Araç Ruhsatı Kaybolduğunda Ne Yapılmalı?

Araç Ruhsatı Kaybolduğunda Ne Yapılmalı?Araç ruhsatı kaybolduğunda ne yapılmalı? sorusunun cevaplarını yazımızın içeriğinde bulabilirsiniz. Araç ruhsatı ve ehliyet, trafik çevirmelerinde trafik polislerinin ilk sordukları ve pek çok kez trafik cezası kesilmesine neden olan iki önemli belgedir. Uzun veya kısa bütün yolculuklarda bu evrakların araçta bulunması gerekir. Çünkü; ehliyet ve ruhsat seyir halindeki bütün şoförlerin yanında bulundurması gereken zorunlu evraklardandır.

Trafik cezaları ve bu cezaların yaptırımlarıyla ilgili detaylı bilgi için; ”2018 Öne Çıkan Trafik Cezaları ve Yaptırımları” başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

 

Sigorta ihtiyaçlarınız için
Sigortam.net her an yanınızda!
444 24 00444 24 00
Sizi aramamızı ister misiniz?
2 Dakikada kolayca teklif alın! TRAFİK TEKLİFİ AL

Bu Durumu Ciddiye Alın

Araç ruhsatında teknik ve sürücünün kişisel bilgileri olmak üzere 2 başlıkta bilgiler bulunmaktadır. Teknik bilgiler başlığı altında; araç marka, tip, renk, model, motor ve muayene numarası, koltuk sayısı; sürücü kişisel bilgilerindeyse, T.C no, ruhsat sahibi adı ve soyadı, adres bilgileri yer alır.

Bazen aniden gerçekleşen yolculuklarda araç ruhsatı bir diğer adıyla araç tescil belgesi unutulabiliyor veya kaybedilebiliyor. Araç ruhsatını kaybeden, çaldıran veya unutan araç sahipleri cezai yaptırımlarla karşı karşıya kalabiliyor.

Kendinizden çok emin olabilirsiniz ancak hiç ummadığınız anda çalınan veya kaybolan araç ruhsatı başınıza iş açabilir. Kaybolma veya çalınma riski olan araç ruhsatı için yapabileceklerinizi öğrenin, hukuki yaptırımlardan ve kötü niyetli kişilerden kendinizi koruyun.

Öncelikle ruhsatınızı kaybederseniz veya çaldırırsanız, ruhsatın artık sizin sorumluluğunuzda olmadığını kanıtlayabilmek için durumu ilgili birimlere bildirmeniz gerekir.

Araç Ruhsatı Kaybolduğunda Nerelere Başvurulmalı?

Araç ruhsatı kaybolduğunda ne yapılmalı, hangi önemler alınmalı? sorularına karşılık ilk yapılması gereken araç ruhsatını kaybettiğinizi veya ruhsatın çalındığını en yakın il veya ilçe emniyet müdürlüğüne giderek bildirmeniz olacaktır. Bildirimi geciktirmeniz, ruhsatın başka amaçlarla kullanılma riskini ve olumsuz sonuçlar meydana gelirse sizin sorumluluğunuzu arttırır. Bu nedenle aracınızı kaybettiğinizi erkenden bildirmeniz hukuki açıdan önem taşır. Durumu emniyet birimlerine bildirmeniz ve ardından gazeteye ilan vermeniz yararınıza olacaktır.

Gerekli yerlere bildirim yaptıktan ve gazeteye ilan verdikten sonra araç ruhsatını yeniden çıkartma aşamasına geçebilirsiniz. Araç ruhsatının yeniden çıkarılması işlemi için bazı evrakları hazırlamanız gerekecek . Aracın kısa süre önce muayene edilmiş olması, ruhsatın yeniden çıkarılması sürecini kısaltacaktır.

Yaptığınız başvuru, sistem üzerinden kontrol edilecektir. Aracını kısa süre önce muayene ettiren kişilerin bilgisi sistem üzerinden görüntülenebilir. Araç muayene işleminin gerçekleşmemiş olması durumunda, yetkili birim sizden önce araç muayenenizi yaptırmanızı isteyecektir.

Gerekli Olan Evraklar Nelerdir?

Araç ruhsatı kaybolduğunda ne yapılmalı, ruhsatı yenileyebilmek için hangi belgeler gerekli?

  1. Ruhsatın tekrar çıkarılması konusunda yetkili olan bir vekaletname,
  2. Karakol tutanağı
  3. Motor ve genel muayene tespiti
  4. Trafik sigortası yapıldığını gösterir belge.

Gerekli evrakları topladıktan sonra ruhsat yenileme işlemleri için başvuru harç ücretini de ödemeniz gerekiyor. Ruhsat tescil belgesi için ödenmesi gereken tutar 2017 yılına göre %36 oranında zamlanarak 2018 yılı için 120 TL olarak belirlendi. Kayıp ruhsat işlemlerinizi devam edebilmek için harç ücretini yatırmanız zorunlu.

Sizin müdahale edemeyeceğiniz durumları kontrol edebilmek, bütçenizi olası hasarlara karşı korumak için trafik sigortanızı yaptırmayı geciktirmeyin. Sigortam.net’e gelerek trafik sigortası sorgulama yapın, en uygun araç sigortası tekliflerini kaçırmayın. Daha detaylı bilgiye ihtiyaç duyarsanız, 444 24 00 numaralı Sigorta Destek Hattımızı arayın.

Benzer İçerikler

2019 Araç Muayene Ücretleri Ne Kadar? 2019 araç muayene ücreti ne kadar? Araç muayene ücretlerine ne kadar zam geldi? sorularının cevaplarına yazımızdan...ulaşabilirsiniz. Milyonlarca araç sahibini yakından ilgilendiren araç muayene ücretleri listesinin 2019 yılına ait...güncel bilgileri aşağıda.

Araç Muayene Ücretleri 2019

Araç...Cinsi Tutar (TL)
Otobüs, Kamyon, Çekici ve Tanker 377,60...TL
Otomobil, Minibüs, Kamyonet, Özel Amaçlı Taşıt,...Arazi Taşıtı, Römork ve Yarı Römork 279,66 TL
Traktör (Römorklu, Römorksuz), Motosiklet ve Motorlu Bisiklet 142,78 TL

Araç Muayenesi Hangi Periyotlarda Yapılır?

Araç Muayene Ücretleri 2018 Araçların muayene...periyotları aracın cinsi ve yaşına göre farklılık göstermektedir. Örneğin hususi olarak kullanılan binek otomobiller için...muayene periyodu ilk üç yaş sonrasında ve ilk üç yaşında ardından takip eden her iki yılda bir olmak üzere...gerçekleşmektedir. Taksi, otobüs, kamyon ve kamyonet gibi diğer ticari araç sınıfındaki araçların muayene periyotları ise yıl...1’dir. Aracınızın muayene tarihini geciktirmeyerek 2019 araç muayene fiyatları için belirtilen ücretler ile araç...muayene işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Araç muayenesini geciktirmeniz halinde ceza ile karşılaşabileceğinizi...unutmayın.

Araç Muayene Randevusu Nasıl Alınmaktadır?

Artık aracınızın muayene randevusu için online olarak başvuruda...bulunarak sizin için en uygun olan muayene istasyonundan randevu alabilirsiniz. Araç muayenesi için Türkiye’deki tek yetkili kurum...olan TÜVTÜRK üzerinden araç muayenesi randevusu alabilirsiniz. Randevu işlemlerinizi
araç...muayene randevusu sorgulama sayfası üzerinden kolayca gerçekleştirin. TÜVTÜRK üzerinden randevu almak içinse...aracınızın plaka, ruhsat seri no ve bulunduğunuz şehir bilgilerini ilgili alanlara girmeniz gerekiyor. Bu işlemleri...gerçekleştirdikten sonra bulunduğunuz ilin muayene istasyonları listesine ulaşmış olacaksınız. Muayene istasyonları listesinden...yapacağınız seçim sonrasında ise gün ve saat bilgilerini seçerek araç muayenesi için randevu işlemlerinizi...tamamlayabilirsiniz.

Ekipmanlarınızın Eksiksiz Olmasına Dikkat Edin

Aracınızı muayene için yetkili istasyonlara...götürmeden önce mutlaka araç içi ekipmanlarınızın tam ve çalışır olduğuna dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde aracınız...muayeneden kalması tehlikesi ile karşılaşabilirsiniz. Muayeneden kalan araçlar için eksikliklerini tamamlayabilmesi maksadıyla 1...aylık ek süre tanınmaktadır. Araç sahibi bu 1 aylık süre içerisinde aracındaki eksik ekipmanları tamamlayarak yeniden muayene...için başvuruda bulunabilir. Bu 1 aylık süre içerisinde yapılan 2. Muayene başvurusunda herhangi bir ücret talebinde...bulunulmamaktadır. Ancak söz konusu 1 aylık süre zarfında muayeneye gelmeye araç ücretsiz muayene hakkını kaydetmektedir. Muayeneye...gelmeyen araçlar gibi ikinci muayeneden kalan araçlar da bir sonraki muayene için tekrar ücret ödemek zorunda kalacaktır....Araç muayene ücreti 2019 için ikinci defa ödeme yapmamaya dikkatli olmanızda fayda var.

Muayeneye Gitmeden...Aşağıdaki Ekipmanların Eksiksiz Olduğuna Emin Olun!

  • İlk yardım çantası
  • Üçgen Reflektör
  • ...
  • Yangın Söndürme Cihazı
  • Stepne

Araç Muayenesi Öncesinde Evraklarınız Tamam mı?

Araç...muayenesi sırasında aracınızdaki ekipmanların dışında yanınızda bulundurmanız gereken bazı evraklar da gerekmektedir. Araç...ruhsatı, zorunlu trafik sigortası, aynı ay içerisinde muayeneye götüreceğiniz ikinci...araç sizin üzerinize değilse vekaletname ve LPG’li araçlar için; daha önceden sıvı gaz sistemi onaysız kusuru bulunması halinde...montaj tespit raporu ve sızdırmazlık raporu araç sahiplerinin muayene sırasında yanlarında bulundurmaları gereken...evraklardır. Eğer aracınızın zorunlu trafik sigortası poliçesinin vadesinin ne zaman biteceğinden emin değilseniz hemen 2019 trafik sigortası sorgulama ile poliçe vadenizi öğrenebilir,...dilerseniz de poliçenizi Sigortam.net'in en iyi fiyat garantisi ile...yaptırabilirsiniz. Araç muayene ücretleri ile ilgili yeni bir gelişmenin yaşanması halinde yine bu sayfa üzerinden...sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.