Araç Muayene Sorgu ve Araç Muayene Randevusu

Motorlu kara taşıtları için belirli dönemler aralığında yaptırılması zorunlu olan araç muayenesi, araç muayene randevusu alarak gerçekleştirilmektedir. Günümüzde araç muayenesi için yetkili tek kurum ise TÜVTÜRK’tür. Aracınızın muayenesi için gerekli araç muayene sorgulama işlemleri adımlarını sizler için bir araya getirdik.

Araç muayene sorgu ve araç muayene alma işlemleri hakkında detaylar yazımızın devamında.

Araç Muayene Randevusu Nasıl Alınır?

Aracınızın muayene tarihinin yaklaşması halinde ilk olarak randevu alma işlemini gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Bu işlem için TÜVTÜRK’ün resmi web sitesi üzerinden araç plaka numarası, ruhsat seri no ve şehir bilgilerinin girişini yaptıktan sonra bulunduğunuz ildeki araç muayene istasyonlarından istediğinizi seçip, uygunluk tarihine göre araç muayene randevusu alabilirsiniz. Eğer aracınız için aldığınız randevuyu iptal etmek istiyorsanız ise, yine aynı bilgilerin girişini yaptıktan sonra, randevu iptalini gerçekleştirebilirsiniz.

TÜVTÜRK’ün resmi web sitesi üzerinden yapağacanız randevu alma işlemi için herhangi bir ücret talep edilmemektedir. Belirttiğimiz üzere randevu alabilmeniz için online olarak plaka ve ruhsat seri no bilgilerinin girişini yapmanız yeterlidir. Araç muayene randevusu alma işlemini başarı ile gerçekleştirdikten sonra ise bu sefer aracınızdaki eksiklikler varsa, bu eksiklikleri tamamlama sürecini gerçekleştirmelisiniz.

Aksi takdirde koşulları yerine getirmemeniz veya eksik belge ile muayeneye gitmenizden dolayı ciddi yaptırımlarla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Bu nedenle araç muayene randevusu aldıktan sonra mutlaka gerekli olan diğer işlemler hakkında bilgi sahibi olmanız, olumsuz bir sonuçla karşılaşmamanız adına çok önemlidir. Bu nedenle araç muayene işlemleri için başından sonuna kadar tüm bilmeniz gerekenleri adım adım hazırladık.

Araç Muayene Randevusu

 

 

 

 

 

 

 

 

TÜVTÜRK’ten araç muayene randevusu al >

Araç Muayenesi için Gerekli Evraklar

Araç muayene randevusu aldıktan sonra muayene istasyonuna gittiğinizde, yanınızda bulundurmanız gereken bazı evraklar gerekmektedir. Bu evrakların sayısı ve çeşidi, aracın türüne ve başvuran kişinin niteliğine göre değişiklik gösterebilir. Araç sahibinin muayene sırasında söz konusu evrakların eksikliğinden kaynaklı bir sorunla karşılaşmaması için araç muayene randevusu öncesinde evraklarının tam ve eksiksiz olduğundan emin olması gerekmektedir. İşte araç muayenesi öncesinde yanınızda bulundurmanız gereken evraklar;

Araç Ruhsatı

Araç ruhsatınız muayene öncesinde yanınızda bulundurulması gereken en önemli belgelerin başında gelmektedir. Araç ruhsatınızın yanınızda bulunmaması gibi bir durumda, aracınızın muayenesini asla gerçekleştiremezsiniz. Bu duruma ek olarak satış ve devir işlemleri durumunda aracın tescil belgesi noterde olacağından, bu belge yerine yine noterden alınacak olan araç tesciline ilişkin geçici belge, mutlaka yanınızda bulunmalıdır.

Zorunlu Trafik Sigortası

Motorlu kara taşıtları için zorunlu olan trafik sigortası da araç muayenesi öncesinde yanınızda bulundurmanız gereken bir diğer belgedir. Aracınızın zorunlu trafik sigortası poliçesinin yaptırmamanız halinde muayene sırasında kötü bir sürprizler karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle aracınızın sigorta yenileme tarihine dikkat etmelisiniz.

Araç sigortanızı en iyi fiyat garantisi ile yaptırmak için Sigortam.net’ten sadece 2 dakikada trafik sigortası teklifi alabilirsiniz. Sürücüler için zorunlu araç sigortasının yaptırılmaması sadece muayene sırasında değil, sürüş veya olası bir kaza sırasında da geri dönüşü çok zor problemlerin ortaya çıkmasına neden olabilir. Karşı ve üçüncü taraflara sağladığı teminatlar nedenle meydana gelebilecek bir kaza halinde araç sahibini çok büyük maddi sorumluluklardan kurtaran araç sigortası, bu yönüyle her motorlu araç sahibinin yaptırması gereken bir sigortadır.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!TRAFİK TEKLİFİ AL

Vekalet Durumu

Muayeneye götüreceğiniz aracın ruhsatı sizin üzerinizde değilse, bu durum için belirlenen esaslara uymanız gerekmektedir. Bu durumda öncelikli olarak yanınızda mutlaka TC. Kimlik numaranızı gösteren nüfus cüzdanı, pasaport ya da ehliyet gibi belgelerinden birisi bulunmalıdır. Bu şekilde içerisinde bulunduğunuz ay içinde TÜVTÜRK istasyonlarına götüreceğiniz ilk araç için ek bir belge istenmemektedir. Ancak, aynı ay içerisinde muayeneye götüreceğiniz ikinci araç için, araç ruhsat sahibinin noter onaylı vekaletnamesini yanınızda bulundurmalısınız. Konu ile ilgili daha detaylı bilgiye TÜVTÜRK’ün aracın istasyona getirilme süreçleri ile ilgili bilgilendirme sayfasından ulaşabilirsiniz.

LPG ve CNG’li Araçlar

Muayeneye götülecek araç LPG ya da CNG türü bir yakıt tankına sahipse, yakıt tankının üzerinde bulunan bilgi etiketindeki yazılar okunur ve anlaşılır olmalıdır. Aracın daha önce sıvı gaz sistemi onaysız kusuru varsa eğer, muayene tekrarında montaj tespit raporu ve sızdırmazlık raporunun getirilmesi zorunludur.

Araç Muayenesinde Yanınızda Bulundurmanız Gereken Ekipmanlar

Araç muayenelerinde araç sahiplerinden bazı ekipmanların araçta bulundurulması şart koşulmuştur. Bu ekipmanlar olası bir kaza veya arıza halinde daha büyük problemlerin yaşanmaması adına şart koşulmakla beraber her sürücünün önemle bakması gerektiği bir konudur. Aşağıdaki listede sıralanan ekipmanların tamamı hem muayene sırasında, hem de can ve mal güvenliği için sürüş anında araç içerisinde bulunmalıdır.

İlk Yardım Çantası

İlk yardım çantası ve içerisinde bulunan ekipmanların traktör ve motosiklet haricindeki tüm motorlu kara taşıtlarında bulunması zorunludur. İlk yardım çantası içerisinde bulunan ekipmanlar, olası bir kaza halinde yaralılara yapılacak ilk müdahalenin eksiksiz yapılması açısından çok önemlidir.

İlk Yardım Çantasında Olması Gerekenler

 • Büyük sargı bezi (10 cm x 3-5 m) – 2 AdetAraç Muayenesi Gerekli Evraklar
 • Hidrofil gaz steril (10×10 cm 50’lik kutu) -1 Kutu
 • Üçgen sargı bezi -3 Adet
 • Antiseptik solüsyon sıvısı (50 ml) -1 Adet
 • Flaster (2 cm x 5 m) – 1 Adet
 • Çengelli İğne – 10 Adet
 • Küçük makas (paslanmaz çelik olmalı) – 1 Adet
 • Esmark bandajı -1 Adet
 • Turnike (En az 50 cm örgülü tekstil malzemeden yapılmış olmalıdır) – 1 Adet
 • Yara bandı – 10 Adet
 • Alüminyum yanık örtüsü -1 Adet
 • Tıbbı eldiven -2 Çift
 • El feneri -1 Adet

Üçgen Reflektör

Üçgen reflektörün motosiket haricindeki diğer tüm motorlu kara taşıtlarında en az iki adet bulundurulması zorunludur. Özellikle bir kaza veya arıza anında yeni bir kazanın meydana gelmemesi için üçgen reflektör kullanımı hayati bir öneme sahiptir. Özellikle otoyollarda meydana gelen arıza durumlarında reflektörler yeni bir kazanın meydana gelmemesi için çok önemlidir.

Yangın Söndürme Cihazı

Sürüş sırasında veya kaza kaynaklı ortaya çıkabilecek yangın tehlikesine karşı yangın söndürme cihazları büyük bir öneme sahiptir. Araçlarda sürüş sırasında ve muayene esnasında bulundurulması zorunlu tutulan yangın söndürme cihazlarının türü ve adeti, söz konusu aracın cinsine ve kullanım amacına göre farklılık göstermektedir.

Aracın Cinsine ve Kullanım Amacına Göre Yangın Söndürme Cihazları

 • Binek araçlar, kamyonet ve minibüsler ( 1 adet – 1 kg )
 • Yolcu kapasitesi maksimumum 26 olan otobüsler ( 2 adet – 2 kg )
 • Yolcu kapasitesi 26’dan çok olan otobüsler için toplamda 6 kg kapasiteli ( Örnek verecek olursak 1 adet 2 kg, 1 adet 4 kg)Yangın Söndürme Cihazları Araç Muayene
 • Azami ağırlığı 12 tondan az olan kamyonlarda toplamda 4 kg kapasiteli yangın cihazı – cihazları bulundurulmalıdır.
 • Azami ağırlığı toplamda 12 tondan büyük olan kamyon ya da çekicilerde ise toplamda 6 kg kapasiteli cihaz – cihazlar bulundurulmalıdır.
 • Eğer aracın tehlikeli bir madde taşıması söz konusuysa ise bu durumda toplamda 12 kg kapasiteli yangın söndürme cihazları bulundurulmalıdır. Bu cihazlardan en az birisinin ise 6 kg kapasiteki olması zorunludur.
 • Tehlikeli madde taşıyan aracın azami ağırlığının 7.5 ton olduğu durumlarda ise toplamda en az 8 kg’lık yangın söndürme cihazlar bulundurulmalı ve bu cihazlardan birinin en az 6 kg’li kapasiteli olması gerekmektedir.
 • Tehlikeli madde taşıyan araç ağırlığının azami 3.5 ton olduğu durumlarda ise yangın cihazlarının toplam kapasitenin 4 kg olması gereklidir.
 • Ambulanslarda ise 2 adet olmak üzere 2 kg doldurma kapasiteli yangın söndürme cihazları bulundurulmalıdır.

Stepne

Kaza veya arıza anlarında hayati bir öneme sahip olan stepne ise araç muayenesi öncesinde araçta bulundurulması gereken bir diğer koşuldur. Hazır ve kullanılabilir bir stepnenin motosikletler ve lastik tekerlekli traktörler haricindeki tüm motorlu kara taşıtlarında bulunması gerekmektedir.

Araç Muayene Ücretleri 2020

2020 araç muayene ücreti ne kadar? Araç muayene fiyatları 2020 yılında ne kadar oldu? sorularının cevaplarına yazımızdan ulaşabilirsiniz. Milyonlarca araç sahibini yakından ilgilendiren araç muayene ücretleri 2020 listesinin detayları aşağıda.

Araç cinsiTutar
Otomobil, Minibüs, Kamyonet, Özel Amaçlı Taşıt, Arazi Taşıtı, Römork ve Yarı Römork342,20 TL
Otobüs, Kamyon, Çekici ve Tanker462,56 TL
Traktör (Römorklu, Römorksuz), Motosiklet ve Motorlu Bisiklet174,64 TL

 

Araç Muayenenizi Geçirmeyin, Ceza Ödemeyin!

Araçların muayene periyotları aracın cinsi ve yaşına göre farklılık göstermektedir. Örneğin hususi olarak kullanılan binek otomobiller için muayene periyodu ilk üç yaş sonrasında ve ilk üç yaşında ardından takip eden her iki yılda bir olmak üzere gerçekleşmektedir.

Taksi, otobüs, kamyon ve kamyonet gibi diğer ticari araç sınıfındaki araçların muayene periyotları ise yıl 1’dir. Aracınızın muayene tarihini geciktirmeyerek araç muayene fiyatları 2020 için belirtilen ücretler ile araç muayene işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Araç muayenesini geciktirmeniz halinde ceza ile karşılaşabileceğinizi unutmayın.

Araç muayenesi ücretleri sadece nakit olarak kabul edilmektedir. Muayenenin geciktirilmesi halinde ise araç sahibi, gecikmenin yaşandığı her ay için araç muayene tutarının %5’i oranında ceza ile karşılaşmaktadır. Aracınızın muayenesini geciktirmemek ve %5 ceza ile karşılaşmamak adına geç kalmadan araç muayene randevusu almalısınız. Araç muayene cezaları ise aracın cinsine göre belirlenen muayene ücreti üzerinden hesaplanmaktadır.

Araç Muayene Randevusu Nasıl Alınmaktadır?

Artık aracınızın muayene randevusu için online olarak başvuruda bulunarak sizin için en uygun olan muayene istasyonundan randevu alabilirsiniz. Araç muayenesi için Türkiye’deki tek yetkili kurum olan TÜVTÜRK üzerinden araç muayenesi randevusu alabilirsiniz.

Randevu işlemleri hakkında detaylı bilgi için araç muayene randevusu sorgulama yazımızı okuyabilirsiniz.

Araç Muayenesi Öncesinde Evraklarınız Tamam mı?

Araç muayenesi sırasında aracınızdaki ekipmanların dışında yanınızda bulundurmanız gereken bazı evraklar da gerekmektedir. Araç ruhsatı, zorunlu trafik sigortası, aynı ay içerisinde muayeneye götüreceğiniz ikinci araç sizin üzerinize değilse vekaletname ve LPG’li araçlar için; daha önceden sıvı gaz sistemi onaysız kusuru bulunması halinde montaj tespit raporu ve sızdırmazlık raporu araç sahiplerinin muayene sırasında yanlarında bulundurmaları gereken evraklardır.

Eğer aracınızın zorunlu trafik sigortası poliçesinin vadesinin ne zaman biteceğinden emin değilseniz hemen 2020 trafik sigortası sorgulama ile poliçe vadenizi öğrenebilir, dilerseniz de poliçenizi Sigortam.net‘in en iyi fiyat garantisi ile yaptırabilirsiniz. Araç muayene ücretleri ile ilgili yeni bir gelişmenin yaşanması halinde yine bu sayfa üzerinden sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Aracınızın Borcu Olup Olmadığına Dikkat Edin

Araç muayenesi randevusu almadan önce mutlaka aracınızın trafik cezası borcu olup olmadığını kontrol etmelisiniz.

Bazı araç sahipleri muayene öncesinde trafik cezasının olmadığını düşünse de geçmiş dönemlerde plakasına yazılan cezalardan habersizce gittiği araç muayenesinde mağdur duruma düşebilmektedirler. Bu nedenle aracınızın trafik cezasının bulunup bulunmadığını veya HGS geçiş ihlali yapıp yapmadığınızı kontrol ettikten sonra randevu almanız, sıkıntı yaşamamanız adına bir hayli önemlidir.

Trafik cezası sorgulama ve HSG sorgulama ile aracınızın borç durumunu kolayca öğrenebilirsiniz. Trafik cezası sorgulama işlemleri tamamen ücretsizdir. Ayrıca üzerinize kayıtlı bir cezayı online olarak da ödeyebilirsiniz.

Araç Muayene Sorgulama İşlemi

Araç muayene sorgu işlemi, muayene sonucunu görebilmenizi sağlar. İnternet üzerinden araç muayene sorgulama yaparak araç muayene sonuçları hakkında bilgi alabilirsiniz. Muayene sorgu için sadece aracınızın plakasını ve muayene rapor numarasını girmeniz yeterli.

Araç muayene sorgu işlemlerini e-Devlet ve TÜVTÜRK’ün internet sitelerinden hızlı bir şekilde yapabilirsiniz. Sorgulama işlemleri ücretsiz olarak yapılabilir.

Araç Muayene Ücretleri Ne Kadar?

Araç muayene ücretleri her yıl Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın yayınladığı genelge ile belirlenmektedir. 2020 yılında araç muayene ücretleri ise aşağıdaki gibi belirlenmiştir. Aşağıdaki araç cinsi haricindeki diğer motorlu taşıtların araç muayene ücretlerinin ne kadar olacağı ise yine Bakanlık tarafından belirlenmektedir.

 • Otobüs, Kamyon, Çekici ve Tanker > 462,56 TL
 • Otomobil, Minibüs, Kamyonet, Özel Amaçlı Taşıt, Arazi Taşıtı, Römork ve Yarı Römork > 342,20 TL
 • Traktör (Römorklu, Römorksuz), Motosiklet ve Motorlu Bisiklet > 174,64 TL

Araç muayene ücretleri 2020 hakkında detaylı bilgi almak için tıklayın.

Araç Muayenesi Hangi Periyodlarda Yapılır?

Araç muayenesi periyodları aracın cinsine ve kullanım amacına göre farklılık göstermektedir. Örneğin şahsi kullanımdaki araçlarla, ticari amaçla kullanılan araçların muayene periyodları birbirinden farklıdır. Resmi ve kişisel kullanımdaki otomobillerin ilk üç yılın ardından muayene periyodları iki yılda birdir. Lastik tekerlekli traktörlerde ilk üç yılın ardından muayene periyodu, yine üç yılda bir olarak belirlenirken, taksi, kamyon, otobüs ve diğer tüm ticari araçlarda muayene periyodu ilk bir yılın ardından yine 1 yıl olarak belirlenmiştir. İki ve üç tekerlekli ( Motosiklet gibi ) araçlardaki muayene periyodu ise ilk üç yılın ardından iki yılda bir olarak belirlenmiştir. Araç muayenesi sorgulama ile aracınızın muayenesine ne kadar kaldığını öğrenebilirsiniz.

Söz konusu periyodlar oldukça geniş bir zaman aralığını kapsaması nedeniyle, sürücüler sık sık muayene tarihinin gecikmesi gibi problemlerle karşı karşıya kalabilmektedirler. Bu durum karşısındaki en ideal çözüm ise belli dönemlerde muayene tarihi dolum tarihini kontrol etmekten geçiyor. Araç muayene sorgulama işlemini gerçekleştirerek aracınızın muayene tarihinin ne zaman sona ereceğini hiçbir ücret ödemeden kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

Aracın Muayeneden Kalması Halinde Ne Olur?

Muayeneye giren aracın kusur veya ağır kusurdan dolayı muayenden kalması halinde, araç sahibine 1 ay içerisinde eksiklerini gidermesi için ikinci bir muayene hakkı verilir. Bu muayeneden ise herhangi bir ücret talebinde bulunulmaz. Ancak araç muayenesi için tanınan 1 aylık süre zarfında muayeneye gelmeyen araç bu hakkı kaybeder ve yeniden ücret ödemek zorunda kalır. Aynı şekilde ikinci muayeneden de kalan araç yeni muayene için ücret ödemek zorundadır. Muayeneden kalan aracın bağlanması vs. gibi bir durum ise söz konusu değildir. Ancak araç sahibi trafikte can ve mal güvenliğini tehlikeye atmaması adına söz konusu eksiklerini hiç vakit kaybetmeden gidermesi gereklidir. Araç muayene randevusu alınmadan önce araç sahibi, aracında bulunan olası eksikleri detaylıca araştırmalıdır.

Aracın Muayeneden Kalmasına Neden Olabilecek Durumlar

Aracın muayeneden kalmasına neden olabilecek birçok farklı faktör söz konusudur. Bu faktörlerin en başında ise içeriğimizin en başlarında da belirttiğimiz üzere getirilmesi zorunlu tutulan evraklardır. Bu evraklardan bir veya daha fazlasının eksik olması halinde aracınız muayeneden kalabilir. Ayrıca aracın muayenesi esnasında yakıt tankında gaz sızıntısı veya kaçağı bulunması halinde, aracın yüksekliğinin belirlenen standartların üstünde çıkması halinde, aracın muayene alanına getirilmesine rağmen herhangi bir nedenle çalışmaması halinde, muayeneye gelen aracın tehlikeli madde bulundurması veya muayeneye engel olacak farklı sebepten dolayı araç muayene işlemi gerçekleşmeyebilir. İşte tüm bu sebelerden dolayı araç sahibi muayene öncesinde yerine getirmesi gereken yükümlülükleri eksiksiz olarak tamamlayıp, muayene istasyonuna gitmelidir. Aksi takdirde hem zaman kaybı, hem de gecikme cezası nedeniyle maddi kayıpla karşılaşma riski ortaya çıkabilir.

Araç muayenesi görüldüğü üzere başlı başına sorumluluk gerektiren bir uygulamadır. Araç sahiplerinden yerine getirilmesi istenen koşullar ise tamamen trafikte sürüş güvenliğinin sağlanması, can ve mal kaybının önüne geçilmesi ve çevreye verilebilecek zararların engellenmesi adına büyük önem taşımaktadır. Araç sahiplerinin de bu nedenle söz konusu uygulamaları yasal bir sorumluluktan daha çok ideal sürücü olma adına yerine getirmeleri gerekmektedir. Aracınızın muayene tarihine ne kadar kaldığını çok geç kalmadan araç muayene randevu alma işlemini gerçekleştirerek öğrenebilirsiniz.

Araç Muayenesi Öncesi Dikkat Edilecekler

Muayene Öncesi Mutlaka Randevunuzu Alın!

İşlemlerinizin planlı bir süre içinde tamamlamanızı, muayene öncesi randevu almak sağlar.

Gerekli Belgelerin Asıllarını Beraberinizde Getirin!

Aracınızın muayene işleminin tam anlamıyla başlaması için belgelerin eksiksiz yanınızda bulunması gerekir ki aksi durumda aracınızın muayene işlemi başlatılamaz.

Vergi veya Trafik Cezası gibi Borçlarınızı Kontrol Etmeden Muayeneye Gitmeyin.

Borcunuz olduğunda randevunuz alınsa dahi araç muayenesi gerçekleşmeyecektir.

Muayene Öncesi Egzoz Emisyon Ölçümünü Kontrol Edin.

Geçerli egzoz gazı emisyon ölçümünün olmaması Ağır Kusur olarak değerlendirilmekte. Bu hizmet araç muayene istasyonlarının tamamında da uluslararası standartlarda verilmektedir.

Ruhsatınızı, Kimliğinizi, Zorunlu Trafik Sigortası ve Diğer Zorunlu Belgeleri Mutlaka Yanınızda Bulundurun.

Aracınızın ruhsatı, kimliğiniz ve zorunlu trafik sigortası belgeniz muayeneye giderken yanınızda olmalıdır.

Araç Size Ait Değilse, Gerekli Ek Belgeleri Mutlaka Beraberinizde Getirin.

Muayeneye getirilen aracın size ait olmaması durumunda vekalet durumuna gösteren belgeleri beraberinde götürün.

Tadilat Muayenesi Amacı ile Gidiyorsanız İlgili Belgelerinizi Yanınızda Bulundurun.

Aracınıza bir tadilat yapılmış ise tadilat muayenesine başvurulmalı, ek olarak gaz sızdırmazlık raporu ve montaj tespit raporu, onaylı tadilat projesi hesapları ile Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu’na bağlı odalardan alınacak EK-1 belgesi istenecektir.

Tüm Ödemelerin Nakit Olduğunu Unutmayın!

Araç Muayene ücretleri yıllık olarak T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğünün genelge ve emirleri doğrultusunda belirlenmektedir. Ödemeler, nakit olarak alınmaktadır. Araç

Muayenenizi Zamanında Yaptırarak Gecikme Ücreti Ödemeyin.

Karayolları Trafik Kanunu’nun 35. Maddesi uyarınca, muayene sürecini geciktiren araçlardan, geciktirilen her ay için yüzde 5 fazla muayene ücreti tahsil edilecektir. Yasalar gereği gecikmeler 30 günlük dilimler halinde olmaktadır. 1 günlük veya 20 günlük gecikme 1 ay olarak değerlendirilmektedir.

Muayeneye Gitmeden Önce Gerekli Ekipmanlarınızı Kontrol Edin.

Araç muayene sırasında, tüm motorlu araçlarda 1 adet ilk yardım çantası, 2 adet üçgen reflektör, yangın söndürme ve stepne bulunup bulunmadığı kontrol edilir, bu araçların eksikliği hafif kusur olarak değerlendirilir.

Aracınızın trafik sigortası olmadan muayene işlemlerini tamamlayamazsınız. Trafik sigortası sorgulama yaparak bir çok sigorta şirketinin teklifini tek bir ekrandan karşılaştırın, bütçenize en uygun olan poliçeyi anında satın alın.

Araç Muayenesinin Avantajları

Düzenli olarak muayene edilen araçların ömrü uzayacağı ve performansı artacağı için aracın ikinci el değeri de yükselecektir.

Aracın kusurundan kaynaklı trafik kazaları azalacak, buna bağlı olarak trafik stresi minimuma inecektir.

Egzoz gazlarının sebep olduğu hava kirliliği ve egzoz emisyonu kontrolü sayesinde gürültü kirliliği azalır.

Araç muayenesi dolaylı olarak yakıt tüketimini de etkiler. Yakıt performansı artacağı için yakıt sarfiyatı azalır.
Araç muayenesi ile ilgili merak edilen pek çok nokta var. Bizler bu detayları bir araya getirerek bilinçli bir sürücü olmanıza katkı sağlamak istedik.

Araç Muayene ile İlgili En Çok Neler Merak Ediliyor?

Araç Muayene Tarihi Gelmeden Araç Muayenesi Gerçekleşir mi?
Araç muayenesi için son günü bekleme gibi zorunluluk söz konusu değildir. Araç muayene tarihi gelmeden önce de araç muayene işlemleri gerçekleştirilebilir. Muayene tarihi, muayeneye gidilen tarih baz alınarak hesaplanır. .

Araç Muayenede Nelere Bakıyorlar?
Araç periyodik muayenesi sırasında; araç tanımı, araç ruhsat bilgileri, direksiyon sistemi, görüş şartları, aydınlatma sistemi, jant-lastik sistemi, gürültü kirliliği için gerekli kontroller ve aracın diğer parçaları kontrolden geçmektedir.

Araç Sahibi Muayenede Olmalı mı?
Araç muayenesi yapılırken, ruhsat sahibinin istasyonda bulunması gibi zorunluluk söz konusu değildir. İlgili aracı farklı bir kişi de istasyona götürerek, muayene ettirebilir. Fakat araç teslimi aracı getiren kişiye yapılmaktadır.

Gecikme Cezası Nasıl Hesaplanır?
Muayene süresini geçiren her ay için muayene ücreti, normal tutar üzerinden %5 oranında daha fazla olacaktır. Araç muayene ücreti, muayene süresi aşılan araçlardan geçirilen her ay için, muayene süresi tespit edilemeyen araçlardan ise her için %5 fazla muayene ücreti tahsil edilir.

Araç Muayenesine Gitmeden Trafik Sigortanızı Yaptırın!

Araç muayenesi yapılabilmesi için aracınızın trafik sigortasının olması şarttır. Trafik sigortanızı henüz yaptırmadıysanız Muayene işlemleri öncesinde mutlaka yaptırın ve muayene sürecinde sıkıntı yaşamayın.

İster internet üzerinden 2 dakikada trafik sigortası tekliflerini tek bir ekranda karşılaştırın, ister 444 24 00 Sigortam.net destek hattımızı arayarak sadece bir telefonda trafik sigortanızı satın alın.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!TRAFİK TEKLİFİ AL

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
82 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL