2015 Araç Muayene Fiyatları

Bir otomobil sahibi olan veya olacak herkes otomobil sahibi olmanın bir takım sorumlulukları da getirdiğini bilir, bilmese bile kısa süre içerisinde oldukça maliyetli bir şekilde öğrenir. Araç sahiplerinin sorumlulukları arasında ilk sıralarda araç muayenesinin yaptırılması gelir.

Araç muayenesi, araçtan beklenen performansın alınması ve güvenli sürüşün devamı için yapılan bir çeşit işlemler bütünüdür. Bu muayene, trafiğe çıkan motorlu veya motorsuz araçların trafiğe uygun olup olmadıkların test etmek amacıyla yapılır. Araç muayenesi sırasında araçlar sıkı bir kontrolden geçer ve kontroller sayesinde trafik kazaları oranı büyük oranda engellenir. 2016 yılının ücretlerine ise 2016 araç muayene fiyatları listesinden ulaşabilirsiniz. 

Araç muayeneleri tam olan araçların ömrü uzadığı gibi ikinci el araç piyasasında da değeri yükselir. Ayrıca büyün bunların yanında araç bir şekilde bakım gördüğü için ek bakım masraflarından da tasarruf edilmiş olur.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın! TRAFİK TEKLİFİ AL

Her araç sahibinin yaptırmakla mükellef olduğu, birçok sürücü farkında olmasa da hem araçlar hem sürücüler için ciddi avantajlar sunan araç muayenesinin yapılmasının elbette bir bedeli var. 

Araç muayene fiyatları bir önceki yılın Aralık ayında, yani yeni bir yıla girmeden önce belirlenmktedir. Bu yıl araç muayene zamanları gelenler için de 2015 araç muayene fiyatları geride bıraktığımız Aralık 2014’te belirlenmiş ve duyurulmuştur.

2015 Araç Muayene Ücretleri ve Muayene Gecikmeleri

Araç muayene fiyatları belirlenirken 3 ayrı kategori baz alınır. İlgili kategorilerin içerisinde yer almayan araç türlerinin muayene fiyatlarını T.C Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı belirler. Araç kategorilerine göre 2015 araç muayene fiyatları şöyledir:

Otobüs, Kamyon, Çekici ve Tanker: 245,44 TL
Otomobil, Minibüs, Kamyonet, Özel Amaçlı Taşıt, Arazi Taşıtı, Römork ve Yarı Römork: 181,72 TL
Traktör, Motosiklet ve Motorlu Bisiklet: 93,22 TL

Araç muayenesinde belirtilen bu ücretler, sürücülerin cezasız olduğu varsayılarak belirtilen ücretlerdir. Araç muayenesini geciktiren sürücüler, ceza ödemek zorunda kalacaklardır. Ayrıca bu cezanın dışında da muayenenin geciktirildiği her ay için araç muayene ücretine % 5 zam uygulanacaktır. %5’lik fazla araç muayene ücreti uygulaması yalnızca muayene istasyonunda geçerlidir. Muayenesiz aracın çevirmelerde fark edilmesi, farklı cezai işlemlere neden olabilir.

Araç muayene gecikme cezalarını basit bir örnekle anlatmak için kişisel aracının muayenesini 120 gün geciktirmiştir bir araç sahibinin ödeyeceği miktarı belirleyelim:

2015 yılı için şahsi otomobillerden alınan muayene ücreti 181,72 TL’dir. Gecikme faizi aylık % 5 olarak belirlenmiştir. 120/30 =4 aydır. Yani 181,72 TL X 5/100 X 4 = 36,344 TL ödenecek ceza bedelidir. Muayenesiz araç ile trafikte yakalanmanın bedeli ise 88 TL’dir. Bu cezalarla hiç karşılaşmamanız için önerilerimize "Hızlı ve Kolay Araç Muayenesi için Yapılması Gerekenler" başlıklı yazımızda yer vermiştik.

Yıllık araç giderlerine bir de çevirmelerde aldığınız trafik cezalarını eklememek için araç muayenesini geciktirmeyin ve trafik sigortanızı mutlaka yaptırın. En uygun trafik sigortası fiyatları için Sigortam.net’ten online trafik sigortası teklifi alın ya da 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayarak 7/24 sigortanızı yaptırın.

Benzer İçerikler