Araç Muayenesinin Trafik Kazalarına 3 Önemli Etkisi

Araç muayenesi trafikte güvenliği sağlamak amacı ile ülkemizde zorunlu tutulmuştur. Araçlar belli periyodlarda muayene işleminden geçerek kontrol edilirler.

Araçların çeşitlerine göre muayene süreleri değişiklik göstermektedir. Binek otomobiller ve her türlü römorklar için ilk 3. yaş bitiminde ve sonrasında her 2 yılda bir; taksi, kamyon, otobüs vs. ticari araçlarda ise ilk 1 yaşın sonunda ve sonrasında her yıl düzenli bir şekilde araç muayene işleminin yaptırılması gereklidir.

Araç muayene işleminin genel olarak birçok duruma faydası vardır. Egzoz gazı nedeni ile hava kirliliğinin önüne geçer. Muayene ile aracın uzun ömürlü olması ve performansının artması sağlanır. Bu sayede yakıt tüketimi de azalır.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın! TRAFİK TEKLİFİ AL

Araç muayenesinin trafik kazaları üzerinde de olumlu birçok etkisi vardır. Bunlar aşağıdaki gibidir:

Araç Muayenesi ve Trafik Kazaları
 

 • Araçların belli periyodlarla incelemeden geçirilmesi ve sorun olmayan araçların trafiğe çıkmasına izin verilmesi trafikte araçtan kaynaklı kazaları en aza indirir.
   
 • Sürücü kaynaklı hatalar yaşansa da araçta bir sorun olmayacağı için kazanın önüne geçebilmek ya da en hafif şekilde atlatabilmek mümkündür.
   
 • Trafik kazalarında yaşanan trafik ve stresin de araç muayenesi sayesinde önüne geçilmiş olunur.

Araç muayene randevusu almadan önce önce dikkat etmeniz gereken noktalar vardır. Bu noktalar ile ilgili “Araç Muayenesi Öncesi Dikkat Edilmesi Gereken 10 Nokta” yazımızdan detaylı bilgi alabilirsiniz. Araç muayenesine gittiğinizde ise bazı evraklar istenir. Bu evrakları önceden hazırlayarak gitmeniz sorun yaşamanızı önler.

Araç Muayenesinde Gerekli Evraklar
 

 • Araç ruhsatınızı mutlaka her durumda yanınızda taşımanız gerekir. Muayene işleminiz de ruhsatınız olmadan gerçekleştirilemez.
   
 • Trafik sigortası da ruhsat kadar önemli bir belgedir. Trafik sigortası olmayan araçlar muayene edilmez. Trafik sigortası ülkemizde zorunlu olduğundan yaptırılmaması durumunda para ve trafikten men cezası vardır.
   
 • Egzoz gazı emisyon ölçümünün geçerlilik tarihinin devam ettiğinden emin olmanız gerekir.
   
 • LPG/CNG’li araçların muayene işleminde "Montaj Tespit Raporu" ve "Gaz Sızdırmazlık Raporu" istenir.

Araç muayene cezası almamak ve trafikte güvenle ilerlemek için araç muayenesini atlamayın ve zorunlu trafik sigortasını mutlaka yaptırın. En uygun trafik sigortası fiyatları için Sigortam.net’ten 2 dakikada online trafik sigortası teklifi alın ya da 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayarak 7/24 sigortanızı yaptırın.

Benzer İçerikler

2019 Araç Muayene Ücretleri Ne Kadar? 2019 araç muayene ücreti ne kadar? Araç muayene ücretlerine ne kadar zam geldi? sorularının cevaplarına yazımızdan...ulaşabilirsiniz. Milyonlarca araç sahibini yakından ilgilendiren araç muayene ücretleri listesinin 2019 yılına ait...güncel bilgileri aşağıda.

Araç Muayene Ücretleri 2019

Araç...Cinsi Tutar (TL)
Otobüs, Kamyon, Çekici ve Tanker 377,60...TL
Otomobil, Minibüs, Kamyonet, Özel Amaçlı Taşıt,...Arazi Taşıtı, Römork ve Yarı Römork 279,66 TL
Traktör (Römorklu, Römorksuz), Motosiklet ve Motorlu Bisiklet 142,78 TL

Araç Muayenesi Hangi Periyotlarda Yapılır?

Araç Muayene Ücretleri 2018 Araçların muayene...periyotları aracın cinsi ve yaşına göre farklılık göstermektedir. Örneğin hususi olarak kullanılan binek otomobiller için...muayene periyodu ilk üç yaş sonrasında ve ilk üç yaşında ardından takip eden her iki yılda bir olmak üzere...gerçekleşmektedir. Taksi, otobüs, kamyon ve kamyonet gibi diğer ticari araç sınıfındaki araçların muayene periyotları ise yıl...1’dir. Aracınızın muayene tarihini geciktirmeyerek 2019 araç muayene fiyatları için belirtilen ücretler ile araç...muayene işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Araç muayenesini geciktirmeniz halinde ceza ile karşılaşabileceğinizi...unutmayın.

Araç Muayene Randevusu Nasıl Alınmaktadır?

Artık aracınızın muayene randevusu için online olarak başvuruda...bulunarak sizin için en uygun olan muayene istasyonundan randevu alabilirsiniz. Araç muayenesi için Türkiye’deki tek yetkili kurum...olan TÜVTÜRK üzerinden araç muayenesi randevusu alabilirsiniz. Randevu işlemlerinizi
araç...muayene randevusu sorgulama sayfası üzerinden kolayca gerçekleştirin. TÜVTÜRK üzerinden randevu almak içinse...aracınızın plaka, ruhsat seri no ve bulunduğunuz şehir bilgilerini ilgili alanlara girmeniz gerekiyor. Bu işlemleri...gerçekleştirdikten sonra bulunduğunuz ilin muayene istasyonları listesine ulaşmış olacaksınız. Muayene istasyonları listesinden...yapacağınız seçim sonrasında ise gün ve saat bilgilerini seçerek araç muayenesi için randevu işlemlerinizi...tamamlayabilirsiniz.

Ekipmanlarınızın Eksiksiz Olmasına Dikkat Edin

Aracınızı muayene için yetkili istasyonlara...götürmeden önce mutlaka araç içi ekipmanlarınızın tam ve çalışır olduğuna dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde aracınız...muayeneden kalması tehlikesi ile karşılaşabilirsiniz. Muayeneden kalan araçlar için eksikliklerini tamamlayabilmesi maksadıyla 1...aylık ek süre tanınmaktadır. Araç sahibi bu 1 aylık süre içerisinde aracındaki eksik ekipmanları tamamlayarak yeniden muayene...için başvuruda bulunabilir. Bu 1 aylık süre içerisinde yapılan 2. Muayene başvurusunda herhangi bir ücret talebinde...bulunulmamaktadır. Ancak söz konusu 1 aylık süre zarfında muayeneye gelmeye araç ücretsiz muayene hakkını kaydetmektedir. Muayeneye...gelmeyen araçlar gibi ikinci muayeneden kalan araçlar da bir sonraki muayene için tekrar ücret ödemek zorunda kalacaktır....Araç muayene ücreti 2019 için ikinci defa ödeme yapmamaya dikkatli olmanızda fayda var.

Muayeneye Gitmeden...Aşağıdaki Ekipmanların Eksiksiz Olduğuna Emin Olun!

 • İlk yardım çantası
 • Üçgen Reflektör
 • ...
 • Yangın Söndürme Cihazı
 • Stepne

Araç Muayenesi Öncesinde Evraklarınız Tamam mı?

Araç...muayenesi sırasında aracınızdaki ekipmanların dışında yanınızda bulundurmanız gereken bazı evraklar da gerekmektedir. Araç...ruhsatı, zorunlu trafik sigortası, aynı ay içerisinde muayeneye götüreceğiniz ikinci...araç sizin üzerinize değilse vekaletname ve LPG’li araçlar için; daha önceden sıvı gaz sistemi onaysız kusuru bulunması halinde...montaj tespit raporu ve sızdırmazlık raporu araç sahiplerinin muayene sırasında yanlarında bulundurmaları gereken...evraklardır. Eğer aracınızın zorunlu trafik sigortası poliçesinin vadesinin ne zaman biteceğinden emin değilseniz hemen 2019 trafik sigortası sorgulama ile poliçe vadenizi öğrenebilir,...dilerseniz de poliçenizi Sigortam.net'in en iyi fiyat garantisi ile...yaptırabilirsiniz. Araç muayene ücretleri ile ilgili yeni bir gelişmenin yaşanması halinde yine bu sayfa üzerinden...sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın! İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL