2015 Zorunlu Trafik Sigortası Fiyatları Nasıl Hesaplanır?

Zorunlu trafik sigortası adından da anlaşılacağı üzere yaptırılması mecburi olan bir araç sigortasıdır. Yaptırmayan araç sahipleri yakalandığında ceza alır. “Trafikte onca aracın arasında nasıl olsa yakalanmam zor” diye düşünebilirsiniz. Fakat teknolojinin hızla ilerlemesi online sistemlerin de gelişmesini sağladı. Trafikte sigortası yaptırmayanlar bu sistemler sayesinde kolayca görülebiliyor.

Aynı şekilde poliçenin zamanında yenilenmesi de büyük önem taşıyor. Trafik sigortası olmadan bir gün bile trafikte olmak cezalarınızın birikmesine neden oluyor. Ayrıca araç otoparka çekilerek uzun süre trafiğe de çıkarılmıyor. Bu süreçte otopark ücreti de araç sahibi tarafından ödeniyor. Trafik sigortanızın yenilenme zamanını unutuyorsanız poliçe vade hatırlama formumuzu doldurmanız yeterlidir. Günü geldiğinde size biz hatırlatmış oluruz.

  

Trafik sigortasının asıl amacı ise trafikte güvenliği sağlamaktır. Kazada suçsuz olan kişilerin zararlarını kapsamı altına alır. Maddi ve manevi mağdur olan kişilerin ihtiyaçlarını giderir. Zorunlu trafik sigortasının kapsamı ile ilgili "Zorunlu Trafik Sigortası Kapsamı Nedir?" yazımızdan bilgi alabilirsiniz.

Trafik sigortası fiyatları hesaplanırken belli başlı standartlar vardır. 2015 zorunlu trafik sigortası fiyatları da bu standartlar ile belirlenir.

2015 Zorunlu Trafik Sigortası Fiyatlarını Belirleyen 5 Kriter
 

 • Aracın bağlı bulunduğu ile göre trafik sigortası fiyatları sigorta şirketleri tarafından belirlenir. Araç sayısı fazla olan büyük şehirler ile araç sayısı az olan küçük şehirlerin trafik sigortası primleri değişiklik gösterir.
   
 • Aracın hususi ya da ticari amaçla kullanılması primleri belirler.
   
 • Ruhsat sahibinin genç ya da orta yaşlı yani daha deneyimli olması primleri etkiler.
   
 • Araç sahibinin hasar yapmamış olması hasarsızlık indirimine sahip olmasını sağlar. Bu indirim de poliçe yenileme zamanında kullanılır. Böylece sigorta daha uyguna satın alınmış olur. 
   
 • 2015 yılı ile birlikte trafik cezalarına zam gelecek. Trafik cezalarına maruz kalanlar ve trafik kurallarını ihmal edenlerin de sigorta primleri yüksek olacaktır. Ayrıca araç sahibi hasarsızlık indirimini de kaybetmiş olacaktır.

Trafik sigortanızı en uygun fiyatlarla yaptırmak için zaman kaybetmeyin. Kayıplar yaşamadan da güvencenizi satın almış olun. En uygun zorunlu trafik sigortası fiyatlarına Sigortam.net’ten 2 dakikada ulaşın. Dilerseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın, 7/24 sigorta uzmanlarımızın desteğiyle sigortanızı satın alın.

Benzer İçerikler