2015 Trafik Cezaları Trafik Sigortasını Nasıl Etkiledi?

Ülkemizde trafik cezaları yaptırımları olsa da sürücüler yine de hata yapmaya, trafik kurallarına dikkat etmemeye, güvenli sürüşün gerektirdiklerine uymamaya devam ediyor.

2015 yılında trafik cezalarına Vergi Usul Kanunu tarafından zam yapılmasının yanı sıra sürücülerin daha fazla tedbirli olması adına yeni uygulamalar da geliştirildi. 2015 yılı trafik cezalarından bazıları aşağıdaki gibidir:

Kırmızı Işığa Dikkat!

Kırmızı ışıkta durmayanlar, trafik sigortasını yanında taşımayanlar, ehliyeti olmadan araç kullananlar, resmi plakası bulunmayanlar vs. 189 TL para cezası ödemek durumunda kalacak.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın! TRAFİK TEKLİFİ AL

Alkol Alıp Yola Çıkmayın!

Alkol alarak araç kullanmak hem sizin hem de trafikteki diğer sürücüler için oldukça tehlikelidir. Alkollü araç kullanmanın cezası ise 0.5 promilin üstündeyse ve ilk defa trafik polisine yakalanılıyorsa 800 TL’dir. İkinci kez yakalanmada bu rakam 911 TL’ye çıkıyor. Üçüncü kez ve üstünde yakalanma durumunda ise ödenecek miktar 1.609 TL’ye ulaşıyor.

Araç Muayenesine Önem Verin!

Araç muayene süresini kaçıranlar, 13 yaşını tamamlamadan motorsuz taşıt kullananlar, trafik levhalarına uymayanlar, hız yapılmaması gereken durumlarda yapanlar vs. 88 TL para cezası ödeyecek. Araç muayenesi ile ilgili tüm bilgilere “Araç Muayenesinde Merak Edilenler” yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Engelli Araçların Park Yerine Dikkat!

Taşıt yolu üzerinde engelli araçlarına ayrılan park yerlerini işgal edenler 176 TL trafik cezası ödeyecek.

Egzoz Ölçümüne Önem Verin!

Egzoz ölçümünü yaptırmayan araç sahipleri 963 TL para cezası ödemek durumunda kalacak. Egzozu bozuk olduğundan dolayı emisyonu yüksek olan kişiler ise 1.932 TL ödeme yapacak. Egzoz muayenesi ile ilgili “Egzoz Muayenesine Dikkat Etmeyenler Yandı!” yazımızdan alabilirsiniz.

Tüm bunların yanı sıra yeni uygulanmaya başlayacak olan bir çalışma trafik cezası almayı da daha kolay hale getirecek. Bu uygulamaya göre artık kaldırıma park edilen, aşırı hız yapan, şerit kuralını ihlal eden, hatalı sollama yapan vs. araçlar gördüklerinde fotoğrafını çekerek ilgili yerlere şikayette bulunabilecek. Konu ile ilgili detaylı bilgiyi “Trafik Cezası Almak Kolaylaşıyor” yazımızdan alabilirsiniz.

Görüldüğü gibi 2015 yılında trafik cezası almak kolaylaştı ve yaptırımları arttı. Trafik cezası alanlar trafik sigortasını da daha pahalıya yaptıracak. Çünkü yenş uygulamalardan bir tanesi de trafik kurallarını hiçe sayanlara sigorta şirketlerinin yüksek prim sunacak olmasıdır.

Trafik kurallarına uyun, güvenli sürüşe katkı sağlarken bütçenizi de koruyun. En uygun trafik sigortası fiyatları için Sigortam.net’ten kolayca ve hızlı şekilde sigorta sorgulama yapın ya da 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı 7/24 arayın.

Benzer İçerikler