444 24 00
7/24 Yanınızdayız

2015 Trafik Sigortası ile İlgili Önemli Değişiklikler

11 Aralık 2014

Trafik sigortası Türkiye’de yaptırılması zorunlu bir araç sigortasıdır. Bu sigorta sayesinde trafik kazalarında suçsuz olanların haklarını güvence altına alınır. Zorunlu trafik sigortası yaptırılmadığında ise, para cezası ödenirken araç da trafik şube otoparkına çekilir. Aracın burada kaldığı süre boyunca araç sahibi de otopark ücreti ödemekle yükümlüdür.

Trafik Sigortası Güvencesindeki Durumlar

Trafik sigortası teminatları aşağıdaki gibidir:

1.    Kişi Başı Vefat ve Tedavi Teminatı.

2.    Kaza Başına Vefat ve Tedavi Teminatı.

3.    Araç ve Kaza Başına Maddi Hasar Teminatı.

  

2015 yılı ile birlikte trafik sigortasında değişlikler yaşanacak. Öncelikle 2014 yılında yapılan değişiklikleri hatırlayalım.

2014 Trafik Sigortası Değişiklikleri
 

 • Trafik sigortasında tam serbest döneme geçildi. Önceden trafik sigortası fiyatları Hazine Müsteşarlığı tarafından belirlenirken, artık sigorta şirketleri tarafından belirlenmektedir. Sigorta şirketleri de bu fiyatları belli başlı kriterlere göre belirlemektedir. Aracın markası, modeli, araç sahibinin hasarının olmaması vs. Konuyla ilgili detaylı bilgiyi “2015 Trafik Sigortası Fiyatları” yazımızdan alabilirsiniz.
   
 • Sigorta şirketleri indirim ve artış oranında da değişiklik yapabiliyor. Kazaya karışmayan sürücüye indirim yaparken hasarlı sürücüye yüksek prim sunabiliyor. Bu uygulamayı hangi oranda ve neye göre yaptığını tabii ki Hazine Müsteşarlığı’na bildirmesi gerekiyor.
   
 • Sigorta şirketleri önceden günlük olarak prim belirlerken şimdi aylık belirliyor ve bunu sitesinde yayınlamak durumunda kalıyor.

2015 yılında ise trafik sigortasında önemli değişiklikler kapıda. Bu gelişmeler aşağıdaki gibidir:

2015 Trafik Sigortası Değişiklikleri
 

 • Trafik sigortasında doğrudan tazmine geçiş sistemi uygulanacak. Bu sistem 2 araçlı kazalarda geçerli olacak. Kazada mağdur olan taran artık karşı tarafın sigorta şirketine başvurmak zorunda kalmayacak. Kendi şirketiyle iletişime geçmesi yeterli olacak.
   
 • Trafik cezalarına da 2015’te zam geliyor. Alkollü araç kullanma, kırmızı ışığı ihlal etme vs. Konuyla ilgili “Trafik Cezaları 2015’te Zamlanıyor!” yazımızdan detaylı bilgi alabilirsiniz. Bu cezalar trafik sigortası primlerini de etkileyecek. Mevcut uygulamada trafik kazalarına karışanlar hasarsızlık indirimi kullanamadıkları gibi sigortalarında da yüksek primler ile karşılaşıyor. Artık trafik kurallarını ihlal edenler de yüksek prime maruz kalacak.

Zaman kaybetmeden trafik sigortanızı yaptırın, birçok önemli haklardan yararlanırken ceza almaktan da kurtulun. En uygun trafik sigortası fiyatları için Sigortam.net’ten teklif alın. Trafik poliçesi sorgulamasıyla kolayca sigorta sahibi olun. İsterseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın, 7/24 telefonda sigortanızı yaptırın.


Okumaya Devam Edin

Trafik Cezaları 2015’te Zamlanıyor!

05 Kasım 2014 Çarşamba

Trafik kurallarına uymayanlara verilen para cezalarının 2015 yılı zam oranları belli oldu. 1 Ocak'tan itibaren cezalar bu fiyatlar doğrultusunda ödenecek.

Trafik Sigortasında Doğrudan Tazmine Geçiş

12 Kasım 2014 Çarşamba

2015 yılında uygulamaya konulması beklenen Doğrudan Tazmin Sistemi’nin hasar sonrası yaşanan sorunları azaltması bekleniyor.

Poliçenizi Sigortam.net'in En İyi Fiyat Garantisiyle Yenileyin!

27 Kasım 2014 Perşembe

Zorunlu trafik sigortası poliçe yenilemenizi Sigortam.net’in en iyi fiyat garantisiyle yapın, poliçe süresi boyunca avantajı yakalayın!