444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Ambulansa Yer Vermemenin Bedeli 88 TL

29 Ocak 2015

Her yıl, her alanda olduğu gibi 2015 yılında da trafik cezalarında ve denetimlerinde yeni uygulamalar devreye girmeye başladı. Trafikteki denetimler sıklaştı, yeni cezalar ortaya çıkmaya başladı. 2015 trafik cezalarında yaşanan artışlar için "2015 Trafik Cezaları Yaptırımları" başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Hem denetimlerdeki hem de cezalardaki artışın nedeni sürücülerin trafik kurallarına daha fazla uymasını ve bu sayede de trafikte güvenliği sağlamak. 

Güvenli sürüşü tehlikeye atan, sürücülerin bütçesine ek bir maliyet olarak yüklenen trafik cezalarının başlıca nedenleri; kırmızı ışıkta geçmek, alkollü araç kullanmak, hatalı sollama yapmak, egsoz gaz ölçümünü yaptırmamak ve ambulansa yer vermemek gibi etkenler sayılabilir. 2015 yılı ile birlikte trafik cezası nedenlerinden biri olan ambulansa yer vermeme konusunda yeni bir uygulamaya geçilecek. 

  

Her yıl binlerce insanın trafik kazalarında hayatını kaybettiğine "Türkiye'deki Trafik Kazaları ve Nedenleri" başlıklı yazımızda değinmiştik.

Bu kayıplar sadece kazalardan kaynaklı olmayabiliyor, tedavini gecikmesi de insanları yaşamından edebiliyor. Özellikle İstanbul gibi trafiğin yoğun olduğu bir şehirde yaşıyorsanız, dakikalar bile çok önemlidir. Bu nedenle trafiğin yoğun olduğu zamanlarda ambulanslar, polis araçları veya resmi araçların önceliği vardır. Ancak dikkatsiz veya sorumsuz sürücüler bu önceliği unutarak kötü sonuçların doğmasına neden olabiliyordu. Lakin bu araçları tespit etmek, her zaman mümkün olmuyordu.

İşte bunun önüne geçmek adına yeni bir uygulama başlatıldı. Buna göre; ihtiyaca göre illere dağıtılan 798 ambulansların içerisine kameralar yerleştirilecek ve trafikte ambulansa yol vermeyen araçlar tespit edilecek.

Trafik Kurallarını Hiçe Sayanlar Teşhir Edilecek!

Sağlık Bakanlığı Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Doç. Dr. Osman Arıkan Nacar, ambulansa yol vermeyen sürücülere yönelik cezaların olduğunu, bu cezanın bedelinin kavşakta 88 lira, düz yolda 80 lira olduğunu hatırlattı ve “Ancak bu sürücüleri tespit edemiyorduk; bu nedenle de cezai bir işlem uygulanamıyordu” dedi. 

Ambulans önceliği kuralını ihlal edenlerin kolayca tespiti için böyle bir uygulama başlattıklarını aktaran Nacar, uygulamayı şöyle anlattı:

“Ambulansın kontağına uyumlaştırılmış kameralarla, kontağın çalışmasıyla beraber yol kaydı yapmaya başlayacak. Ceza kesilmesi talep edilen araçların bilgileri, görüntüleriyle beraber il emniyet müdürlüklerine yollanacak. Ambulanslarımıza yol vermeyen sürücülerimize ceza uygulanacak.”

Nacar, insan yaşamanı tehlikeye atan bu kötü örneklerin teşhir edeceklerini de söylerek, “Ara ara bunları televizyonlarda "böyle yapmayınız" diyerek, kimlik bilgilerini saklamak kaydıyla kamuoyuyla paylaşacağız” diye konuştu. 

Trafik kurallarına dikkat edilmemesi gibi trafik sigortası gecikmeleri de bütçeniz için ekstra bir yük olacaktır. Trafiğe yeni kayıt ettirdiğiniz bir aracınız varsa, trafik sigortanızı yaptırın; trafik poliçesi yenileme dönemindeyseniz, poliçe sorgulamaları yaparak kısa sürede araç sigortanızı yenileyin. 

En uygun araç sigortaları konusunda destek için dilerseniz Sigortam.net'e gelin, dilerseniz de 7/24 kesintisiz hizmetle çalışan 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın.


Okumaya Devam Edin

Trafik Cezasında Faiz Affı

09 Eylül 2013 Pazartesi

Trafik cezası ve Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) ödemelerini geciktirenler için faiz affı gündemde.

Trafik Cezası Kesme Yetkisi Genişletildi

11 Eylül 2013 Çarşamba

Emniyet, yaptığı yeni düzenleme ile merkez teşkilatında görevli memurlara da trafik cezası kesme yetkisi verdi.

Trafik Cezası Zamları, Yeni Yılda Trafik Sigortası Fiyatlarını Nasıl Etkileyecek?

22 Ocak 2015 Perşembe

2015 yılında trafik cezasına yapılan zamlar trafik sigortasında sigortacı ve sigortalıları ilgilendiren önemli değişiklikler meydana getirdi.