Araç Muayenelerinde En Çok Neden Kalıyoruz?

Araç muayenesi, trafiğe çıkan motorlu ve motorsuz araçların teknik yeterliliklerinin ölçülmesi adına önemli bir işlemdir. Araç muayenesi periyodları, araç sınıfına göre değişiklik göstermektedir. 

Buna göre: Hususi otomobiller ve bunlara ait her türlü römork için, 3 yaştan sonra her iki yılda bir, eesmî otomobiller ve bunlara ait her türlü römork için, 3 yaş ve sonrası her iki yılda bir, lastik tekerlekli traktörler ve römorkları için, 3 yaştan sonra her üç yılda bir, diğer motorlu araçlar(taksi, minibüs, kamyon, otobüs vb.) ve römorkları için, 1 yaştan sonra yılda bir, iki veya üç tekerlekli araçlar ile römorkları için, 1 yıldan sonra iki yılda bir yapılmaktadır.

Araç aksamlarındaki bazı noktalara dikkat ederek araç muayenesinden kolayca geçmek, aracın tekrar tekrar muayene edilmesi gibi durumları engellemek mümkün. Ancak bu durumdan pek çok sürücünün habersiz olduğunu gösteren istatistikler söz konusu.

TÜVTÜRK 2014 istatiklerine bakıldığında; araç muayenesine gelen sürücülerin gelen 7 milyon 897 bin aracın, 2 milyon 733 bini yani %34,6’sı emniyet önlemlerinin yetersizliğinden ve ağır kusurlu olma halinden dolayı muayeneden kaldı. Tekrar muayene olan bu araçların 2 milyon 600 bini kusurlarını gidererek tekrar muayeneden geçme şansını elde etti.

Araç muayenelerinden en çok kalma nedenlerinin başında fren sistemlerinin bozuk olması gelirken, bu sorunu sırasıyla aydınlatma ve hareketli aksamalardaki sorunlar takip etti.  

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın!TRAFİK TEKLİFİ AL

Muayenesiz Araç Sayısı Azaldı

Muayene olmayan araçların ikinci el satışına kısıtlama getirilmesi, araç muayenesinin gecikme cezaları ve Motorlu Araç Vergisi borçlarının yeniden yapılandırılmasıyla birlikte Türkiye’deki muayenesiz araçların sayısı bir hayli düşüş gösterdi. TÜVTÜRK’ün hizmet verdiği 7 yılda ilk kez araç muayenesi yapılarak trafikte risk oluşturmasının önüne geçildi. 

Ülkemizde araç muayene hizmeti veren tek kurum olan TÜVTÜRK, 2014 yılına ait araç muayene istatistiklerini kamuoyu ile paylaştı. 2013 yılında muayenesiz araç sayısı 5 milyon 134 bin iken, 2014 yılında bu sayı 4 milyon 29 bin olarak açıklandı. 2013 yılında trafikteki araçların % 29’unun geçerli bir araç muayenesi bulunmazken, muayenesiz araçların oranı 2014 yılında %21’e geriledi.

Muayenesiz Araç Sayısını Azaltan Düzenlemeler

Ülkemizde araçlardan kaynaklanan trafik kazalarının önüne geçilmesinde, araç muayenesinin önemli bir yeri olduğunu söyleyen TÜVTÜRK Genel Müdürü Kemal Ören, 2014 yılında trafik güvenliğini artırmak amacıyla gerçekleştirilen iki önemli düzenleme nedeniyle, muayenesiz araç sayısının azaldığını, bunun da ülkemizdeki trafik güvenliğini iyileştireceğini öngördüklerini belirtti.

Eylül ayında uygulamaya konan ve Torba Yasa olarak adlandırılan kanun düzenlemesiyle de 30 Haziran 2015 tarihine kadar araç muayene gecikme cezası bedeli aylık % 5 yerine, aylık enflasyon oranında belirleniyor. Yine aynı yasaya göre Motorlu Taşıtlar Vergisi borçları da yeniden yapılandırılmıştı.

Araç Muayene Gecikme Düzenlemesinden 1,2 milyon Araç Faydalandı

Geçen yıl, araç muayene gecikme bedelinin yenilen yapılandırıldığı 12 Eylül’den 31 Aralık’a kadar 1,2 milyon araç sahibinin, gecikme indiriminden faydalandığını söyleyen TÜVTÜRK Genel Müdürü Kemal Ören, "Muayeneye gelen araçların artmasının en büyük nedeni olarak gecikme  bedelinin yeniden yapılandırılması ve ikinci el satışlardaki muayene zorunluluğu olduğunu düşünüyoruz. 2014 yılının son 3,5 ayında, araç muayene hizmeti verdiğimiz 7 yıl içinde hiç muayeneye gelmemiş 350 bin aracın muayenesi gerçekleştirildi. Yani bu 350 bin aracın trafikte hepimiz için büyük güvenlik riski oluşturmasının önüne geçildi." şeklinde bir açıklamada bulundu.

Araç muayenenizi tek bir seferde yaptırabilmek için "Araç Muayenesi Öncesi Dikkat Edilmesi Gereken 10 Nokta" başlıklı yazımızı incelemenizi öneririz.

Yaptırılmaması halinde çeşitli yaptırımları olan, trafik güvenliğini sağlayan bir diğer işlem araç sigortası yaptırmaktır. Hem bütçenizi hem de trafikteki diğer sürücüleri riske atmamak adına trafik sigortalarını da zamanında yaptırmalısınız. En uygun araç sigortaları için tek yapmanız gereken şey; Sigortam.net’e başvurarak online sigorta sorgulaması yapın veya 7/24 kesintisiz hizmet veren 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın.

 

Benzer İçerikler

Tebrikler!

Sigortam.net’ten
125 TL İNDİRİM
Çeki Kazandınız.
Kasko ve trafik sigortası satın alırken kullanabileceğiniz indirim çekinizi ister poliçenizi yenilerken, ister hemen kullanın!İNDİRİM ÇEKİ AL
İNDİRİM ÇEKİ AL