444 24 00
7/24 Yanınızdayız

2015 Araç Muayene Gecikme Cezaları

02 Mart 2015

Trafik akışının sekteye uğramaması, sürücülerin güvende olabilmesi için her bir sürücünün yerine getirmesi gereken bir takım sorumluluklar vardır. Bu sorumluluklardan bazıları tercihe imkan sağlarken, bazıları yasalarca zorunlu tutulmuştur. 

Zorunlu trafik uygulamalardan biri de araç muayenesidir. Araç muayeneleri, trafiğe çıkan araçların sürüşe elverişli olup olmadığını test etmek amacıyla yapılan işlemlerdir. Araç muayenesi ile amaç sürücülerin araç bakımlarını düzenli bir şekilde yaptırmayı sağlamak, trafik ve yol güvenliğini şansa bırakmamaktır. 

Araç muayenesi 2016 ücretleri için tıklayın.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın! TRAFİK TEKLİFİ ALIN

Araç muayene zamanları kişilere göre değişir, araç muayenesini geciktiren sürücüler bir takım yaptırımlarla cezalandırılır.

 Araç muayenesini geciktiren sürücüleri 2 çeşit cezai yaptırım beklemektedir.

Araç Muayene Cezalarının Tespiti

1- Araç Muayenesi Gecikmesinin İstasyonlarda Fark Edilmesi

Araç muayenesini geciktirdiğiniz halde trafikte yakalanmamış olabilirsiniz. Ancak bu durum hiç ceza almayacağınız anlamına gelmez. Bir sonraki dönemde araç muayene istasyonuna gittiğinizde, muayene gecikme süresi hesap edilerek gecikme faizi uygulanır. 

Örnek araç muayene cezası hesaplama

220 gün geciktirdiğiniz araç muayenesi için ödeyeceğiniz ceza şu şekilde hesaplanır: 220gün /30 gün 7 ay 10 güne denk gelir. Yani 8 aylık bir gecikme söz konusudur. Araç muayenesini geciktirdiğiniz her ayın faizi %5’tir. 2015 araç muayene ücreti 181,72 TL olduğunu düşünürsek;  0,05 x 181,72 =72,69 TL yaklaşık 73 TL’lik bir ceza sizi beklemektedir. 

2. Araç Muayene Cezasının Trafik Çevirmelerinde Tespiti

2015 trafik para cezalarına dair uygulamada; trafik çevirmelerine araç muayenesiz yakalanan sürücülerin ödemesi gereken idari para cezası 88 TL’dir. Para cezası yanında 10 ceza puanı uygulanmaktadır. Araç muayenesinin belirlenen süre içerisinde yapılmaması, araçların trafikten men edilmesine sebep olabilir. Araç sahiplerinin bütün bu cezalara maruz kalmaması için araç muayenelerini periyodlara uyarak yaptırması gerekir.

Yıllık araç giderlerine bir de çevirmelerde aldığınız trafik cezalarını eklememek için araç muayenesini geciktirmeyin ve trafik sigortanızı mutlaka yaptırın. En uygun trafik sigortası fiyatları için Sigortam.net’ten online trafik sigortası teklifi alın ya da 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayarak 7/24 sigortanızı yaptırın.


Okumaya Devam Edin

Araç Muayenesi Öncesi Dikkat Edilmesi Gereken 10 Nokta

02 Nisan 2014 Çarşamba

Muayene bilincinizin artması, muayene süreçlerinin rahatça tamamlanması için muayene öncesi yapılması gerekenler hakkında bilgilenin.

Araç Muayenesinde Merak Edilenler

27 Ekim 2014 Pazartesi

Araç muayenesinin eksiksiz ve düzenli yapılması, sadece sürücülerin ve sürücünün yanındaki kişilerin değil; trafikteki tüm canlılar için önem taşır.

Araç Muayenesi için Gereken Evraklar Nelerdir?

28 Ekim 2014 Salı

Araç muayenesine gitmeden önce gerekli evrakları öğrenin. Araç sigortasını da ihmal etmeyin, en uygun araç sigortası fiyatlarına Sigortam.net'ten ulaşın.