İşte 2017 Araç Muayene Ücretleri | Sigortam.net
444 24 00
7/24 Yanınızdayız

İşte 2017 Araç Muayene Ücretleri

2017 araç muayene ücretleri belli oldu. Milyonlarca araç sahibini ilgilendiren yeni fiyatlar 1 Ocak 2017 tarihinden itibaren geçerli olacak. Araç muayene fiyatları 2017 yılında aşağıdaki gibi olacak.

Araç Muayene Ücretleri 2017

İşte "Araç muayene ücretleri 2017 yılında ne kadar olacak?" sorusunun cevabı; 

Araç Cinsi Tutar (TL)
Otomobil, Minibüs, Kamyonet ve Özel Amaçlı Taşıtlar  198,24 TL
Kamyon, Otobüs, Tanker ve Çekiciler 267,86 TL
Motosiklet ve Traktörler  101,48 TL

Araç Muayenesi Hangi Periyotlarda Yapılır?

Araç Muayene Ücretleri 2017

Araçların muayene periyotları aracın cinsi ve yaşına göre farklılık göstermektedir. Örneğin hususi olarak kullanılan binek otomobiller için muayene periyodu ilk üç yaş sonrasında ve ilk üç yaşında ardından takip eden her iki yılda bir olmak üzere gerçekleşmektedir.

Taksi, otobüs, kamyon ve kamyonet gibi diğer ticari araç sınıfındaki araçların muayene periyotları ise yıl 1’dir. Aracınızın muayene tarihini geciktirmeyerek 2017 araç muayene fiyatlarında belirtilen ücretler ile araç muayene işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Araç muayenesini geciktirmeniz halinde ceza ile karşılaşabileceğinizi unutmayın.

Araç Muayene Randevusu Nasıl Alınmaktadır?

Artık aracınızın muayene randevusu için online olarak başvuruda bulunarak sizin için en uygun olan muayene istasyonundan randevu alabilirsiniz. Araç muayenesi için Türkiye’deki tek yetkili kurum olan TÜVTÜRK üzerinden araç muayenesi randevusu alabilirsiniz. Randevu işlemlerinizi araç muayene randevusu sorgulama sayfası üzerinden kolayca gerçekleştirin.

TÜVTÜRK üzerinden randevu almak içinse aracınızın plaka, ruhsat seri no ve bulunduğunuz şehir bilgilerini ilgili alanlara girmeniz gerekiyor. Bu işlemleri gerçekleştirdikten sonra bulunuduğunuz ilin muayene istasyonları listesine ulaşmış olacaksınız. Muayene istasyonları listesinden yapacağınız seçim sonrasında ise gün ve saat bilgilerini seçerek araç muayenesi için randevu işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.  

Ekipmanlarınızın Eksiksiz Olmasına Dikkat Edin

Aracınızı muayene için yetkili istasyonlara götürmeden önce mutlaka araç içi ekipmanlarınızın tam ve çalışır olduğuna dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde aracınız muayeneden kalması tehlikesi ile karşılaşabilirsiniz. Muayeneden kalan araçlar için eksikliklerini tamamlayabilmesi maksadıyla 1 aylık ek süre tanınmaktadır. Araç sahibi bu 1 ay lık süre içerisinde aracındaki eksik ekipmanları tamamlayarak yeniden muayene için başvuruda bulunabilir. Bu 1 aylık süre içerisinde yapılan 2. Muayene başvurusunda herhangi bir ücret talebinde bulunulmamaktadır. Ancak söz konusu 1 aylı ksüre zarfında muayeneye gelmeye araç ücretsiz muayene hakkını kayetmektedir. Muayeneye gelmeyen araçlar gibi ikinci muayeneden kalan araçlar da bir sonraki muayene için tekrar ücret ödemek zorunda kalacaktır. 2017 araç muayene fiyatlarında belirtilen ücretleri ikinci defa ödememek için bu konuda dikkatli olmanız gerekmektedir.

Muayeneye gitmeden aşağıdaki ekipmanların eksiksiz olduğuna emin olun;

  • İlk yardım çantası
  • Üçgen Reflektör
  • Yangın Söndürme Cihazı
  • Stepne

Araç Muayenesi Öncesinde Evraklarınız Tamam mı?

Araç muayenesi sırasında aracınızdaki ekipmanların dışında yanınızda bulundurmanız gereken bazı evraklar da gerekmektedir. Araç ruhsatı, zorunlu trafik sigortası, aynı ay içerisinde muayeneye götüreceğiniz ikinci araç sizin üzerinize değilse vekaletname ve LPG’li araçlar için; daha önceden sıvı gaz sistemi onaysız kusuru bulunması halinde montaj tespit raporu ve sızdırmazlık raporu araç sahiplerinin muayene sırasında yanlarında bulundurmaları gereken evraklardır. Eğer aracınızın zorunlu trafik sigortası poliçesinin vadesinin ne zaman biteceğinden emin değilseniz hemen 2017 trafik sigortası sorgulama ile poliçe vadenizi öğrenebilir, dilerseniz de poliçenizi en iyi fiyat garantisi ile yaptırabilirsiniz. 2017 araç muayene ücretleri ile ilgili yeni bir gelişmenin yaşanması halinde yine bu sayfa üzerinden sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz. 


Benzer İçerikler

Trafik Sigortasında Kademeli İndirim

Zorunlu trafik sigortası fiyatlarında özellikle 2013 yılında gerçekleşen artış, araç sahiplerinin tepkisini çekmişti. Sigorta şirketleri 2014’te sigorta fiyatlarında kademeli indirim uygulayacak.

Devamını Oku

Trafik Kazalarına En Çok Üniversite Mezunları Karışıyor

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) tarafından yapılan bir araştırmada, trafik kazalarına üniversite eğitimi almış kişilerin daha çok karıştığı ortaya çıktı. 

Devamını Oku

Trafik Sigortasında SMS İkazı

Zorunlu trafik sigortası yaptırmayanlar için Emniyet ve Hazine işbirliği ile SMS uyarı uygulaması başlatılacak.

Devamını Oku