Araç Muayenede Trafik Sigortası Zorunlu!

Araç muayene, trafiğe çıkan motorlu ve motorsuz araçların teknik yeterliliklerinin ölçülmesi adına önemli bir işlemdir. Bu işlem, gerekli cihazlara ve personele sahip olan araç muayene istasyonların yapılır.

Araç muayenesinin zamanında yapılması sadece aracınız için deği, sizin ve başkalarının hayatı için de güvence sağlar.

Araç ömrüne büyük katkı sağlayan araç muayene, bütçeniz için de artı bir değer oluşturur. Araç muayenesini zamanında ve eksiksiz yaptıran araç sahipleri, pek çok anlamda rahat eder.

Her araç tipi için aynı avantajı sağlayan araç muayenesinin yapılma süreleri değişiklil göstermektedir. Binek otomobiller ve her türlü römorkları ilk üç yaş sonunda ve her iki yılda bir; taksi, kamyon, otobüs ve benzeri ticari araçlarda ilk bir yaş sonrasında ve her yıl düzenli olarak muayene yaptırılması gereklidir.

Araç Muayenenin Sağladığı Avantajlar
 

  • Aracın neden olabileceği kazalar azalır, güvenli sürüş desteklenir,
  • Araç kullanım ömrü uzarken ikinci el değeri yükselir,
  • Egzoz gazlarının neden olduğu hava kirliliğinin önüne geçilir,
  • Aracın performansına katkı sağlaması neden ile yakıt tasarrufu yükselir.

Yıllık otomobil masrafları içerisinde sayılan araç muayenesi için bazı belgeler gereklidir. Bu belgelerin eksiksiz olması, araç muayenesinin gecikmesine neden olur. Geciktirilen araç muayeneleri ise hem aracımıza hem de bütçemize zarar verir. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak için yapılacak en doğru şey; gerekli evrakları muayene öncesinde tamamlamaktır. Ancak ilk olarak araç muayene randevu işlemini gerçekleştirmelisiniz.

Araç Muayene için Gerekli Evraklar

Ruhsat

Trafiğe ruhsatsız çıkamadığımız gibi araç muayenesini de ruhsatsız yaptıramıyoruz. Araç muayenesi için yollara düşmeden önce ruhsatımızı kontrol etmekte fayda var. Araç ruhsatınızı kaybettiyseniz bir an önce çıkarmanız gerekir. Böyle bir durum söz konusuysa, ''Araç Ruhsatı Kaybolduğunda Yapılacaklar'' başlıklı yazımızdan yapmanız gerekenleri öğrenebilirsiniz.

Trafik Sigortası

Araç muayenenin olmaza olmaz belgesi trafik poliçenizdir. Trafik sigortasını yaptırmayan sürücüler, araç muayenesini yaptıramaz. Trafik sigortasının tarihini muhakkak muayene öncesinde gözden geçirin. Trafik sigortasını hiç yaptırmayan veya yenilemesini geciktiren sürücüler araç muayenesini yaptıramayacağı gibi bütçesini de zarara uğratır. Çünkü; geciktirilen sigortanın bedeli daha yüksektir.    

Geçerli Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü

Geçerli egzoz gazı emisyon ölçümü olmayan araçlar ağır kusurlu olarak değerlendirilir. Bu sebeple muayeneye tarihinden önce egzoz gazı emisyon geçerlilik süresinin muhakkak gözden geçirilmesi gerekir.    

Vekalet Söz Konusuysa

Muayeneye getirilen araç sizin olmayabilir. Böyle bir durumda; T.C Kimlik no'sunu gösteren nüfus cüzdanı , ehliyetinizi veya veya pasaportunuzu yanınızda bulundurmanız gerekir.

Aracın LPG’li veya CNG’li Olması    

LPG/CNG Tankının üzerinde yer alan bilgi etiketindeki bölümün net bir şekilde okunuyor olması gerekir.
LPG/CNG’li araç muayenelerinde "Montaj Tespit Raporu" ve "Gaz Sızdırmazlık Raporu" zorunlu evraklardır ve kişilerin yanında bulunması gerekir.

Siz de hem güvenli bir yolculuk hem de her aracın ihtiyacı araç muayenesini geciktirmeden yaptırabilmek için trafik sigortanızı zamanında yaptırın. 

Trafik sigortanızın yenileme tarihine sayılı günler kaldıysa, Sigortam.net’e gelin sigorta poliçesi sorgulaması yaparak en uygun trafik sigortası fiyatlarına ulaşın. Dilerseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın.

Benzer İçerikler

Kasko ve Trafik Sigortası Endeksi Sonuçları Sigortam.net, müşterilerinin en doğru ürünü, en iyi fiyata, kolay ve hızlı bir şekilde satın almalarını...sağlamak amacıyla sektördeki en büyük 20 sigorta şirketinin tekliflerini sunuyor; ayrıca internet sitesinden gerçekleştirilen...poliçe alımlarında müşterilerine özel indirimler sağlıyor. Geçen yılın Ağustos ayından itibaren her ay düzenli olarak Kasko...ve Trafik Sigortası Endeksi’ni açıklayan ve sahip olduğu büyük veriyi hizmete sunan Sigortam.net, böylece araç sahiplerinin...otomobil sigortalarındaki genel seyre ilişkin bilgi edinmelerini sağlıyor. 2017 Ağustos ayından itibaren kasko ve trafik sigortası...endekslerini sunan Sigortam.net, her ayın sonuçları ile ilgili ayrı değerlendirmelerde bulunuyor. Her ay güncel bilgilerin geldiği...kasko ve trafik sigortası endeks sonuçlarına aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz. Kasko ve Trafik Sigortası Endeksi...Temmuz 2018 Sonuçları
Kasko ve Trafik Sigortası Endeksi...Haziran 2018 Sonuçları Kasko ve Trafik Sigortası Endeksi...Mayıs 2018 Sonuçları Kasko ve Trafik Sigortası...Endeksi Nisan 2018 Sonuçları Kasko ve Trafik Sigortası...Endeksi Mart 2018 Sonuçları Kasko ve Trafik Sigortası...Endeksi Şubat 2018 Sonuçları Kasko ve Trafik Sigortası...Endeksi Ocak 2018 Sonuçları Kasko ve Trafik Sigortası...Endeksi Aralık 2017 Sonuçları Kasko ve Trafik Sigortası...Endeksi Kasım 2017 Sonuçları Kasko ve Trafik Sigortası...Endeksi Ekim 2017 Sonuçları Kasko ve Trafik Sigortası...Endeksi Ağustos 2017 Sonuçları  

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın! İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL