Araç Muayenesi Öncesi Dikkat Edilecekler Nelerdir?

Araç muayenesi öncesi dikkat edilecekler nelerdir? Araç muayene işlemleri öncesinde neler yapmanız gerekiyor? Soruların cevapları yazımızda. Araç muayenesi öncesi dikkat edilecekler hakkında tüm merak edilenleri sizler için bir araya getirdik.

Araç Muayenesini İhmal Etmeyin!

Araç Muayenesi Öncesi Dikkat Edilecekler Nelerdir?Periyodik yapılan araç muayeneleri trafik güvenliği için hayati önem taşıyor. Bir aracın periyodik muayenesinin eksik olmaması sadece sürücü için değil trafikteki diğer insanların güvenliğini de arttıran önemli bir unsur.

Muayene bilincinizin artması, muayene süreçlerinin rahatça tamamlanması için muayene öncesi yapılması gerekenler hakkında bilgilenin.

Korkulu rüyanız haline gelebilen muayeneye gelmeden önce yapacağınız küçük hazırlıklarla aracınızı muayeneden sorunsuz geçirin.

Aracınızın bakımı ve sizin güvenliğiniz için gerekli olan işlemleri yapmış olmanın gönül rahatlığıyla seyahat edin.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın! TRAFİK TEKLİFİ AL

Araç Muayenesi Öncesi Dikkat Edilecekler

Aracınızı muayeneye götürmeden önce bilmeniz ve dikkat etmeniz gerekenleri 10 madde halinde listeledik. Araç muayenesi öncesi dikkat edilecekler hakkındaki detaylı bilgileri yazımızın devamından öğrenebilirsiniz.

Muayene Öncesi Mutlaka Randevunuzu Alın

İşlemlerinizin planlı bir süre içinde tamamlamanızı, muayene öncesi randevu almak sağlar.

Gerekli Belgelerin Asıllarını Beraberinizde Getirin!

Aracınızın muayene işleminin tam anlamıyla başlaması için belgelerin eksiksiz yanınızda bulunması gerekir ki aksi durumda aracınızın muayene işlemi başlatılamaz.

Vergi veya Trafik Cezası gibi Borçlarınızı Kontrol Etmeden Muayeneye Gitmeyin.

Borcunuz olduğunda randevunuz alınsa dahi araç muayenesi gerçekleşmeyecektir.

Muayene Öncesi Egzoz Emisyon Ölçümünü Kontrol Edin.

Geçerli egzoz gazı emisyon ölçümünün olmaması Ağır Kusur olarak değerlendirilmekte. Bu hizmet araç muayene istasyonlarının tamamında da uluslararası standartlarda verilmektedir.

Ruhsatınızı, Kimliğinizi, Zorunlu Trafik Sigortası ve Diğer Zorunlu Belgeleri Mutlaka Yanınızda Bulundurun.

Aracınızın ruhsatı, kimliğiniz ve zorunlu trafik sigortası belgeniz muayeneye giderken yanınızda olmalıdır.

Araç Size Ait Değilse, Gerekli Ek Belgeleri Mutlaka Beraberinizde Getirin.

Muayeneye getirilen aracın size ait olmaması durumunda vekalet durumuna gösteren belgeleri beraberinde götürün.

Tadilat Muayenesi Amacı ile Gidiyorsanız İlgili Belgelerinizi Yanınızda Bulundurun.

Aracınıza bir tadilat yapılmış ise tadilat muayenesine başvurulmalı, ek olarak gaz sızdırmazlık raporu ve montaj tespit raporu, onaylı tadilat projesi hesapları ile Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu’na bağlı odalardan alınacak EK-1 belgesi istenecektir.

Tüm Ödemelerin Nakit Olduğunu Unutmayın!

Araç Muayene ücretleri yıllık olarak T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğünün genelge ve emirleri doğrultusunda belirlenmektedir. Ödemeler, nakit olarak alınmaktadır.

Muayenenizi Zamanında Yaptırarak Gecikme Ücreti Ödemeyin.

Karayolları Trafik Kanunu’nun 35. Maddesi uyarınca, muayene sürecini geciktiren araçlardan, geciktirilen her ay için yüzde 5 fazla muayene ücreti tahsil edilecektir. Yasalar gereği gecikmeler 30 günlük dilimler halinde olmaktadır. 1 günlük veya 20 günlük gecikme 1 ay olarak değerlendirilmektedir.

Muayeneye Gitmeden Önce Gerekli Ekipmanlarınızı Kontrol Edin.

Araç muayene sırasında, tüm motorlu araçlarda 1 adet ilk yardım çantası, 2 adet üçgen reflektör, yangın söndürme ve stepne bulunup bulunmadığı kontrol edilir, bu araçların eksikliği hafif kusur olarak değerlendirilir.

‘’Muayene Ücreti ve Sigorta İndirimi’’, kasko sigortası gibi aracınızın bakımı ve sizin güvenliğiniz için gerekli olan işlemler hakkında bilgi sahibi olmak araç muayene işlemlerinde size büyük kolaylık sağlayacaktır. Türkiye’nin en iyi sigorta şirketleri tarafından verilen trafik sigortası tekliflerine Sigortam.net ile trafik sigorta sorgulama yaparak sadece 3 dakikada ulaşın!

Benzer İçerikler

2018 Kasko Fiyatları Hakkında Genel Bilgiler 2018 Kasko Fiyatları Hakkında Genel BilgilerTürkiye’nin en...büyük ve en iyi
sigorta şirketleri Sigortam.net ile...anlaşmalıdır. Sigortam.net’ten kasko hesaplama yaparak adımları kolayca geçebilir, şirketlerin kasko fiyatları...hakkında bilgi alabilir, karşılaştırır ve bütçenize en uygununu kolayca satın alabilirsiniz. Uygun fiyatlarla kasko sigortası yaptırarak hem kendinizi hem de aracınızı güvence altına almış...olursunuz. Zorunlu trafik sigortası, karşı tarafı ve...üçüncü kişileri korurken kasko sigortası, sizi korur. Bu sayede bir kaza sonrasında aracınızın hasarını öder ve maddi açıdan...sıkıntı yaşamamanızı sağlar. Kaza sırasında eğer kasko sigortanız yoksa maddi açıdan büyük yükler altına girebilirsiniz....Böyle olumsuzluklarla karşılaşmadan önce kaskonuzu yaptırın, içiniz rahat bir şekilde yola çıkın.

2018 Kasko...Fiyatları

Kasko sigortası satan şirketler arasında karar verebilmek çoğunlukla zordur. Sigortam.net, sigorta şirketlerinin...kasko tekliflerini karşılaştırmalı olarak göstererek en uygun fiyat avantajına ulaşabilmenizi sağlar. Kasko ürünleri arasında...karar verirken fiyatları aynı ekran üzerinde karşılaştırmalı olarak görerek en doğru kararı verebilmenizi mümkün kılar. Artı...olarak 2018 kasko fiyatları için belirli avantajlar elde edebilirsiniz. Daha düşük fiyatlarla kasko poliçesi satın...alabilmek için ''Kasko Fiyatlarını Düşürmeye Yönelik Öneriler''...başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz. [widget id="sigortamnet_kasko_widget-2"]

Kasko Sigortası Teminatları

Kasko teminatları günlük hayatınızda trafikte ya da aracınız...park halindeyken sıklıkla karşılaşabileceğiniz teminatları güvence altına alır. Bunların dışında ek teminatlar da alabilmeniz...mümkündür.

Çarpma-Çarpılma

Trafikte seyrederken aracınıza herhangi bir sürücünün çarpması, bilerek aracınıza...zarar verilmesi, sizin yanlışlıkla herhangi bir yere ya da araca arabanızı çarpanız vs. durumlarda zararlarınızı teminat altına...alır.

Yanma

Aracınıza yabancı maddelerin sıçraması ya da kaza sonucu yanma durumunda aracınız güvence altında...olur.

Çalınma-Çalınmaya Teşebbüs

Aracınızın ya da içindeki eşyalarınızın çalınması, ya da çalınmaya teşebbüs...durumunda güvence altında olursunuz. En uygun 2018 kasko fiyatları için Sigortam.net üzerinden kasko hesaplama yapın, sigorta şirketlerini...karşılaştırın. İhtiyacınız olan kasko poliçesine Sigortam.net'in web sitesinden kolayca ulaşabilirsiniz. Dilerseniz 444 24...00 numaralı Sigorta Destek Hattımızdan 7/24 2018 kasko fiyatları ile ilgili bilgi alabilirsiniz.