Araç Hasarımı Karşılayacak Araç Belli Değilse | Sigortam.net
444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Araç Hasarımı Karşılayacak Araç Belli Değilse Ne Yapmalı?

Trafik sigortası kapsamında en çok merak edilen konulardan biri de aracınızın hasarına neden olan araç belli değilse, araç sahibi ortalarda yoksa ne yapılabileceğidir. 

Bu durum özellikle sigorta sahiplerinin en çok karşılaştığı hasar çeşitlerinden biri olan; park halindeyken yaşandığı görülüyor. Bir çok sigorta sahibi bu durumda ne yapacağını bilemez ve yanlış hasar işlemleri ile hasarının karşılığını alamaz ya da sıkıntı yaşayabilir.

Aracınızın hasarına sebep olan ancak ortalarda olmayan araç sahibine karşı ne yapılabilir ya da önlem nasıl alınabilir bilmek hem hasarınızı karşılamanıza hem de bütçenizi korumanıza yardımcı olur.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın! TRAFİK TEKLİFİ AL

Aracınıza zarar veren kişi ya da kişiler yerindeyse yapılacak işlemler o kadar da zor ve karışık değildir. Böyle bir durumda araca zarar veren kişinin trafik sigortasını yaptırıp yaptırmadığını sormalı ve trafik sigortasının mutlaka bir kopyasını istemelisiniz. Çünkü; bu hasarı karşılayacak olan trafik sigortasıdır.

Aracınızı ise yerinden oynatmamalı, Maddi Hasarlı Trafik Kazası Tespit Tutanağı doldurmalısınız. Aracınıza zarar veren kişiden zararın tazminini sağlamak için 5 iş günü içerisinde sigorta şirketini aramalı, hasar ihbarında bulunmayı geciktirmemelisiniz.

Ancak araç zararına neden olan kişi belli değilse ise;

  • Size en yakın karakola başvurmalı ve zabıt tutturmalısınız.
  • Tutulan zabıt ile size zarar veren kişinin kusurunun olduğunu özellikle belirtmelisiniz. Trafik poliçesi ile tazminat talebi edileceği için karşı tarafın kusurlu olduğu görülmemesi sigorta şirketi hasar tazminini sağlamayacaktır.
  • Ancak dilerseniz kasko poliçeniz ile de aracınızın hasarının tazmin edilmesini sağlayabilirsiniz.

Beklenmedik hasarlara karşı aracınızı ve trafiktekileri güvene alabilmek için kasko ve trafik sigortanızı yaptırmayı ihmal etmemek de fayda var. Güncel trafik sigortası fiyatlarını öğrenmek için trafik sigortası sorgulaması yapabilir, zaman kaybetmeden sigortalanabilirsiniz. 

 


Benzer İçerikler

Zorunlu Trafik Sigortası Nasıl Hesaplanır?

Trafiğe çıkmadan önce motorlu her aracın yaptırması gereken kanunen zorunlu trafik sigortası hem kendimiz, hem karşı tarafa verebileceğimiz hasarlar nedeniyle önemli ve gereklidir.

Devamını Oku

Trafik Cezası Zamları, Yeni Yılda Trafik Sigortası Fiyatlarını Nasıl Etkileyecek?

2015 yılında trafik cezasına yapılan zamlar trafik sigortasında sigortacı ve sigortalıları ilgilendiren önemli değişiklikler meydana getirdi.

Devamını Oku

Trafik Sigortasında İyi Sürücü Ödülü

Trafik sigortasındaki yeni uygulamalarla iyi sürücü ödüllendirilirken, serbest uygulama sigorta sahiplerinin suistimal edilmesine sebep olabiliyor.

Devamını Oku