cinsi Tutar (TL)
Otobüs, Kamyon, Çekici ve Tanker 377,60...TL
Otomobil, Minibüs, Kamyonet, Özel Amaçlı Taşıt,...Arazi Taşıtı, Römork ve Yarı Römork 279,66 TL
Traktör (Römorklu, Römorksuz), Motosiklet ve Motorlu Bisiklet 142,78 TL

Araç Muayenesi Hangi Periyotlarda Yapılır?

Araç Muayene Ücretleri 2018 Araçların muayene...periyotları aracın cinsi ve yaşına göre farklılık göstermektedir. Örneğin hususi olarak kullanılan binek otomobiller için...muayene periyodu ilk üç yaş sonrasında ve ilk üç yaşında ardından takip eden her iki yılda bir olmak üzere...gerçekleşmektedir. Taksi, otobüs, kamyon ve kamyonet gibi diğer ticari araç sınıfındaki araçların muayene periyotları ise yıl...1’dir. Aracınızın muayene tarihini geciktirmeyerek 2019 araç muayene fiyatları için belirtilen ücretler ile araç...muayene işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Araç muayenesini geciktirmeniz halinde ceza ile karşılaşabileceğinizi...unutmayın.

Araç Muayene Randevusu Nasıl Alınmaktadır?

Artık aracınızın muayene randevusu için online olarak başvuruda...bulunarak sizin için en uygun olan muayene istasyonundan randevu alabilirsiniz. Araç muayenesi için Türkiye’deki tek yetkili kurum...olan TÜVTÜRK üzerinden araç muayenesi randevusu alabilirsiniz. Randevu işlemlerinizi
araç...muayene randevusu sorgulama sayfası üzerinden kolayca gerçekleştirin. TÜVTÜRK üzerinden randevu almak içinse...aracınızın plaka, ruhsat seri no ve bulunduğunuz şehir bilgilerini ilgili alanlara girmeniz gerekiyor. Bu işlemleri...gerçekleştirdikten sonra bulunduğunuz ilin muayene istasyonları listesine ulaşmış olacaksınız. Muayene istasyonları listesinden...yapacağınız seçim sonrasında ise gün ve saat bilgilerini seçerek araç muayenesi için randevu işlemlerinizi...tamamlayabilirsiniz.

Ekipmanlarınızın Eksiksiz Olmasına Dikkat Edin

Aracınızı muayene için yetkili istasyonlara...götürmeden önce mutlaka araç içi ekipmanlarınızın tam ve çalışır olduğuna dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde aracınız...muayeneden kalması tehlikesi ile karşılaşabilirsiniz. Muayeneden kalan araçlar için eksikliklerini tamamlayabilmesi maksadıyla 1...aylık ek süre tanınmaktadır. Araç sahibi bu 1 aylık süre içerisinde aracındaki eksik ekipmanları tamamlayarak yeniden muayene...için başvuruda bulunabilir. Bu 1 aylık süre içerisinde yapılan 2. Muayene başvurusunda herhangi bir ücret talebinde...bulunulmamaktadır. Ancak söz konusu 1 aylık süre zarfında muayeneye gelmeye araç ücretsiz muayene hakkını kaydetmektedir. Muayeneye...gelmeyen araçlar gibi ikinci muayeneden kalan araçlar da bir sonraki muayene için tekrar ücret ödemek zorunda kalacaktır....Araç muayene ücreti 2019 için ikinci defa ödeme yapmamaya dikkatli olmanızda fayda var.

Muayeneye Gitmeden...Aşağıdaki Ekipmanların Eksiksiz Olduğuna Emin Olun!

  • İlk yardım çantası
  • Üçgen Reflektör
  • ...
  • Yangın Söndürme Cihazı
  • Stepne

Araç Muayenesi Öncesinde Evraklarınız Tamam mı?

Araç...muayenesi sırasında aracınızdaki ekipmanların dışında yanınızda bulundurmanız gereken bazı evraklar da gerekmektedir. Araç...ruhsatı, zorunlu trafik sigortası, aynı ay içerisinde muayeneye götüreceğiniz ikinci...araç sizin üzerinize değilse vekaletname ve LPG’li araçlar için; daha önceden sıvı gaz sistemi onaysız kusuru bulunması halinde...montaj tespit raporu ve sızdırmazlık raporu araç sahiplerinin muayene sırasında yanlarında bulundurmaları gereken...evraklardır. Eğer aracınızın zorunlu trafik sigortası poliçesinin vadesinin ne zaman biteceğinden emin değilseniz hemen 2019 trafik sigortası sorgulama ile poliçe vadenizi öğrenebilir,...dilerseniz de poliçenizi Sigortam.net'in en iyi fiyat garantisi ile...yaptırabilirsiniz. Araç muayene ücretleri ile ilgili yeni bir gelişmenin yaşanması halinde yine bu sayfa üzerinden...sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.