444 24 00
7/24 Yanınızdayız

2015 Trafik Sigortası Değişikliği Sigorta Alacakları Nasıl Etkileyecek?

04 Şubat 2015

Trafik sigortası Trafik Kanunu tarafından trafikte güvenliği sağlamak amacı ile zorunlu tutulan bir araç sigortasıdır. Bu zorunluluk Türkiye’de bağlı olan araçlar için geçerlidir ve her sene trafik sigortasının yenilenmesi gerekir.

Zorunlu trafik sigortası yaptırmayanlar ya da yenilemeyenler için cezai işlemler başlatılır. Bu işlemlerin yanında araç trafikten alıkonulur. Uzun süre trafik şube otoparkında bekletilen ve trafiğe çıkamayan araç için otopark parası da araç sahibinin cebinden ödenir.

  

Halbuki trafik sigortası trafik kazasında mağdur olan tarafın bu süreci en kolay şekilde atlatmasını amaçlar. Suçsuz tarafın masraflarını güvence altına alır. Aslında bu noktada suçlu olan taraf da maddi açıdan rahat eder. Çünkü sigorta olmasaydı bu masrafları cebinden ödemek durumunda kalırdı. 2015 yılında trafik sigortasında bazı değişiklikler de yaşandı. Bu değişiklikler bazı kişiler için olumlu bazıları için ise olumsuz etki yaratıyor olabilir.

 2015 Trafik Sigortası Değişikliğinin 3 Önemli Etkisi
 

  • Trafik sigortasının asgari teminatları yükseltildi. Yani artık sigortalılar daha fazla güvence altında olacak. Konu ile ilgili “Trafik Sigortasının Asgari Teminatları Arttı!” yazımızı okuyabilirsiniz. 
     
  • Trafik cezalarına 2015 ile birlikte zam yapıldı. Trafik kazalarına karışan sürücüler hem ceza ödeyecek, hem hasarsızlık indirimlerini kaybedecek hem de trafik sigortasını daha pahalıya yaptıracak. Detaylı bilgi için “2015 Trafik Cezaları Yaptırımları” yazımızı incelemenizi öneririz.
     
  • 2015 yılında trafik sigortasında “Doğrudan Tazmin Sistemi”ne geçilecek. Bu uygulama sayesinde mağdur olan tarafın hasarı daha hızlı şekilde telafi edilecek. Yürürlüğe girme tarihi henüz netleşmemiş olan uygulama 2 araçlı kazalarda geçerli olacak. Bu uygulama ile araç sahibi hasarını karşı tarafın sigorta şirketinden talep etmek yerine kendi şirketinden edecek. Böylece durum daha kolay sonuçlanacak. Sistem ile ilgili ayrıntılı bilgi için “Trafik Sigortasında Doğrudan Tazmine Geçiş” sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ceza almamak ve yeni uygulamalardan yararlanmak için trafik sigortası yaptırmayı ihmal etmeyin. En uygun trafik sigortası fiyatları için Sigortam.net’tin sigorta sorgulama sayfasından online trafik sigortası teklifi alın ya da 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı 7/24 arayın.


Okumaya Devam Edin

Bedeni Hasarlarda Ne Yapılmalıdır?

11 Şubat 2015 Çarşamba

Trafik Sigortası, poliçede belirtilen aracın kullanımı sırasında birinin ölümüne, yaralanmasına veya üçüncü şahıslara ait malların zarara uğramasına sebebiyet verildiğinde devreye girer.

Bir Kaza Durumunda Ne Yapmalısınız?

21 Haziran 2010 Pazartesi

Kaza anında yapmanız gerekenleri bilmeniz hem sıkıntı yaşamamanız hem de hasarınızı eksiksiz ve zamanında almanızı sağlar.

Kazaya İkiden Fazla Araç Karıştıysa Nasıl Tutanak Tutulur?

06 Ekim 2010 Çarşamba
İkiden fazla aracın karıştığı kazalarda da kaza tespit tutanağı formu kullanılabilir mi?