Araç Ruhsatı Kaybolduğunda Yapılacaklar

Trafik çevirmelerinde trafik polislerinin ilk sordukları ve pek çok kez trafik cezası kesilmesine neden olan şey ‘’Ehliyet ve Ruhsat’tır. Uzun veya kısa bütün yolculuklarda bu evrakların araçta bulunması gerekir. Çünkü; ehliyet ve ruhsat seyir halindeki bütün şoförlerin yanın bulunması gereken zorunlu evraklardır.

Trafik cezaları ve bu cezaların yaptırımlarıyla ilgili detaylı bilgi için; ''2014 Trafik Cezaları Yaptırımları'' başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz. 

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın! TRAFİK TEKLİFİ AL

Bu Durumu Ciddiye Alın

Araç ruhsatında teknik ve sürücünün kişisel bilgileri olmak üzere 2 başlıkta bilgiler bulunmaktadır. Teknik bilgiler başlığı altında; araç marka, tip, renk, model, motor ve muayene numarası, koltuk sayısı; sürücü kişisel bilgilerindeyse, T.C no, ruhsat sahibi adı ve soyadı, adres bilgileri yer alır.

Bazen aniden gerçekleşen yolculuklarda araç ruhsatı bir diğer adıyla araç tescil belgesi unutulabiliyor veya kaybedilebiliyor. Araç ruhsatını kaybeden, çaldıran veya unutan araç sahipleri cezai yaptırımlarla karşı karşıya kalabiliyor.

Kendinizden çok emin olabilirsiniz ancak hiç ummadığınız anda çalınan veya kaybolan araç ruhsatı başınıza iş açabilir. Kaybolma veya çalınma riski olan araç ruhsatı için yapabileceklerinizi öğrenin, hukuki yaptırımlardan ve kötü niyetli kişilerden kendinizi koruyun.

Öncelikle ruhsatınızı kaybederseniz veya çaldırırsanız, ruhsatın artık sizin sorumluluğunuzda olmadığını kanıtlayabilmek için durumu ilgili birimlere bildirmeniz gerekir.

Araç Ruhsatını Kaybedenlerin Yapması Gerekenler

Araç ruhsatını kaybettiğinizi veya çalındığınızı en yakın il veya ilçe emniyet müdürlüğüne giderek bildirmeniz gerekmektedir. Bildirimde geciktirmeniz ruhsatın başka amaçlarla kullanılması riskini ve bu olumsuz durumundaki sizin sorumluluğunuzu arttırır. Bu neden aracınız kaybettiğinizi erkenden bildirmeniz hukukü açıdan önem taşır. Durumun emniyet birimlerine bildirilmesi ardından gazeteye ilan vermek yararınıza olacaktır.

Gerekli birimlere bildirim ve gazeye ilandandan sonra araç ruhsatını yeniden çıkartmanız gerekecek. Araç ruhsatının yeniden çıkarılması işlemi için bazı evrakları hazırlamanız gerekecek. Aracın kısa süre önce muayene edilmiş olması, ruhsatın yeniden çıkarılması sürecini kısaltacaktır. 

Yaptığınız başvuru, sistem üzerinden kontrol edilecektir. Aracını kısa süre önce muayene ettiren kişilerin bilgisi sistem üzerinden görüntülenebilir. Araç muayene işleminin gerçekleşmemiş olması durumunda, yetkili birim sizden önce araç muayenenizi yaptırmanızı isteyecektir. 

Gerekli Evraklar Nelerdir?

Araç muayenesinden sonra evraklarınızı hazırlamaya başlayabilirsiniz. Ruhsat yenileme için gerekli evraklar;

  • Ruhsatın tekrar çıkarılması konusunda yetkili olan bir vekaletname,
  • Karakol tutanağı
  • Motor ve genel muayene tespiti
  • Trafik sigortası yapıldığını gösterir belge.

Bütün bu belgeler yanında başvuru ücreti için 150 TL tutarında harç ücretini de ödemeniz gerekiyor.

Sizin müdahale edemeyeceğiniz durumları kontrol edebilmek, bütçenizi olası hasarlara karşı korumak için trafik sigortanızı yaptırmayı geciktirmeyin. Sigortam.net’e gelerek trafik sigortası sorgulama yapın, en uygun araç sigortası tekliflerini kaçırmayın. Daha detaylı bilgiye ihtiyaç duyarsanız, 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın.

Benzer İçerikler