2016 Araç Muayene Fiyatları Belli Oldu

2016 yılına girmemize sayılı günler kala zamlar da kendisini hissettirmeye başladı. Alınan bilgiye göre araç muayene ücretlerine 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere zam yapıldı. İşte araç muayene ücretleri 2016 listesi.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın! TRAFİK TEKLİFİ AL

İşte Yeni Fiyatlar

Karayolu Taşıma Kanunu ve Karayolu Trafik Kanunu kapsamındaki yönetmeliklerde düzenlenen belge, muayene ve ceza ücretlerinin 2016 yılındaki miktarları belli oldu.

Alınan bilgiye göre ağır vasıtalarda 245.44 TL olan araç muayene ücreti 258.42 TL, otomobillerde 181,72 TL’den 191.16 TL’ye, traktör ve motosiket gibi araçlarda ise 93,22 TL’den 97.94 TL’ye yükseldi.

Otomobil, minibüs, kamyonet, özel amaçlı arazi taşıtı – 191,16 TL

Kamyon, otobüs, çekici ve tanker  – 258,42 TL

Traktör, motosiklet ve motorlu bisiklet – 97,94 TL

Zamdan Yetki Belgesi de Nasibini Aldı

1 Ocak 2016’dan itibaren araç muayene ücretlerine gelecek zamlar haricinde, araç muayene yetki belgesi  ile geçici yetki belgesi ücretlerine de zam geldi. Alınan bilgiye göre araç muayene yetki belgesi ve geçici yetki belgesi 116 TL, yola elverişlilik yetki belgesi ise 23.706 TL oldu.

Araç Muayenesi Öncesi Dikkat Etmeniz Gerekenler

Araç muayenesi öncesinde evrak ve ekipmanlarınızın eksiksiz ve tam olduğuna emin olarak, aracınızı muayeneye götürmeniz, olası kötü sürprizlerle karşılaşmanızın önüne geçecektir. Bu nedenle aracınızın ekipmanlarının eksiksiz olduğuna ve belgelerinizin tam olarak hazır olmasına önem göstermelisiniz. Belgelerinizin mutlaka aslını yanınızda bulundurmanızda fayda var. Ayrıca muayene öncesinde vergi borcunuzun olmadığına mutlaka dikkat edin. Aksi takdirde muayene randevusu alsanız dahi, muayene gerçekleştirilmeyecektir. Araç muayene fiyatları 2016 listesinden aracınızın muayene ücretinin ne kadar olacağını bulabilirsiniz.

Trafik Sigortanızı Yaptırmadan Araç Muayenesine Gitmeyin

Araç muayenesi öncesinde dikkat etmeniz gereken işlemlerin en başında trafik sigortası geliyor. Zorunlu olduğu için artık araç muayenelerinde de kontrol edilen zorunlu trafik sigortası poliçenizi mutlaka yanınızda bulundurmalısınız. Trafik sigortanızın vadesi yaklaşmış veya sonlanmışsa en iyi fiyat garantisi ile yenilemeyi sadece 2 dk içerisinde trafik sigortası sorgulama ile veya 444 24 00 numaralı 7/24 kesintisiz Sigorta Destek Hattı’nı arayarak yaptırabilirsiniz.

Benzer İçerikler

ÖTV İndirimi 2018 Hakkında Merak Edilenler ötv...indirimiMotorlu taşıtlardan alınan Özel Tüketim Vergisinde (ÖTV) indirim dönemi başladı. ÖTV düzenlemesi sıfır...araç fiyatları üzerinde %15 oranında bir indirim fırsatı yarattı. ÖTV düzenlemesine göre 1.6 litre hacminin altında...kalan araçlar için uygulanan indirim, araç fiyatlarında 10 bin ile 30 bin TL arasında bir azalmayı beraberinde getirdi. Araç...alımlarını canlandırması planlanan ÖTV indirimi, şimdilik 2018 yılının sonuna kadar devam edecek. ÖTV...indirimi 2018 ile birlikte araç sahiplerinin en çok merak ettiği konu ise indirim sonrasında araç fiyatlarının nasıl...etkileneceği. Sıfır araç almak isteyen vatandaşlar, %15 oranında indirim anlamında gelen ÖTV düzenlemesi...sonrasında, araştırmalara başladı bile. Peki ÖTV indiriminden sonra araç fiyatları ne kadar? ÖTV indirimli...araç fiyatları ne kadar oldu? Araçlardaki ÖTV oranları nasıl değişti?

ÖTV Oranları Nasıl...Değişti?

ÖTV indirimi otomobil modellerinin matrahına göre değerlendirilirse, iki farklı ÖTV...oranı değişimi söz konusu olduğunu söyleyebiliriz. Matrahı 70 bin TL'yi aşmayan otomobil modellerinde mevcut uygulanan...%45'lik ÖTV oranı, yeni düzenleme sonrasında %30 seviyesine iniyor. Matrahı 70 bin ile 120 bin TL arasında olan modeller için ise...halihazırda uygulanan %50 oranındaki ÖTV, %35 seviyesine düşüyor. ÖTV oranları için yapılan...indirimin motor hacmi 1.6 litre altında kalan araba modelleri için geçerli olduğunu da hatırlatmakta fayda var. ...Aynı şekilde vergisiz fiyatı 120 bin TL'yi geçmeyen araçlar indirim kapsamına dahil. KDV indirimi ise sadece...ticari araçlar için geçerli. Yeni düzenleme ile birlikte ticari araçlar için %18 olan KDV oranı %1 seviyesine...indirildi. KDV'de indirime gidilmesi ise ticari araç almayı düşünenler için önemli bir fırsat olarak...değerlendiriliyor. Otomobiller için ise KDV indirimi söz konusu değil, sadece ÖTV indirimi mevcut.

ÖTV indirimi İle Araç...Fiyatları Nasıl Etkilendi?

Otomobil fiyatının 100.000 TL değerinde olduğunu düşünelim. Düzenleme öncesi otomobilin...fiyatının üzerine %50 oranında ÖTV ekleniyordu. Yani aracın ÖTV'li fiyatı 150.000 TL oluyordu. ÖTV indirimi sonrasında %50 ÖTV...oranı %35 şeklinde yeniden düzenlendiği için aracın ÖTV'li değeri 135.000 TL oluyor. Bu hesaba %18 KDV oranını da dahil...edersek, KDV ve ÖTV eklenmiş son hali ile otomobilin eski satış fiyatı 177 bin TL, ÖTV indirimli fiyatı ise 159.300 TL şeklinde...hesaplanabilir. Bu durumda eski ve yeni satış arasındaki 17.700 TL değerinde. 100 bin TL'lik bir araba modeli üzerinden yapılan bu...hesaplama, aracın fiyatına göre değişebileceği için bir genelleme ile ÖTV indirimi 10 bin ile 30 bin arasında...fiyat avantajı yakalamanızı sağlıyor.

Araç Sigortalarınızı İhmal Etmeyin!

Yeni bir araç aldığınızda kasko
ve trafik sigortası yaptırmayı geciktirmeyin! Kaza ve hasar risklerine...karşı bütçenizi koruma altına alan araç sigortaları, hem sizin hem karşı tarafın masraflarını...karşılar. Trafik sigortası cezası ile karşılaşmamak için zorunlu trafik sigortanızı yaptırmayı veya yenilemeyi...unutmayın! Sigortam.net'ten kolaylıkla kasko teklifi ve trafik sigortası teklifi alabilir, teklifleri...karşılaştırarak kendinize en uygun araç sigortasına ulaşabilirsiniz. Dilerseniz 444 24 00 Sigorta Destek Hattını arayarak sigorta...uzmanlarımızdan araç sigortaları hakkında bilgi alabilirsiniz.