Alkollü Araç Kullanımı ve Sigorta

Kurallara uymama, araç sigortası çeşitlerinden trafik sigortasını yaptırmama, alkollü araç kullanımı…Ve bunlar gibi birçok faktör trafikteki sürücüye ve sürücülere maddi, manevi kayıp yaşatıyor. Araştırmalar trafikte yaşanan birçok kayıbın sürücüden kaynaklı olduğunu gösteriyor bunun en doğru ve en acı kanıtı ise; alkollü araç kullanımı sonucundaki vahim sonuçlar. 

Bu vahim sonuçların, artan trafik kazalarının önüne geçebilmek ve çoğalan araç sayısını trafik denetimlerinde daha sıkı takip  edebilmek amacıyla İçişleri Bakanlığı, Karayolları Trafik Yönetmeliğine önemli yaptırımlar ve trafik cezaları ekledi. Bu uygulama ile alkollü yola çıkan sürücüler, alkol tespitini reddedenler ve alkol limitlerini aşanlar trafikten uzaklaştırılacak. Uzaklaştırma süresi tekrar edilmesi halinde daha da uzayacak. 

Daha açık anlatmak gerekirse; İlk kez alkollü yola çıkan ve limiti aşan sürücü 6 ay, 2. kez 2 yıl, 3. ve daha üstü tekrarlarda ise 5 yıl trafikten men edilecek.

Alkol Tespiti Reddine Büyük Ceza

Trafik denetimleri sırasında alkol tespiti cihazını kullanmak istemeyenler ve zorluk çıkaranlar için ise hem idari para cezası uygulanacak hem de 2 yıl süre ile olmak üzere ehliyeti elinden alınacak.

Yasalarla belirlenmiş sınırın üzerinde alkollü araç kullandığı tespit edilen sürücüler ile teknik cihaz kullanımını reddedenlerin hakkında işlem yapılacak ve araç kullanmaktan men edilecek.

Teknik cihaz tespiti sonunda 1,00 promilin üzerinde kanında alkol bulunduğu tespit edilen sürücülere, haklarında adli işlem yapılabilme sureti ile gözaltı işlemi yapılabilecek.
Alkol ölçümünün itirazı halinde tekrar ölçüm yapılmayacak ve işleme yapılan itirazlar mahkemelere yapılacak.

Uyuşturucu Kullanan Sürücüler de Ceza Kapsamında

Cezanın kapsamı uyuşturucu kullanan sürücüleri de kapsıyor. Uyuşturucu kullananların tespiti ise; solunum havası, tükürük veya benzeri biyolojik örnekler baz alınarak teknik cihazlar yardımı ile yapılacak.

Uyuşturucu madde yahut uyarıcı madde kullandığı tespit edilen sürücülere ise her defasında idari para cezası verilecek, sürücü belgelerine 5 sene süre ile el konulacak. Tespiti gerçekleşen uyuşturucu kullanan kişilere ayrıca adli işlem yapılacak, gözaltına alınacak.

Alkol tespitinde olduğu gibi uyuşturucu tespitine de karşı çıkan sürücüler idaeri para cezası ödemek zorunda kalacak ve sürücü belgeleri 2 yıl ellerinden alınacak. Yaralanmalar ve ölümlerle sonuçlanan ya da el konulan maddi hasarlı trafik kazasına karışarak teknik cihazla alkol ve uyuşturucu kullanımının tespitine yönelik ölçümlere karşı çıkan sürücülere idari para cezası verilebilecek ve 2 yıl süre ile sürücü belgeleri ellerinden alınacak.

Alkol Kullanımı ve Araç Sigortaları

Karayolları Trafik Yönetmeliğince bazı yaptırımlarla cezalandırılan alkollü araç kullanımı, sigorta şirketleri tarafından da cezalandırılıyor buna göre; Sigortacılık Mevzuatında, alkollü araç kullanımı ile ilişkili uygulamalar kasko ve trafik sigortası genel şartlarında düzenlenmiştir. 

Kasko Sigortası Genel Şartları’nda taşıtın, yasaklanan miktaran fazla içki almış sürücü tarafından kullanılması esnasında meydana gelen hasarlar, kasko sigortasının teminatı dışında tutulmuş ve alkollü kaza hasarı yaşayan sürücüler bir şekilde cezalandırılmıştır.

Trafik sigortasında ise; 3.kişilerin uğrayacağı hasarları tazmin edeceğinden tazminat gerektiren olaydan sorumlu olan kişilerin alkollü içki tüketmeleri sebebiyle aracı güvenli sürüş yeteneğini kaybetmesi nedeniyle yaşandıysa, zarar gören tarafın tazmin hakkı saklı tutularak tazminat ödenir, sigorta şirketi ödediği tazminatı olaya sebep olan kişiden geri alır.

Ne yazık ki ülkemizde, alkollü araç kullanımı trafik kazalarının önemli sebeplerinden olup, büyük kayıplar yaşatmakta ve çoğu ailenin canını yakmakta. Bu nedenle araç kullanımı başlı başına bir suç olmasının dışında, toplumdaki bireylerin can ve mallarına zarar vermesi sebebiyle de toplumsal bir vaka. Bu yüzden hem kendinizin ve sevdiklerinizin hem de toplumun can ve mal güvenliğini korumak adına alkollü araç kullanmaktan kaçının.

Sizin elinizde olmayan ve her an yaşanabilecek hasarların önüne geçebilmek adına araç sigortası yaptırmayı ihmal etmeyin. Bu konuda farklı sigorta şirketlerini değerlendirebilmek adına dilerseniz Sigortam.net’in online hizmet avantajlarını dilerseniz de 7/24 hizmet anlayışıyla hareket eden 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattının kolaylıklarını değerlendirin.

Benzer İçerikler

Güneş Sigorta’dan Pratik Ev Sigortası!

Güneş Sigorta’dan Avantajlı Konut Sigortası Paketi: Pratik Ev Sigortası!

Bütçenizi zorlamadan evinizi ve eşyalarınızı...güvence altına almak ister misiniz? Güneş Sigorta'dan Pratik Ev Sigortası yaptırarak yangın, su...basması, hırsızlık, cam kırılması ve daha bir çok riske karşı evinizi ve eşyalarınızı koruma altına alabilir, kombi...ve klima bakımı, tamirat işleri gibi konut yardım hizmetlerinden ücretsiz yararlanabilirsiniz. Üstelik tüm...bu hizmetler Pratik Ev Sigortası kapsamında sadece 89 TL. [widget id="sigortamnet_konut_widget-2"]

Pratik Ev...Sigortası Kapsamı Nelerdir?

Konut sigortası neleri kapsar, konut sigortası ne işe yarar?...sorularının detayları yazımızın devamında. Pratik Ev Sigortası'nın güvence kapsamı hakkında aşağıdaki listemizden bilgi...alabilirsiniz.
 • Yangın, yıldırım, infilak
 • Grev, lokavt, kargaşa, halk hareketleri, kötü niyetli hareketler,...terör
 • Sel, su basması
 • Yer kayması
 • Dahili su
 • Fırtına
 • Kar...Ağırlığı
 • Hırsızlık
 • Duman
 • Cam Kırılması
 • Komşuluk ve kiracı mali mesuliyet
 • ...
 • Enkaz kaldırma masrafları
 • Kara ve hava taşıtları çarpması
 • Üçüncü şahıs mali sorumluluk
 • ...
 • Konut yardım
Sel, su basması, yer kayması, fırtına gibi doğal olaylara; hırsızlık, yangın gibi istenmeyen...durumlara karşı önlem almak istiyorsanız ev sigortası seçenekleri içerisinde Pratik Ev, bütçenizi zorlamadan evinizi güvenceye...almanızı sağlar. Konut sigortası fiyatları içerisinde uygun primleri ile dikkatleri çeken ürün, asistans hizmetleri ile de...avantajlarını arttırıyor.

Üstelik Konut Asistans Hizmetleri de Ücretsiz!

Pratik Ev Sigortası kapsamında, asistans...hizmetlerinden ücret ödemeden yararlanabilirsiniz. Asistans hizmetlerinin detaylarına bakacak olursak, poliçe kapsamındaki konut...yardım hizmetleri aşağıdaki gibidir:
 • Kombi ve klima bakım hizmeti
 • Tesisat işleri
 • Elektrik...işleri
 • Anahtar işleri
 • Cam işleri
 • Otel hizmeti
 • Güvenlik hizmeti
 • Sigortalı...faturaların ödenmesi
 • Konutta kalan kişinin kurtarılması
Konut yardım hizmetlerini bağımsız olarak...yaptırırsanız, her biri için ayrı ücret ödemeniz gerekir. Pratik Ev Sigortası ile ise tek bir poliçede hem evinizi koruma altına...alabilir, hem asistans hizmetlerinden ücretsiz yararlanırsınız. Evinizde tamir gerektiren bir sorun oluştuğunda, camınız...kırıldığında ya da kombinize bakım yaptırmanız gerektiğinde düşünmenize ve ayrıca para ödemenize gerek kalmaz.

Kiracılar...İçin de Konut Sigortası!

Kiracı konut sigortası yaptırabilir mi? Kiracılar için konut sigortası...yaptırmanın avantajları nelerdir? İşte bu sorular, ev sahibi olmayan, kirada oturan kişiler için oldukça önemli. Kiracı iseniz ev...sigortası yaptırmak mantıklı gelmiyor olabilir ama konut sigortası sadece evin kendisini değil içerisindeki eşyaları da korur....Değer verdiğiniz eşyaların başına olumsuz bir durum geldiğinde, masraflarını belirli bir limite kadar poliçeden...karşılayabilirsiniz. Örneğin oturduğunuz evin camları, üçüncü kişilerin hareketleri veya çevre kazaları sonucunda kırılıp...hasar gördüyse, cam işleri teminatı kapsamında hasarınız karşılanır. Evinizde meydana gelebilecek su...basması, yangın çıkması gibi olumsuz durumlarda komşularınızın evleri de zarar görebilir. Bu durum sizin...sorumluluğunuzda olduğu için ortaya çıkan hasar masraflarının sizin tarafınızdan ödenmesi gerekir. Kiracı olarak konut...sigortası yaptırarak komşuluk-kiracılık mali mesuliyet teminatından faydalanabilirsiniz. Yani belirli bir...limite kadar komşularınızın evlerinde ortaya çıkan hasarlar, konut sigortası poliçeniz tarafından ödenir. Üstelik yukarıda...bahsettiğimiz konut yardım hizmetlerinden de kiracı olarak faydalanabilirsiniz. Bu sayede bakım ve asistans hizmetlerine ayrıca para...vermek zorunda kalmazsınız.

Evinizdeki Huzur İçin Geç Kalmayın!

Konut sigortası hesaplama yapmak için...teklif almanız yeterli.
Sigortam.net'ten konut sigortası teklifi alın, pratik ev sigortası...ürünü ve diğer ev sigorta seçenekleri için en uygun fiyatları öğrenin. Dilerseniz 444 24 00 Sigorta Destek Hattımızdan arayarak...sigorta uzmanlarımızdan konut sigortası detayları için destek alın, sigortanızı telefonda yaptırın.

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın! İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL