444 24 00
7/24 Yanınızdayız

2015 Trafik Sigortası Teminatları

26 Şubat 2015

Sosyal devlet ilkesinin bir gereği olan ve trafikteki risklerin boyutunu bir nebzede olsa azaltan trafik sigortası, 2015’te ne kadar güvence sağlıyor? 2015 trafik sigortası teminatlarına geçmeden önce teminatların nasıl belirlendiğine dair bilgiler vermek istedik.

Trafik kazalarında sorumluluğu bulunmayan tarafın güvencesi trafik sigortaları, bu kişilerin maddi veya ölüm, sakat kalma ve yaralanma gibi bedensel zararlarını karşılamaktadır.  

Devlet, olası hasar durumunda sorumluluğu bulunmayan veya kusur oranı düşük olan sürücülerin bütçesinin zarar görmesinin önün geçebilmek için, araç sigortası çeşitlerinden biri olan trafik sigortasının yapılmasını zorunlu kılmıştır. 

Trafiğe çıkan her araç sahibinin yaptırması zorunlu kılınan zorunlu trafik sigortasının limitleri ve teminatları, Hazine Müsteşarlığı tarafından belirlenmekte, tüm sigorta şirketleri de bu kriterler doğrultusunda hizmet vermektedir.  Limitleriyle trafikteki tüm araçlar ve sürücüler için aynı güvenceyi veren trafik sigortasının fiyatları ise sigorta şirketlerine göre değişiklik göstermektedir.

  

Trafik sigortası fiyatlarını ve ödeme koşullarını etkileyen pek çok unsur vardır. Bu unsurlardan bazıları araçlardan ve sürücülerden, bazıları ise sigorta şirketlerinin kendi politikalarından kaynaklanır. Trafik sigortası fiyatlarını etkileyen değişkenleri ve ayrıntılarını "Trafik Sigortası Fiyatı Belirleme" başlıklı yazımızdan öğrenebilirsiniz.

2015 Trafik Sigortası Teminatları Ne Kadar Oldu?

Her yıl doğrudan Hazine Müsteşarlığı tarafından belirlenen ve duyurulan trafik sigortası teminatları aşağıdaki güvenceleri vermektedir:

  • Kişi başına ölüm ve tedavi masrafları
  • Kaza başına ölüm ve tedavi masrafları
  • Kaza başına maddi zarar tutarları

Trafik sigortasının fiyatları, 2014 yılından beri serbest bırakıldı ama Hazine Müsteşarlığı haksız rekabetin önüne geçebilmek için sigorta şirketlerini denetlemektedir. Bu amaçla şirketlerin ne kadar teminat tutarı göstermeleri gerektiği yine Hazine Müsteşarlığı tarafından tespit edilmektedir. Sigorta şirketleri ise önceden belirlenen bu teminat tutarlarına uymakla yükümlüdür. 

2015 yılı için uygulanacak trafik sigortası asgari sigorta teminatları da 2015’e girmeden Aralık ayının son günlerinde Resmi Gazete’de yayımlanmıştır. 2015 trafik sigortası teminatlarını gösteren tablo şu şekildedir.

Siz de henüz 2015 trafik sigortanızı yeniletmeyseniz, daha fazla zaman kaybetmeden araç sigortanızı yaptırın. Trafik güvenliğini şansa bırakmayın!

2015’in en uygun trafik sigortası fiyatları için Sigortam.net'ten 2015 trafik sigortası hesaplama formunu doldurun. Dilerseniz de 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın, 7/24 telefonda sigortanızı satın alın.


Okumaya Devam Edin

Trafik Sigortası Teminatları Nelerdir?

02 Mart 2012 Cuma
Zorunlu trafik sigortası teminatları Hazine Müsteşarlığı tarafından belirlenir ve tüm şirketler tarafından aynı teminatlar uygulanır. Bu yüzden şirketlerin vereceği tekliflerde teminat farkı bulunmaz ancak fiyat farklılıkları görülebilir. 

Trafik Sigortası Poliçesinde Teminat Dışı Durumlar

12 Haziran 2014 Perşembe

İster kasko ister trafk sigortası yaptıracak olun; her 2 araç sigortasında da teminatları, teminat dışı durumları bilmeniz önemlidir.

Standart Trafik Sigortasındaki Teminatlar Neler?

10 Temmuz 2014 Perşembe

Genel şartları belirli oranlarla çizilmiş olan trafik sigortanızın standart teminatlarıyla ne tür hasarlarınızı garantiye alabilirsiniz, biliyor musunuz?