Araç Muayenesinde Merak Edilenler

Trafik güvenliği tüm sürücüler için hayati önem arz eder, güvenli ortamın oluşmasından tüm sürücüler sorumludur. Bu sorumlukların en başında araç muayene işleminin yapılması gelir. 

Araç muayenesinin eksiksiz ve düzenli yapılması, sadece sürücülerin ve sürücünün yanındaki kişilerin değil; seyir halindeki diğer kişilerin ve canlıların da güvenliği için kritik önem taşır. 

Karayolları Trafik Kanununun 34. maddesi gereğince zorunlu tutulan araç muayenesi, seyir halinde olan motorlu ve motorsuz araçların teknik yeterliliklerinin muayene edilerek yolcu ve trafik güvenliğini tehdit edip etmediğinin tespitini sağlar. Tespitin gerçekleşmesi için muayene öncesi hazırlıklı olunmalıdır.

Araç muayene hazırlıkları için; ''Araç Muayenesinden Önce Kolayca Yapılabilecek 10 Kontrol!'' başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın! TRAFİK TEKLİFİ AL

Araç muayene istasyonlarında yapılan kontrollerle araçtan kaynaklı trafik kazalarının azaltılması amaç edilmiştir. Araç muayenesinin en büyük avantajı ve getirisi güvenliği sağlaması olmakla birlikte, başka pek çok avantajı da vardır. 

Araç muayene randevusu

Araç Muayenesinin Avantajları
 

  • Düzenli olarak muayene edilen araçların ömrü uzayacağı ve performansı artacağı için aracın ikinci el değeri de yükselecektir.
     
  • Aracın kusurundan kaynaklı trafik kazaları azalacak, buna bağlı olarak trafik stresi minimuma inecektir.
     
  • Egzoz gazlarının sebep olduğu hava kirliliği ve egzoz emisyonu kontrolü sayesinde gürültü kirliliği azalır.
     
  • Araç muayenesi dolaylı olarak yakıt tüketimini de etkiler. Yakıt performansı artacağı için yakıt sarfiyatı azalır. 

Araç muayenesi ile ilgili merak edilen pek çok nokta var. Bizler bu detayları bir araya getirerek bilinçli bir sürücü olmanıza katkı sağlamak istedik. 

Araç Muayene ile İlgili En Çok Neler Merak Ediliyor?
 

Araç Muayene Tarihi Gelmeden Araç Muayenesi Gerçekleşir mi?

Araç muayenesi için son günü bekleme gibi zorunluluk söz konusu değildir. Araç muayene tarihi gelmeden önce de araç muayene işlemleri gerçekleştirilebilir. Muayene tarihi, muayeneye gidilen tarih baz alınarak hesaplanır. .

Araç Muayenede Nelere Bakıyorlar?

Araç periyodik muayenesi sırasında; araç tanımı, araç ruhsat bilgileri, direksiyon sistemi, görüş şartları, aydınlatma sistemi, jant-lastik sistemi, gürültü kirliliği için gerekli kontroller ve aracın diğer parçaları kontrolden geçmektedir. 

Araç Sahibi Muayenede Olmalı mı?

Araç muayenesi yapılırken, ruhsat sahibinin istasyonda bulunması gibi zorunluluk söz konusu değildir. İlgili aracı farklı bir kişi de istasyona götürerek, muayene ettirebilir. Fakat araç teslimi aracı getiren kişiye yapılmaktadır. 

Gecikme Cezası Nasıl Hesaplanır?

Muayene süresini geçiren her ay için muayene ücreti, normal tutar üzerinden %5 oranında daha fazla olacaktır. Araç muayene ücreti, muayene süresi aşılan araçlardan geçirilen her ay için, muayene süresi tespit edilemeyen araçlardan ise her için %5 fazla muayene ücreti tahsil edilir.  11 Eylül 2014 tarihindeki kanunla, 11 Eylül 2014 tarihinden önce araç muayenesini  geciktiren araç sahiplerinin gecikme cezaları için 31 Aralık 2014 tarihine kadar geçerli olacak indirim imkanı tanınmıştır. Bu indirimler ile bilgi için; ‘’Torba Yasa Muayene Gecikme Cezalarına İndirim Getiriyor!’’ başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Bütün bunlar yanında bilinmesi gereken bir diğer önemli nokta da; trafik sigortasını yaptırmayan sürücülerin araç muayenelerinin gerçekleşmeyeceğidir. Siz de hala  trafik sigortanızı yaptırmadıysanız; Sigortam.net’e gelin, sadece 3 dakikanızı alacak trafik sigortası sorgulama ile uygun sigorta fiyatlarına ulaşın. Dilerseniz 7/24 hizmet veren 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın.

Benzer İçerikler

Sigorta Firmaları Türkiye’nin en büyük
sigorta firmaları Sigortam.net çatısı...altında. Farklı sigorta firmalarından tek bir form doldurarak teklif almak için sadece 3 dakikanızı ayırmanız yeterli. İster kasko, ister zorunlu trafik sigortası...isterseniz de özel sağlık sigortası formunu doldurarak sigorta firmalarının ihtiyaçlarınıza özel hazırladığı teklifleri görün,...karşılaştırın, bütçenize en uygun olanı hemen seçin ve satın alın.

Sigortam.net ile Anlaşmalı Sigorta Firmaları...Listesi

Acıbadem Sağlık ve Hayat...Sigorta

AIG Sigorta

Aksigorta

Allianz Sigorta

Anadolu...Hayat Emeklilik

Anadolu Sigorta

Axa Sigorta

BNP Paribas Cardif Hayat ve Emeklilik

BNP Sigorta

Demir Hayat Sigorta 

Demir...Sigorta

Doğa Sigorta

Dubai Starr Sigorta

Ergo Sigorta

Eureko Sigorta

Generali...Sigorta

Groupama Sigorta

Güneş Sigorta

Halk Sigorta

HDI...Sigorta

Işık Sigorta

Koru Mutuel Sigorta

Liberty Sigorta

Magdeburger Sigorta

Mapfre...Genel Sigorta 

Merkez Sigorta

Neova Sigorta

Ray Sigorta

SBN...Sigorta

Sompo Japan Sigorta

Turins Sigorta

Türk Nippon Sigorta

Unico Sigorta

Ziraat...Sigorta

Zurich Sigorta