444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Dikkat! 24 Milyon Ehliyet Değişecek

05 Şubat 2015

Sürücülerin trafiğe çıkabilmesinde, çevirmeleri kolayca geçebilmesinde ehliyetin önemi büyük. Öyle ki ehliyet kaybında trafiğe çıkamıyor, ehliyet kaybında yapmamız gerekenleri araştırmaya başlıyoruz. 

Trafiğe çıkış hakkının bir parçası olan ehliyet sınavlarında ve ehliyet sisteminde sık sık güncellemeler yapılıyor. Bu güncellemelerin bir kısmı Avrupa Standartlarına uyum sağlamak, bir kısmı ise sürücüleri daha dikkatli davranmaya teşvik amaçlı yapılıyor.  

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın! TRAFİK TEKLİFİ ALIN

2015 yılıyla birlikte ehliyet sistemindeki güncellemelere bir yenisi daha eklendi. Bu güncelleme hakkında bilgi veren İstanbul Sürücü Kursları ve Eğitimcileri Federasyonu (İSKEF) Başkanı Murat Tekin, temmuz ya da ağustos ayında yürürlüğe girmesi beklenen Karayolları Trafik Yönetmeliği uyarınca yaklaşık 24 milyon ehliyetin 15 lira karşılığında yenileriyle değiştirileceğini belirtti.

Tekin, içinde Stajyer Ehliyet Kanunu'na ilişkin düzenlemelerin de yer aldığı yönetmelikte son adımlara gelindiğini ifade ederek, yönetmeliğin en erken Temmuz ya da ağustos ayında yürürlüğe gireceğini  kaydetti. 

Emniyet sistemindeki bu değişimin Avrupa'daki ehliyet sisteminden esinlenildiğini belirten Tekin, sözlerine şöyle devam etti:

"Şu anda 9 ayrı ehliyet veriyoruz. Bu yeni ehliyet sınıfları 17'ye çıkacak. Ehliyetlerimizin hepsi değişecek. Otomobil, minibüs gibi küçük araçlar için  kullanılan ehliyetler 10, otobüs ve kamyon gibi araçlar için kullanan ehliyetler de 5 yılda bir değiştirilecek. Sürücü, belirtilen süreyi doldurduktan sonra sağlık ocağına gidecek ve tekrar, "Sürücü olur raporu" alacak. Bu raporu aldıktan sonra 15 lirasını vererek, ehliyetini değiştirecek." 

24 Milyon Ehliyet Değişecek

Tekin, Türkiye'deki ehliyet sayısının 24 milyonu bulunduğunu ifade ederek, bunların 15 lira karşılığında yenileriyle değiştirileceğini söyledi. 

Yeni ehliyetlerin, Avrupa ülkeleri de dahil 80 ülkede geçerli olacağını dile getiren Tekin, "Yeni yönetmelikle küçük ehliyeti alıp, tecrübe edinip  daha sonra büyük ehliyete geçme şartı gelecek. Mesela bir kişi E sınıfı dediğimiz otobüs, kamyon ehliyetine başvuramayacak. Önce B sınıfını alabilecek.” şeklinde konuştu.
 
İlk defa ehliyet almak için başvuran kişilerin yazılı ve direksiyon sınavlarında başarılı olduktan sonra 1 yıl staj göreceğini, bu süre içerisinde Emniyet Genel Müdürlüğü'nün sürücüye 50 ya da 70 ceza puanı hakkı verme yetkisinin bulunduğunu anlatan Tekin, sürücünün bu sürede ceza puanını doldurması halinde  aldığı stajyer ehliyetin iptal olacağını söyledi.

Sertifika Dosyasını Çevirmeyen 1 Milyon 700 Bin Ehliyet Risk Altında

İSKEF Başkanı Murat Tekin, Motorlu Taşıtlar Sürücü Kursu Yönetmeliği'nin, 29 Mayıs 2013'te değiştiğini, direksiyon sınavlarının daha da zorlaştığını belirtti. 
 
Yönetmelikle sınavda başarılı olan kişilere, sertifikalarını emniyete götürmeleri için bir süre sınırı getirildiğini ve bu sürenin de 2 yıl olduğunu dile getiren Tekin, şu andan itibaren sürücü kursuna başvuracak adayların, sertifikalarını aldıktan sonra bunların üzerinde yazılı olan tarih itibarıyla 2 yıl içerisinde bunu ehliyete dönüştürmek zorunda olduklarını söyledi. 
 
Tekin, şu anda yaklaşık 1 milyon 700 bin ehliyetin riskte olduğunu belirterek önceki ehliyetlerin de 29 Mayıs 2015'e kadar dönüştürülmek zorunda.olduğunu söyledi. Yani çevrilmeyen sertifika dosyaları yanacak, tekrar sürücü kurslarına müracaat etmeleri gerekecek.

Trafik kontrollerinde bakılacak tek şey ehliyetler değildir. Araç sigortalarından biri olan trafik sigortası da yolculuğunuzu sorunsuz tamamlamanız için şarttır. Aksi halde aracınız park alanına çekilerek trafikten men edilir, boş yere bütçenize ekstra yük yüklersiniz. 

Bir zorunluluktan öte ihtiyaç olan trafik sigortanızı ertelemeyin. Bütçenize uygun trafik sigortası fiyatları için Sigortam.net’e gelerek poliçe sorgulaması yapın, hem bütçenizde hem de sigortanızda tasarruf sağlayın. Telefon desteğine ihtiyaç duyarsanız, 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı 7/24 aramanız yeterli.


Okumaya Devam Edin

Ehliyette Aday Sürücü Dönemi

08 Temmuz 2013 Pazartesi
Stajyer ehliyeti olarak da bilinen aday sürücü ehliyeti ile ilgili yasa Meclis’ten geçti. İlk defa ehliyet alacak olanlar en az 1 yıl süreyle aday sürücü olacak.

Yeni Ehliyet Alacaklar Yaşadı!

16 Ocak 2014 Perşembe

Yeni Ehliyet Yasası ehliyet alacaklara çok büyük kolaylıklar sağlıyor. Yeni ehliyet sistemi ehliyet randevularını internet ortamına taşıdı. Ayrıca ehliyet belgesi alınacak emniyet müdürlüğünün gidilen sürücü kursuyla en ilçede olması şartı da kaldırıldı.

3 Kez Yapılan Yanlış Ehliyetin Kaybedilmesine Yol Açıyor!

15 Temmuz 2014 Salı

İçişleri Bakanlığı Karayolları Trafik Yönetmeliği’nde önemli değişiklikler hazırladı. Son aşamasında olunan tasarının içeriğine yazımızdan ulaşın.