Araba Kullanırken Uyulması Gereken Trafik Kuralları

Araba kullanırken bazı davranışlara dikkat etmeniz gerekir. Trafikte seyir halindeyken sadece sizin hayatınız değil trafikteki diğer sürücü ve yolcuların da hayati riski vardır. Dolayısıyla trafikteki herkesin güvenli bir şekilde yolculuğunu tamamlaması için trafik kurallarına uyulması son derece önemlidir. Konuyla ilgili “Araba Kullanırken Dikkat Edilmesi Gereken 10 Önemli Nokta” yazımızdan da bilgi alabilirsiniz.

Aracın Vitesini Büyütmek

Aracınızla seyir halindeyken vites büyütmek istediğinizde araç hızınızı artırmanız gerekir. Sol ayağınızı debriyaja basılı tutarak ve sağ ayağınızı gaz pedalından çekerek işleme başlamalısınız. Sonrasında hızlı bir şekilde üst vitese geçerek ve sol ayağınızı yavaş bir şekilde debriyajdan çekerek sağ ayağınızla tekrar gaz pedalına basarak yolunuza devam etmelisiniz.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!TRAFİK TEKLİFİ AL

Aracın Vitesini Küçültmek

Aracınızla hareket halindeyken vitesi küçültmek için ayağınızı gazdan çekerek hızınızı düşürmeniz gerekir. Sol ayağınızla debriyaja basarak bu işlemi gerçekleştirmeniz gerekir. İşlem bitene kadar ayağınızı debriyajdan çekmemeli ve hızlı bir şekilde hareket etmelisiniz. Sonrasında sol ayağınızı debriyajdan çekerek sağ ayağınızla gaza yavaş bir şekilde basmalısınız.

Araçla Şerit Değiştirmek

Aracınızla yola çıktığınızda mutlaka sağ şeriti kullanmanız gerekir. Çünkü sol şeritler zorunlu durumlarda kullanılır. Örneğin ambulans geçeceği zaman bu yolu kullanır. Şerit değiştirmeden önce mutlaka trafik levhasına bakmalı, önünüzdeki ve arkanızdaki yolu kontrol ettikten sonra eğer koşullar uygunsa işlem gerçekleştirilmelidir. Mutlaka uyarı sinyali de verilmelidir.

Öndeki Aracı Geçmek

Öndeki aracı geçmek istenildiğinde kullanılan şeridin bu duruma müsait olup olmadığına bakılmalıdır. Geçilecek aracın hızlı ile sizin hızınızı kontrol etmeniz gerekir. Bu işlem geçilmek istenen aracın sol tarafındaki şeritten yapılmalıdır. Mutlaka uyarı verilerek yapılmalıdır.

Araçla Dönüş Yapmak

Sağa dönmek isteyen sürücü bu yönde uyarı işaretini vermeli, hızını azaltmalı ve dar kavisle işlemi gerçekleştirmelidir. Sola dönmek isteyen sürücü bu yönde uyarı vermeli, hızını azaltmalı, yolu kontrol etmeli ve geniş bir kavisle işlemi gerçekleştirmelidir.

Araçla Geri Manevra Yapmak

Aracınızla geri manevra yaparken mutlaka arkanızdaki trafiği kontrol etmeli, yolun müsaitliğine bakmalı ve sağ şeritte bu işlemi gerçekleştirmelisiniz. Sol ayağınızla debriyaja basmalı ve geri vitesi kullanmalısınız. Sonrasında sol ayağınızı debriyajdan çekmeli ve sağ ayağınızla gaza yavaşça basmalısınız. İşlem sırasında yol kontrolüne devam etmelisiniz.

Aracı Durdurmak

Aracı trafikte seyir halindeyken durdurmadan önce sağa sinyal vermelisiniz. Aracınızın hızını azaltmalı, vitesi küçültmeli ve sağ ayakla frene basarken sol ayakla da debriyaja basmalısınız. Burada önemli olan bir nokta da araç durmadan önce debriyaja basılmasıdır. Aksi durumda debriyaj balataları zarar görür. Aracınız durduğunda vitesi boşa almalı ve el frenini çekmelisiniz.

Aracı Park Etmek

Kara yolu üzerinden mecbur kalmadıkça araç park etmek yasaktır. Aracın park edileceği yer trafik akışını engellemeyen özellikte olmalıdır. Araba park edildiğinde mutlaka el frenini çekmeli ve tekerleğinin altına takoz koymalısınız. Aracın tüm sistemleri kapatılmalı, motor durdurulmalıdır. “Araç Park Etmenin İncelikleri” yazımızdan da bilgi alabilirsiniz.

Trafik kurallarını uyarak ve trafik sigortasıyaptırarak güvence sağlamalısınız. En uygun trafik sigortası fiyatları için Sigortam.net’tentrafik poliçesi sorgulaması yapmanız yeterli. Dilerseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın, 7/24 telefonda sigorta satın alın.

Benzer İçerikler

Trafik Sigortası Sorgulama 2019Trafik sigortası sorgulama yaparak, araç sigortası poliçe bilgilerinize kolayca ulaşabilirsiniz....Trafik sigortası sorgulama 2019 ile zorunlu trafik sigortası içerisindeki bitiş ve başlangıç...tarihleri, indirim kademeniz gibi detaylı bilgileri öğrenebilirsiniz. Peki trafik sigortası sorgulama nasıl...yapılır? Trafik sigortası poliçe sorgulama nereden yapılır? Trafik poliçe sorgulama...hakkında merak ettikleriniz yazımızda.

Trafik Sigortası Sorgulama 2019

Trafik poliçe ve...hasar bilgileri sorgulama için 2019 güncel bilgilerini yazımızda sizler için bir araya getirdik. Trafik sigortası bilgilerine...ulaşmak, araç sahipleri için oldukça önemli. Özellikle trafik sigortası ne zaman bitiyor, yeniden trafik...sigortası ne zaman yapılmalı sorularının cevapları, poliçe sorgulama ile öğrenebileceğiniz bilgiler. Bu...sebeple doğru bilgilere ulaşarak yenileme tarihlerini öğrenmek, sigorta şirketi ve poliçe bilgilerinize ulaşmak için sorgulama...yapmanız gerekli. Trafik sigortası sorgulama 2019 yapmak için farklı seçenekler mevcut. Dikkat edilmesi gereken en...önemli nokta ise bazı sorgulama yöntemlerinin ücretli olması. Gelin sorgulama seçeneklerine yakından bakalım.

Trafik sigortası...Nereden Sorgulanır?

Trafik sigortası sorgulama e-devlet sistemi ile yapılabiliyorE-devletten...SBM'nin (Sigorta Bilgi Merkezi) Trafik Poliçe ve Hasar Bilgileri Sorgulama bölümüne girerek, poliçe detaylarınızı...ücretsiz olarak öğrenebilirsiniz. Kendi üzerinize olan aracınızın poliçesini e-devlet şifreniz ile kolaylıkla...inceleyebilirsiniz. E-devletten trafik sigortanızı sorgulatarak öğrenebileceğiniz bilgiler ise;
  • Poliçe...bilgileri
  • Araç bilgileri
  • Teminat bilgileri
  • İndirim/sürprim bilgileri
Poliçenizin...teminat limitlerini öğrenmek isterseniz, teminat bilgileri kısmından aşağıdaki detaylara ulaşabilirsiniz.
  • Araç...Başına Maddi Teminat
  • Kişi Başına Tedavi Teminat
  • Kişi Başına Ölüm Sakatlık Teminatı
  • Kaza...Başına Maddi Teminat
  • Kaza Başına Tedavi Teminatı
  • Kaza Başına Ölüm Sakatlık Teminatı
Poliçe...ve araç bilgilerinizden, poliçenizin başlangıç ve bitişi tarihine, saşi no, araç tescil tarihi gibi önemli bilgilere...ulaşabilirsiniz. İndirim/sürprim bilgileri kısmında ise tarife basamak kodunuzun hangi kademede olduğu bilgisi yer alır....Hasarsızlık indiriminiz için önemli olan bu detay, yenileme dönemlerinizde ayrı bir öneme sahiptir. Çünkü yeni yaptıracağınız...poliçenin prim ücretini etkiler.

SBM'nin Trafik Poliçesi Sorgulama Seçenekleri

Trafik sigortası sorgulama SBM'nin sitesinden...de yapılabiliyor. SBM'nin Sigortam.360 uygulaması ile trafik poliçenizi sorgulatabilirsiniz. Trafik Poliçe...Sorgulama bölümünden sorgulama yapmak ücretsiz. Plaka ve TC Kimlik No ile SorgulamaPlaka ve Vergi Kimlik No ile...Sorgulama ve Sigorta Bilgileri ile Sorgulama şeçeneklerinden birini tercih ederek sorgulama işlemini...tamamlayabilirsiniz. trafik sigortası sorgulama 2019 SBM'nin ücretli web sorgulama seçeneği de mevcut. Sigortam 360.com'un web uygulamasından...ulaşabileceğiniz bilgiler ise oldukça geniş. Araç hasar, değişen parça, trafik ve kasko poliçe bilgileriniz, kaza tespit tutanağı...gibi birçok önemli bilgiyi sisteme üye olarak ve sorgu adedine göre satın alma yaparak öğrenebilirsiniz. Sorgu başı ücret 5 TL...olarak belirlenmiş. Dilerseniz üye olmadan ücret karşılığı da sorgulamaları yapabilirsiniz. Üye olmanız durumunda ise önceki...sorgulama sonuçlarınıza ücretsiz olarak istediğiniz zaman erişebilme fırsatınız var. Trafik sigortası sorgulama...2019 için güncel bilgilerinizi SMS göndererek de öğrenebilirsiniz. Araç sahipleri, 5664'e mesaj atarak arabalarının hasar...geçmişlerini, trafik poliçelerinin olup olmadığını ve detaylarını, kazaya karışma durumları varsa tespit tutanağı...detaylarını SMS ile öğrenebilirler. Bilmekte fayda var; bu uygulama tüm operatörler için sorgulama başına 7 TL ücrete...sahip. Trafik sigortası sorgulama 2019 için çağrı merkezini de arayabilirsiniz. Trafik poliçenizin olup...olmadığı, var ise poliçe numarası, ne zaman sona ereceği, iptal edildi ise ne zaman gerçekleştiği gibi detaylı bilgiler için...11890 Alo Hasar çağrı merkezini aramanız yeterli. Aracınızın plakasını veya saşi numarasını ileterek gerekli bilgileri...öğrenebilirsiniz. Araç sigorta sorgulama yapmak çok kolay! Poliçeniz hakkında doğru bilgileri almak ve yenileme...zamanlarınızda doğru kararlar vermek için yukarıda anlattığımız sorgulama seçeneklerini değerlendirebilirsiniz.

Bütçenizin...Güvencesi Sizin Elinizde!

Trafik sigortası, kaza...durumlarında karşı tarafta oluşacak maddi ve bedeni zararları karşılar. Bu sebeple kaza sonrasında hasar masraflarını sizin...ödemenize gerek kalmaz. Aynı zamanda trafik sigortasının yaptırılmaması durumda para cezası ve aracın trafikten men edilme riski...vardır. Poliçenizi yaptırmadığınız ya da yenilemediğiniz her ay ise gecikme faizi. Hasar masraflarından ve para cezasından...korunmak için trafik sigortanızı geciktirmeyin! Sigortam.net'ten en uygun trafik sigortası fiyatları için teklif alın,...ayrı ayrı sigorta şirketlerini gezmek yerine tek bir ekranda teklifleri karşılaştırın. Dilerseniz 444 24 00 Sigorta Destek...Hattımızdan arayarak trafik sigortanızı telefonda yaptırın.

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL