Araç Muayenesinin Trafik Kazalarına 3 Önemli Etkisi

Araç muayenesi trafikte güvenliği sağlamak amacı ile ülkemizde zorunlu tutulmuştur. Araçlar belli periyodlarda muayene işleminden geçerek kontrol edilirler.

Araçların çeşitlerine göre muayene süreleri değişiklik göstermektedir. Binek otomobiller ve her türlü römorklar için ilk 3. yaş bitiminde ve sonrasında her 2 yılda bir; taksi, kamyon, otobüs vs. ticari araçlarda ise ilk 1 yaşın sonunda ve sonrasında her yıl düzenli bir şekilde araç muayene işleminin yaptırılması gereklidir.

Araç muayene işleminin genel olarak birçok duruma faydası vardır. Egzoz gazı nedeni ile hava kirliliğinin önüne geçer. Muayene ile aracın uzun ömürlü olması ve performansının artması sağlanır. Bu sayede yakıt tüketimi de azalır.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!TRAFİK TEKLİFİ AL

Araç muayenesinin trafik kazaları üzerinde de olumlu birçok etkisi vardır. Bunlar aşağıdaki gibidir:

Araç Muayenesi ve Trafik Kazaları
 

 • Araçların belli periyodlarla incelemeden geçirilmesi ve sorun olmayan araçların trafiğe çıkmasına izin verilmesi trafikte araçtan kaynaklı kazaları en aza indirir.
   
 • Sürücü kaynaklı hatalar yaşansa da araçta bir sorun olmayacağı için kazanın önüne geçebilmek ya da en hafif şekilde atlatabilmek mümkündür.
   
 • Trafik kazalarında yaşanan trafik ve stresin de araç muayenesi sayesinde önüne geçilmiş olunur.

Araç muayene randevusu almadan önce önce dikkat etmeniz gereken noktalar vardır. Bu noktalar ile ilgili “Araç Muayenesi Öncesi Dikkat Edilmesi Gereken 10 Nokta” yazımızdan detaylı bilgi alabilirsiniz. Araç muayenesine gittiğinizde ise bazı evraklar istenir. Bu evrakları önceden hazırlayarak gitmeniz sorun yaşamanızı önler.

Araç Muayenesinde Gerekli Evraklar
 

 • Araç ruhsatınızı mutlaka her durumda yanınızda taşımanız gerekir. Muayene işleminiz de ruhsatınız olmadan gerçekleştirilemez.
   
 • Trafik sigortası da ruhsat kadar önemli bir belgedir. Trafik sigortası olmayan araçlar muayene edilmez. Trafik sigortası ülkemizde zorunlu olduğundan yaptırılmaması durumunda para ve trafikten men cezası vardır.
   
 • Egzoz gazı emisyon ölçümünün geçerlilik tarihinin devam ettiğinden emin olmanız gerekir.
   
 • LPG/CNG’li araçların muayene işleminde "Montaj Tespit Raporu" ve "Gaz Sızdırmazlık Raporu" istenir.

Araç muayene cezası almamak ve trafikte güvenle ilerlemek için araç muayenesini atlamayın ve zorunlu trafik sigortasını mutlaka yaptırın. En uygun trafik sigortası fiyatları için Sigortam.net’ten 2 dakikada online trafik sigortası teklifi alın ya da 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayarak 7/24 sigortanızı yaptırın.

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL