Açık Camın Yakıt Tüketimine Etkisi | Trafik Sigortası
444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Açık Camın Yakıt Tüketimine Etkisi

Yaz aylarına sayılı günler kalan bugünlerde araba kullanma esnasında en çok tarışılan konulardan biri de araç camı açıkken mi daha fazla yakıt gider, yoksa klima açıkken mi? Yüksek hız esnasında açık cam, yakıt tüketimini % 10’a varan düzeyde arttırabiliyor. Klima açmak ise yakıt tüketimi oranını % 5 arttırıyor.

''Yakıtta Tasaruffun Püf Noktaları'' yazımızda da açık camın araçlarda yakıt tasarrufu miktarını olumsuz etkilediğine değinmiştik. Bunun nedeni ise; sürüş esnasında camların açık olması sırasında araç içerisine hava dolması ve bunun araç için ekstra dirence neden olması. 

Araç camlarının açık olduğu esnada bir de hızlıysanız otomobil ekstra efor sarfeder, dolayısıyla araç yönüne ters büyük bir tepki kuvveti olur. Araçtaki açık cam sayısı, camların açıklık seviyeleri, aracın klima derecesi gibi etkenler araçlarda yakıt tasarrufunu etkileyen unsurlardan.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın! TRAFİK TEKLİFİ AL

Açık Camın Yakıt Tüketimine Etkisini Önlemek
 

  • Genel olarak 80km/h ve üzerindeki hızlarda araçtaki camlar kapalı olmalıdır.
     
  • Portbagajına sahipseniz kullanmadığınız dönemlerde kaldırın. çünkü; bu aracın rüzgara karşı direncini arttırır ve yakıt tüketimi oranını yükseltir.
     
  • Araba kullanma anında doğru hızda ilerleyin, hızlanıp ani duruşlarda daha fazla yakıt tüketimi gerçekleşir.
     
  • Vites değişimnde doğru adımlarla ilerleyin. Yüksek vites, düşük devir yakıt tüketimini olumlu etkiler.

Sigortam.net üzerinden trafik sigortası sorgulama yaparak en uygun trafik sigortası fiyatlarına. Dilerseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayarak 7/24 araç sigortası ile ilgili detaylı bilgi alın.


Benzer İçerikler

Sigortam.net ile Trafik Sigortası Fiyatları Bütçenizi Zorlamaz

Geçtiğimiz aylarda yürürlüğe giren yeni zorunlu trafik sigortası genel şartları, araç sahipleri için oldukça önemli değişiklikler getirdi.

Devamını Oku

Aracının Kilometresini Düşürerek Satanlar Yandı

Yargıtay 23. Ceza Mahkemesi, ikinci el oto satışında km düşürme eyleminin dolandırıcılık suçu olduğuna karar vererek, aracının kilometresini düşürenlere hapis yolunu açtı.

Devamını Oku