Araç Muayenesi Hakkında | Trafik Sigortası | Sigortam.net
444 24 00
7/24 Yanınızdayız

Araç Muayenesi ile İlgili Neler Biliyorsunuz?

Araç muayenesi belli sürelerde yapılması gereken önemli bir konudur. Araç muayene işlemi sayesinde güvenli olan ve olmayan araçlar görülmüş olur. Bu noktada bazı kontrollerin yaptırılması da zorunlu tutulmuştur.

Bu zorunluluk trafik kazalarını azaltarak trafikte güvenliği sağlamak adına uygulanmaktadır. Çünkü muayeneden geçemeyen araçların trafiğe çıkması da yasaklanmaktadır.

Muayene zamanları her araç için aynı değildir. Bu süre otomobiller ve römorklar için 3. yaş sonunda ve sonrasında her 2 yılda bir; taksi, kamyon, otobüs gibi ticari araçlarda da 1 yaş sonunda ve sonrasında her yıl yapılmalıdır. 

Araç muayenesinin birçok faydası vardır. Aracın daha uzun ömürlü ve yüksek performansı olmasını sağlarken, ikinci el değerinin de yükselmesini sağlar. Araç muayene fiyatları ise araçların kategorilerine göre farklılık göstermektedir.

  

Örneğin; otobüs, kamyon ve çekici gibi araçlar 245,44 TL araç muayene ücreti öderken otomobil, minibüs, kamyonet, römork gibi araçlar 181,72 TL ödeme yapar. Traktör, motosiklet ve motorlu bisikletlerin muayene ücreti ise 93,22 TL’dir. Araç muayene ücretleri ile ilgili detaylı bilgiyi “2015 Araç Muayene Fiyatları” yazımızdan alabilirsiniz.

Araç Muayenesinden Önce Yapılması Gerekenler 
 

  1. Mutlaka ruhsat, Fenni Muayene İzin Belgesi ve trafik sigortasının bulunması gerekir.
     
  2. İlkyardım çantası, üçgen reflektör, yangın söndürme ve cihaz stepne gibi araçlar kontrol edileceğinde bulunması önemlidir.
     
  3. Aracın fren sisteminin, direksiyonun, aydınlatma sisteminin, yansıtıcıların ve elektrik teçhizatının, dingillerin, tekerleklerin, lastiklerin ve süspansiyon sisteminin, şasi ve şasi bağlantılarının, gürültü kirliliği ve bu durumun seviyesinin, aracın görüş özelliklerinin, plaka ve tanıtım numaralarının kontrolünün sağlaması gerekir. Çünkü muayenede bu ekipmanlar da kontrol edilir ve sorun çıkmaması daha rahat etmenizi sağlar.

Araç muayenesini yaptırmamak ya da geciktirmek ceza almanıza neden olur. Zorunlu trafik sigortanızın olmaması da hem ceza almanızı hem de muayenenin gerçekleştirilmemesine neden olur. Dolayısı ile araç trafik sigortası yaptırmayı ihmal etmemelisiniz. En uygun trafik sigortası fiyatlarına Sigortam.net’ten kolay bir şekilde sigorta sorgulama yaparak ulaşın. İsterseniz 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın, 7/24 telefon üzerinden sigortanızı satın alın.


Benzer İçerikler

Trafik İhlallerini Alışkanlık Haline Getirenlere Kötü Haber!

Karayolları Trafik Kanunu’nda yapılan yeni değişiklikle vatandaşların da trafik kuralı ihlallerini teşfiş etme yetkisi bulunacak!

Devamını Oku

Zorunlu Trafik Sigortası ile Hangi Riskleri Kapsam Altına Alabilirsiniz?

Zorunlu trafik sigortasında her araç için teminatlar aynıdır ancak teminat limitleri araç türlerine göre değişir. 

Devamını Oku

Motosiklet Trafik Sigortası Fiyatları 2017

Motosiklet sigortası için en uygun teklif Sigortam.net'te. 2017 motosiklet zorunlu trafik sigortası fiyatları için online hesaplama yapın, en uygun 2017 motosiklet sigortasına sadece 2 dakikada sahip olun.

Devamını Oku