2015 Araç Muayene Gecikme Cezaları

Trafik akışının sekteye uğramaması, sürücülerin güvende olabilmesi için her bir sürücünün yerine getirmesi gereken bir takım sorumluluklar vardır. Bu sorumluluklardan bazıları tercihe imkan sağlarken, bazıları yasalarca zorunlu tutulmuştur. 

Zorunlu trafik uygulamalardan biri de araç muayenesidir. Araç muayeneleri, trafiğe çıkan araçların sürüşe elverişli olup olmadığını test etmek amacıyla yapılan işlemlerdir. Araç muayenesi ile amaç sürücülerin araç bakımlarını düzenli bir şekilde yaptırmayı sağlamak, trafik ve yol güvenliğini şansa bırakmamaktır. 

Araç muayenesi 2016 ücretleri için tıklayın.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!TRAFİK TEKLİFİ AL

Araç muayene zamanları kişilere göre değişir, araç muayenesini geciktiren sürücüler bir takım yaptırımlarla cezalandırılır.

 Araç muayenesini geciktiren sürücüleri 2 çeşit cezai yaptırım beklemektedir.

Araç Muayene Cezalarının Tespiti

1- Araç Muayenesi Gecikmesinin İstasyonlarda Fark Edilmesi

Araç muayenesini geciktirdiğiniz halde trafikte yakalanmamış olabilirsiniz. Ancak bu durum hiç ceza almayacağınız anlamına gelmez. Bir sonraki dönemde araç muayene istasyonuna gittiğinizde, muayene gecikme süresi hesap edilerek gecikme faizi uygulanır. 

Örnek araç muayene cezası hesaplama

220 gün geciktirdiğiniz araç muayenesi için ödeyeceğiniz ceza şu şekilde hesaplanır: 220gün /30 gün 7 ay 10 güne denk gelir. Yani 8 aylık bir gecikme söz konusudur. Araç muayenesini geciktirdiğiniz her ayın faizi %5’tir. 2015 araç muayene ücreti 181,72 TL olduğunu düşünürsek;  0,05 x 181,72 =72,69 TL yaklaşık 73 TL’lik bir ceza sizi beklemektedir. 

2. Araç Muayene Cezasının Trafik Çevirmelerinde Tespiti

2015 trafik para cezalarına dair uygulamada; trafik çevirmelerine araç muayenesiz yakalanan sürücülerin ödemesi gereken idari para cezası 88 TL’dir. Para cezası yanında 10 ceza puanı uygulanmaktadır. Araç muayenesinin belirlenen süre içerisinde yapılmaması, araçların trafikten men edilmesine sebep olabilir. Araç sahiplerinin bütün bu cezalara maruz kalmaması için araç muayenelerini periyodlara uyarak yaptırması gerekir.

Yıllık araç giderlerine bir de çevirmelerde aldığınız trafik cezalarını eklememek için araç muayenesini geciktirmeyin ve trafik sigortanızı mutlaka yaptırın. En uygun trafik sigortası fiyatları için Sigortam.net’ten online trafik sigortası teklifi alın ya da 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayarak 7/24 sigortanızı yaptırın.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL